دامنه نوسان کچاد در بورس کاهش یافته است
با کم‌رنگ شدن تاثیر ارز در بازار بورس

دامنه نوسان کچاد در بورس کاهش یافته است

سهام کچاد (نماد شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در بازار بورس) در بازار بورس معمولا از کم نوسان‌ترین سهام‌های شرکت‌های معدنی به شمار می‌رود و در زمره تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری ‌های طولانی مدت قرار دارد. اگرچه دامنه نوسان‌های هر سهم کچاد همگام با تغییرات نرخ ارز بسیار بالا رفته بود؛ با حاکم شدن آرامش در این بازار، طی 3 ماه اخیر، دامنه نوسان قیمتی این سهام، حدود 12 درصد بوده است.

با صعود نرخ ارز در بازار آزاد، ارزش سهام شرکت چادرملو در اواخر مهرماه به قله 620 تومان در هر سهم رسید، اما سقوط قیمت دلار در ماه‌های آبان و آذر، منجر به کاهش 30 درصدی ارزش هر سهم شد تا نهایتا با آغاز دی‌ماه، هر سهم کچاد در بازار با قیمت 438 تومان معامله شود.

طی 3 ماه اخیر، یعنی از ابتدای ژانویه 2019 تاکنون، ارزش سهام شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با شیب ملایمی در حال نوسان بوده است. تاثیر قیمت جهانی سنگ آهن بر میزان ارزش سهام کچاد اندک بوده است؛ با توجه به این واقعیت که شرکت چادرملو سرمایه‌گذاری گسترده‌ای در خصوص تکمیل زنجیره فولادی انجام داده و هم‌اینک بیش از یک‌سوم درآمد آن از فروش محصولات میانی فولاد حاصل می‌شود. قیمت کنونی کچاد در بازار سهام، با اختلاف ناچیزی مشابه قیمت در ابتدای دی‌ماه 1397 – و پس از فروکش کردن تب دلار در کشور – است.

با توجه به وجود محدودیت‌های فعلی در خصوص صادرات ناشی از تحریم‌ها، درآمد شرکت‌های فولادی از این منبع کاسته شده است؛ از این رو شاید تلاش‌های شرکت چادرملو جهت صادرات شمش فولادی، در کوتاه‌مدت تاثیر کمی در زمینه رشد قیمتی سهام کچاد داشته باشد.

اواخر بهمن 1397، نشست مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت برگزار شد که طی آن، درخواست افزایش 2 برابری سرمایه به تصویب سهام‌داران آن رسید. چشم‌انداز طرح‌های آتی و برنامه‌های توسعه واحدهای فولادسازی و صادرات، منجر شد تا بیش از 18 درصد طی یک ماه ارزش سهام کچاد در بازار بورس تهران رشد کند. با این حال این اخبار مثبت، در کنار رشد 10 درصدی نرخ دلار در بازار آزاد رخ داد که محرک اصلی رشد ملایم ارزش سهام شرکت‌های معدنی در طی ماه پایانی سال 1397 بود.

طی 2 هفته اخیر و در میانه تعطیلات نوروز، به دلیل اینکه بخش بزرگی از فعالیت‌های اقتصادی کشور به حالت نیمه تعطیل در می‌آید، فعالیت‌های بازار سهام نیز تقریبا متوقف بوده است و حجم معاملات اندکی در روزهای فعال بازار مشاهده شد؛ با این وجود انتظار می‌رود با آغاز جدی فعالیت بازار بورس و بالا رفتن حجم معاملات، ثبات قیمتی کچاد ادامه داشته باشد. در حال حاضر قیمت جهانی سنگ آهن و کنسانتره، به ثبات نسبی رسیده است و بنا به نظر کارشناسانه در کوتاه‌مدت، این روند ادامه خواهد داشت.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
رشد تولید، محرک صعود کچاد
رشد سه هزار و ۵۰۰ واحدی شاخص کل
تاثیر مثبت فملی، کگل و کچاد روی نمایشگر بورس
کچاد، 6 درصد عملکرد بهتری را نسبت به پیش‌بینی گزارش داد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: