کاهش درآمدهای نورسک‌هیدرو تحت تاثیر کاهش تولید
بررسی عملکرد شرکت نورسک‌هیدرو در سه ماهه پایانی سال 2018

کاهش درآمدهای نورسک‌هیدرو تحت تاثیر کاهش تولید

شرکت نورسک‌هیدرو به‌عنوان یکی از پیشگامان نوین‌سازی و استفاده از تکنولوژی در دنیا شناخته شده است و سرمایه‌گذاری‌های متعددی را در اقصی نقاط دنیا از جمله قطر در زمینه تولید آلومینیوم صورت داده است. اما عملکرد سه ماهه پایانی سال 2018 این شرکت افت تولید و درآمد شدیدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد. مدیران این شرکت، سال 2018 را یکی از سال‌های پر چالش اعلام کردند.

به گزارش فلزات آنلاین، سال 2018 را به واقع می‌توان یکی از سال‌های پرچالش و پرنوسان صنعت آلومینیوم برشمرد. اعمال تعرفه از سوی آمریکا بر واردات آلومینیوم نخستین شوک اساسی به این صنعت بود که باعث توقف رشد این فلز در بازارهای جهانی شد. دومین شوک بزرگ، مربوط به شکسته شدن سد باطله پالایشگاه آلومینای Alunorte و به تبع آن، تعلیق نیمی از ظرفیت این پالایشگاه بود. این پالایشگاه با ظرفیت بیش از 6 میلیون تن، بزرگترین پالایشگاه آلومینای جهان و متعلق به شرکت نورسک‌هیدرو است که تعلیق نیمی از ظرفیت آن سبب کسری آلومینا در بازارهای جهانی شد.

علاوه بر آن، اعمال تحریم آمریکا علیه شرکت روسال باعث نوسان شدید در بازار آلومینیوم شد. نخست پس از اعمال تحریم قیمت آلومینیوم تا 2 هزار و 500 دلار بر هر تن افزایش پیدا کرد، سپس با لغو تحریم قیمت این فلز تا یک هزار و 800 دلار بر هر تن افت کرد. هر دو عامل باعث عدم اطمینان نسبت به بازار آلومینیوم در کوتاه‌مدت و بلندمدت شدند. تعلیق نیمی از ظرفیت تولید آلومینای شرکت نورسک‌هیدرو در کنار نوسانات قیمت آلومینیوم در شرایطی که تنش‌های تجاری بین 2 قدر اقتصادی جهان، یعنی چین و ایالات متحده رشد اقتصادی جهان را محدود کرده بود، سبب شد تا عملکرد نورسک‌هیدرو تحت تاثیر قرار بگیرد عملکرد آن، کاهش را نسبت به دوره‌های مشابه از سال پیش از آن نشان دهد.

عملکرد 3ماهه پایانی 2018 هیدرو در جدول 1 نشان داده شده است. همان‌طور که جدول نشان می‌دهد، این شرکت در همه اقلام تولید خود از جمله بوکسیت، آلومینا، آلومینیوم و محصولات آلومینیومی دچار کاهش تولید شده است. بیشترین میزان کاهش تولید نیز در زمینه تولید بوکسیت و پس از آن آلومینا رخ داد که تحت تاثیر تعلیق نیمی از ظرفیت تولید پالایشگاه Alunorte بود؛ به‌طوری که تولید بوکسیت در 3ماهه آخر سال 2018 حدود یک میلیون و 250 هزار تن بود که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته یعنی 3 میلیون و 409 هزار تن، با کاهش یک میلیون و 700 هزار تنی یعنی 59 درصدی مواجه شد.

تولید آلومینا نیز در شرکت نورسک‌هیدرو طی 3ماهه پایانی سال 2018 به 786 هزار تن رسید که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته یعنی یک میلیون و 693 هزار تن، کاهش 907 هزار تنی یا به عبارتی 54 درصدی داشت. علاوه بر این، شرکت نورسک‌هیدرو در تولید آلومینیوم نیز با کاهش تولید مواجه شد که این امر خود نیز تحت تاثیر تعلیق نیمی از ظرفیت پالایشگاه Alunorte این شرکت و کاهش دسترسی آن به آلومینا عنوان شد؛ به‌طوری که در 3ماهه پایانی سال 2018 تنها 49 هزار تن یعنی 7 درصد کمتر از مدت مشابه سال گذشته آلومینیوم تولید کرد. هر چند که میزان فروش این شرکت در زمینه محصولات نوردی و اکستروژن آلومینیوم تغییر محسوسی نسبت به سال گذشته نداشت.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: