بزرگان فولاد سهم خود را حفظ کردند
معامله 5 میلیون و 800 هزار تنی فولاد در 11 ماه

بزرگان فولاد سهم خود را حفظ کردند

در شرایطی که صنعت فولاد کشور مسیر رو به رشد و پیشرفت را با سرعت بسیار مناسب سپری می‌کرد، دستورالعمل‌های دولت مانع از شکوفایی هر چه بیشتر این صنعت شد و به نوعی سرعت‌گیر صنایع فولادی شد؛ هر چند که باز هم صنعت فولاد به پیشرفت خود ادامه داد و آمارهای بورس کالا حاکی از انجام معاملات قابل قبول در این صنعت بود.

به گزارش فلزات آنلاین، صنعت فولاد کشور از آن جهت اهمیت دارد که فولاد در توسعه زیرساخت‌ها و صنایع بسیار زیادی کاربرد دارد. اما در کشور ما که با رکود نسبی در زمینه صنایع پایین‌دست مواجه شده، متاسفانه سرانه مصرف و تقاضای فولاد نسبتا پایین است و همین مساله باعث رشد صادرات این محصول طی سال‌های اخیر شده است. هر چند که صادرات فولاد از سوی فعالان این بازار بسیار مثبت تلقی می‌شود و باعث شناخته شدن برند فولادسازان کشور در بازارهای جهانی شده است؛ اما در سمت دیگر ماجرا رکود در بخش صنایع مصرف‌کننده باعث کاهش مصرف فولاد در کشور و عقب ماندن آن‌ها می‌شود.

آمارها نشان می‌دهد که مصرف فولاد کشور نسبت به سال‌های قبل باز هم کاهش پیدا کرده است و از 15.3 میلیون تن در سال 1396، احتمالا به 13 میلیون تن در سال جاری خواهد رسید. به همین صورت سرانه مصرف فولاد نیز از 235 کیلوگرم به‌ازای هر نفر، به 215 کیلوگرم به‌ازای هر نفر خواهد رسید و ایران را در زمره پایین‌ترین مصرف‌کنندگان فولاد در خاورمیانه قرار خواهد داد. بدین ترتیب فولادسازان ناچار به صادرات خواهند بود و از آنجا که 70 درصد از صادرات با قرادادهای بلندمدت خواهد بود، همین امر دست فولادسازان کشور را برای فروش داخلی خواهد بست.

نمودار 1 حاکی از آن است که طی 11 ماه سال 1397، بالغ بر 6 میلیون و 595 هزار تن انواع محصولات فولادی در بورس کالای ایران عرضه شد که در مقابل آن‌ها بیش از 11 میلیون و 530 هزار تن تقاضا وجود داشت. اما در نهایت با وجود این همه تقاضا برای فولاد، 5 میلیون و 871 هزار تن از این محصولات مورد معامله قرار گرفتند و به فروش رفتند. در این میان باز هم حاکمیت عرضه، تقاضا و معاملات محصولات فولادی با محصولات تخت یعنی ورق بود که شرکت فولاد مبارکه آن را در بورس کالا عرضه کرد. این شرکت انواع ورق‌های گرم، سرد، گالوانیزه و قلع‌اندود را به میزان 3 میلیون و 567 هزار تن عرضه کرد که این میزان با تقاضایی در حدود 4 میلیون و 968 هزار تن مواجه شد.

در نهایت مبارکه توانست 3 میلیون و 408 هزار تن از محصولات خود را در بورس به فروش برساند. شرکت فولاد خوزستان نیز به‌عنوان دومین تولیدکننده فولاد در کشور یک میلیون و 144 هزار تن از محصولات خود یعنی، بیلت، بلوم و اسلب را در بورس کالا عرضه کرد که در مواجهه با تقاضای 2 میلیون و 686 هزار تنی این محصول، توانست تنها 895 هزار تن از آن‌ها را به فروش برساند. شرکت ذوب آهن نیز به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده مقاطع فولادی، حدود 886 هزار تن از محصولات خود را در بورس عرضه کرد که با تقاضای 2 میلیون و 142 هزار تنی مواجه شد. در نهایت این شرکت نیز 842 هزار تن محصول را در بورس کالا مورد معامله قرار داد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
محصولات نهایی فولاد، جذاب‌تر از محصولات میانی
سطح تقاضای فولاد کاهش یافت
ارز، معادلات بازار را برهم زد
معامله 225 هزار تنی ورق گرم، خریداران را راضی نکرد
قیمت میلگرد از قیمت ورق گرم بیشتر شد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: