بازار بیلت فولادی چین در انتظار جهش قیمتی است
بررسی نوسانات قیمتی بیلت فولادی تانگشان

بازار بیلت فولادی چین در انتظار جهش قیمتی است

بیلت فولادی چین، روند مثبت فروش خود را در ماه مارس حفظ کرده است. هرچند که با رشد چشمگیر موجودی انبار بنادر چین، قیمت‌ها فراز و فرودهایی را تجربه کرده‌اند اما درمجموع بازار این محصول، مثبت گزارش می‌شود.

پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در پایان ماه مارس به بررسی بازار بیلت فولادی چین در این ماه پرداخته است. همانطور که در نمودار 1 مشاهده می‌شود، مارس را باید ماه خوبی برای این محصول فولادی دانست. قیمت بیلت در این بازه یک ماهه بین 3420 یوآن به ازای هر تن تا 3540 یوآن بر تن نوسان داشت. با وجود نوسان در این بازه 120 یوآنی اما همچنان می‌توان اذعان کرد که رنج کلی قیمت‌ها نسبت به ماه فوریه از روند مثبتی بر خوردار بود.

چنانچه در نمودار قابل مشاهده است، بیلت فولادی تانگشان در روز نخست ماه مارس با قیمت 3490 یوآن به‌ازای هر تن به فروش رفت. قیمت این محصول تا ششم ماه مارس نیز همچنان بالا بود اما از روز هفتم این ماه در روند نزولی قرار گرفت. این روند کاهشی تا روزهای ابتدایی هفته دوم این ماه ادامه داشت. این افت را می‌توان به انتظار خریداران به کاهش قیمت نسبت داد. در واقع بسیاری از مشتریان دست از خرید کشیدند و منتظر روند آینده بازارها ماندند. نبود مشتری نیز فروشندگان را به کاهش بیشتر قیمت‌ها ترغیب کرد.

قیمت‌ها از روز دوم هفته دوم ماه مارس صعودی شد و از 3430 یوآن به ازای هر تن در 11 ام این ماه به 3540 یوآن به‌ازای هر تن در تاریخ 19 ام افزایش یافت. باید خاطرنشان ساخت، 3540 یوآن به‌ازای هر تن، بیشترین قیمت ثبت شده برای بیلت در ماه مارس بوده است.

از 20 مارس مجددا روندی نزولی بر قیمت‌ها حاکم شد. حتی در مواردی که شاهد افزایش قیمت بودیم، رشد قابل توجهی حاصل نشد. این روند نه‌چندان پر رونق را باید منوط به رشد چشمگیر موجودی انبار بنادر چین دانست که به‌عنوان اهرم فشاری بر قیمت‌ها عمل می‌کند. کاهش سخت‌گیری‌های محیط زیستی در مسیر تولید فولاد نیز از این روند نزولی حمایت کرد.

گفتنی است تاثیر محدودیت تولید سنگ آهن شرکت واله برزیل (به دلیل حادثه شکسته شدن سد باطله معدن سنگ آهن) در ماه مارس نیز نمایان بود و یکی از دلایل اصلی رشد کلی قیمت محصولات فولادی در بازارهای بین‌المللی از جمله چین شناخته شد. در هفته سوم این ماه، دادگاه عالی برزیل اجازه شروع مجدد فعالیت در یکی از معادن مهم واله را صادر کرد. اما در ادامه این شرکت اخطار دیگری از دادگاه برزیل برای تعلیق فعالیت در 13 سد دیگر خود دریافت کرد. انتظار می‌رود میزان تولید سنگ آهن این کشور در سال 2019، کاهش 50 تا 70 میلیون تنی را تجربه کند. همین موضوع را باید از عوامل مثبت اثرگذار در بازار فولاد و محصولات آن دانست.

چنانچه در نمودار 1 قابل رویت است از ابتدای ماه فوریه، قیمت‌ها با شیب اندکی در مسیر صعود قرار گرفتند. این روند مثبت را باید به افزایش شاخص PMI تولید چین در ماه مارس نسبت داد و عنوان کرد: محرک‌های اقتصادی اعمال شده از سوی دولت چین همچون کاهش مالیات بر ارزش افزوده، کاهش سپرده بانک‌ها نزد بانک مرکزی چین که زمینه‌ساز افزایش اعطای وام بانکی است را باید از دلایل این روند صعودی دانست و به آینده بازار فولاد امیدوار شد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
فوریه ماه خوبی برای بیلت فولادی بود
سایه سنگین قیمت نفت بر تجارت جهانی محصولات مرتبط با صنعت نفت
عمان تأمین‌کننده بیلت فولادی قطر
صادرات و واردات فولاد خام عمان
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 106 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 106 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ محمدرضا بهرامن/ رئیس خانه معدن ایران

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: