رشد مصرف نیکل برای سال جاری محقق نخواهد شد
آینده‌ای درخشان در انتظار فلز نیکل

رشد مصرف نیکل برای سال جاری محقق نخواهد شد

در سال گذشته میلادی، فلز نیکل روند قیمتی پر فراز و نشیبی را طی کرد. در نیمه ابتدایی سال این فلز روند صعودی داشت و از مرز 15،000 دلار به‌ازای هر تن نیز عبور کرد اما تحت تأثیر تقاضا، در نیمه دوم سال وارد سیر نزولی شد و در ماه پایانی سال 2018 میانگین قیمتی آن به 10 هزار و 800 دلار به‌ازای هر تن رسید. با وجودی که در ماه‌های ابتدای سال شاهد رشد قیمتی این فلز بودیم، اما برخی تحلیل‌گران بازار، برای سال جاری انتظار روند به‌نسبت ثابتی برای قیمت این فلز دارند.

به گزارش فلزات آنلاین، در نمودار 1 اطلاعات مربوط به قیمت نقدی نیکل در بورس فلزات لندن و شانگهای و همچنین مجموع موجودی این فلز در این 2 بازار بزرگ بورسی دنیا آورده شده است. همان‌طور که در این نمودار مشاهده می‌شود، در ماه‌های ابتدایی سال 2019 نیکل با رشد قیمت و کاهش موجودی در بازارهای دنیا مواجه شده است. میانگین قیمتی نیکل در بازار بورس لندن از ابتدای سال 2019 تا نیمه ماه مارس رشد 23 درصدی داشته است. این فلز در ماه مارس 2019 پس از 6 ماه مجدد قیمت 13 هزار دلار بر تن را نیز تجربه کرد.

با شروع سال 2019 موجودی شمش نیکل در انبارهای بورس فلزات لندن روند کاهشی را طی کرد و به رقم 190 هزار تن در ماه مارس رسیده است که این رقم کمترین رقم پس از جولای 2013 بوده است. همچنین موجودی انبارهای بورس فلزات لندن از ابتدای ماه سال 2019 تا نیمه ماه مارس کاهش 7.3 درصدی داشته‌اند. موجودی نیکل در انبارهای بورس شانگهای نیز روند کاهشی داشته و با 32 درصد کاهش به مرز 9 هزار تن رسیده است.  

باتوجه به افزایش مصرف باتری‌هایی همچون باتری‌های نیکل- کبالت و سایر کاربردهای نیکل، انتظار می‌رود که در سال‌های آتی چشم‌انداز بسیار خوبی در انتظار این فلز باشد و این فلز به روند افزایشی خود در بازارهای بزرگ بورسی دنیا ادامه دهد. باتری‌های نیکلی به‌دلیل آنکه چگالی انرژی (مقدار انرژی قابل ذخیره در واحد حجم باتری) بیشتری دارند و همین ویژگی یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش مصرف این باتری‌ها است. میزان مصرف جهانی نیکل در این باتری‌ها طی سال 2018 کمتر از 40 هزار تن بود، اما برخی تحلیل‌گران بازار معتقدند که میزان مصرف این فلز در این بخش، تا سال 2025 به 350 تا 500 هزار تن نیز ممکن است برسد. البته تمامی این پیش‌بینی‌ها برای سال‌های آتی است و تا محقق شدن مصارف جدید نیکل در صنعت زمان باقی است.

درحالیکه مرکز مطالعات بین‌المللی نیکل برای سال 2019 پیش‌بینی افزایش کسری عرضه این فلز و در نتیجه رشد قیمتی این فلز را دارد، اما Robin Bhar سرتیم تحقیقات فلزات موسسه Société Générale می‌گوید در سال جاری میلادی نباید انتظار تغییر چندانی در بازار این فلز باشیم زیرا در شرایط فعلی، پیش‌بینی تغییر قابل توجهی در تولید فولادهای زنگ‌نزن طی سال جاری وجود ندارد که بزرگترین بازار مصرف نیکل است و همین امر موجب می‌شود که قیمت نیکل در سال 2019 رشد چشم‌گیری نداشته باشد. البته هرگونه تشدید در تنش‌های تجاری می‌تواند بر سرنوشت قیمت این فلز نیز همانند سایر کامودیتی‌ها اثرگذار باشد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: