کاهش شدید قیمت آلومینا در سه ماهه پایانی سال 2018
در بازار آلومینا چه خبر است؟

کاهش شدید قیمت آلومینا در سه ماهه پایانی سال 2018

قیمت مواد اولیه صنعت آلومینیوم مانند آلومینا از روند بازار فلز آن تبعیت می‌کند. با توجه به کاهش شدید قیمت جهانی آلومینیوم به‌ویژه در ماه‌های پایانی سال 2018، شاهد کاهش قیمت آلومینا به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مواد اولیه صنعت آلومینیوم بودیم. با وجود کاهش 25 درصدی قیمت آلومینیوم در ماه‌های پایانی سال 2018، کاهش قیمت آلومینا شدیدتر و حتی حدود 40 درصد بود.

به گزارش فلزات آنلاین، آلومینا عمدتا از بوکسیت استحصال می‌شود و معادن بوکسیت نیز به‌صورت عمده در کشورهای استوایی و معتدل و با بارندگی بسیار زیاد مانند برزیل، گینه، هند، استرالیا، روسیه و چین وجود دارند. در نتیجه کشورهای یاد شده به‌جز گینه، بیشترین میزان تولید آلومینا را انجام می‌دهند. نکته مهم در مورد آلومینا آن است که استحصال آن برخلاف آلومینیوم نسبتا ساده‌تر بوده و نیازی به تجهیزات بسیار پیشرفته و تکنولوژیک ندارد. در اغلب کشورهای تولیدکننده آلومینیوم، عمدتا واحدهای تصفیه آلومینا در کنار واحدهای ذوب وجود دارند. به‌طور مثال در کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس که حدود 10 درصد از تولید جهانی آلومینیوم را برعهده دارند، اغلب واحدهای تصفیه آلومینا در کنار اسملترها واقع است.

نکته مهم دیگر آن است که اغلب تولیدکنندگان بزرگ آلومینیوم مانند آلومینیوم امارات خود دارای زنجیره کامل یعنی معدن بوکسیت و واحد آلومینا هستند و در معدود فعالان بخش بالادستی زنجیره آلومینیوم گسستگی به چشم می‌خورد؛ به‌طور مثال چین با وجود تولید بیش از 36 میلیون تن آلومینیوم، واردات به نسبت کمی از آلومینا دارد. چرا که این کشور بیش از 70 میلیون تن آلومینا تولید می‌کند. در مقابل استرالیا با وجود تولید اندک آلومینیوم، بیشترین میزان صادرات آلومینا را برعهده دارد. به عبارت بهتر بازار صادرات آلومینا تقریبا انحصاری و در اختیار تعداد معدودی از کشورها، از جمله استرالیا است. البته برزیل و جامائیکا نیز در این بازار سهمی دارند.

نمودار 1 نشان می‌دهد که قیمت آلومینا در 3 ماهه پایانی سال 2018 متناسب با قیمت آلومینیوم در سراشیبی سقوط قرار گرفت. چرا که اعتصاب کارگران معادن بوکسیت و تعدادی از پالایشگاه‌های آلومینای شرکت آلکوای استرالیا پایان یافت و باعث شد تا عرضه این محصول در بازار افزایش یافته و قیمت آن نیز کاهش یابد. علاوه بر آن، در اواخر سال، از میان برداشته شدن تحریم روسال، به‌عنوان یکی دیگر از تولیدکنندگان آلومینا نیز عامل دیگری بود که قیمت آلومینا را در سطح پایین‌تری نسبت به اوایل دوره مورد بررسی نگه داشت. قیمت آلومینا در ابتدای اکتبر تحت تأثیر اعتصاب کارگران در استرالیا، با رشد مواجه می‌شود و از 450 دلار بر هر تن به 525 دلار بر هر تن می‌رسد، ولی پس از آن در سراشیبی سقوط می‌افتد و حتی تا 400 دلار بر تن نیز کاهش پیدا می‌کند. لازم به یادآوری است که قیمت آلومینا در تابستان سال جاری رشدهای قیمتی کم‌سابقه‌ای را ثبت کرد و حتی در اواخر آوریل 2018، به 700 دلار بر هر تن هم رسید. ضمن اینکه قیمت این ماده اولیه صنعت آلومینیوم با شروع سال 2019 نیز ادامه سقوط قیمت را تجربه کرد و حتی به 360 دلار بر هر تن هم رسید. با این حال، در حال حاضر قیمت این ماده نزدیک به 420 دلار بر تن قرار دارد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تمایل به انحصار طلبی آلومینا در حال افزایش است
عمده بازار بوکسیت و آلومینا، در اختیار شرکت‌های معدودی است
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: