انجام 18 پروژه اکتشافات معدنی به وسعت 12670 کیلومتر مربع در سال 97
معاونت اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی خبر داد:

انجام 18 پروژه اکتشافات معدنی به وسعت 12670 کیلومتر مربع در سال 97

عملکرد معاونت اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در سال 1397 و برنامه‌ها و سیاست‌های کلی سال 98 منتشر شد.

به گزارش فلزات آنلاین و به نقل از روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاونت اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ضمن اشاره به فعالیت‌های حوزه ستادی این معاونت در بخش قراردادها، مناقصه‌ها و مزایده‌ها گفت: عقد قرارداد 6 ورقه یکصدهزارم اکتشافات ژئوشیمیایی با دو شرکت مهندسی مشاور(طبق قوانین و مقررات)، برگزاری مناقصه عمومی و انعقاد قرارداد حفاری(17هزار متر) درقالب 3 قرارداد، تهیه مقدمات و مستندات لازم جهت برگزاری مزایده گواهی کشف‌های سازمان برای 5 محدوده اکتشافی و برگزاری مزایده 5 محدوده پروانه اکتشاف به همت معاونت اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور طی سال 97 انجام شده است.

دکتر عباس گل‌محمدی، با بیان اینکه دومین همایش بین المللی اکتشاف مواد معدنی ایران نیز در این سال با موفقیت برگزار شد، افزود: بازسازی و بهسازی آزمایشگاه کانه‌آرایی و فرآوری و آمادگی انجام پروژه‌ها در سال 1398 در بخش تجهیز و نوسازی انجام شده است.

وی، آزاد سازی پهنه‌های اکتشافی در اختیار سازمان با مساحت 2500 کیلومترمربع، تهیه مستندات مربوط به مجوزهای گواهی کشف، پهنه‌های اکتشافی، محدوده‌های ثبتی و پروانه‌های اکتشاف، وصول درآمدهای معوق تا 10 میلیارد تومان از محل واگذاری سال‌های قبل و درآمد حدود 8 میلیارد تومان از محل واگذاری­های جدید، تمرکز بر اخذ مجوزهای قانونی، سند نقشه راه معدن و صنایع معدنی(1400-1397) و ایجاد زیرساخت‌های لازم، ایجاد کارگروه­های برنامه­ریزی و کنترل پروژه–تحقیق و توسعه، کارگروه حمایت از کارآفرینی و اشتغالزایی و استارتاپ­های معدنی و شرکت در 5 رویداد مرتبط و کمک به اشتغال چندین فارغ‌التحصیل در این خصوص نیز از دیگر دستاوردهای معاونت اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور طی سال 97 بوده است.

به گفته معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در حوزه عملیاتی و اجرایی در بخش پتانسیل‌یابی کارشناسان به بررسی و تهیه نقشه و گزارش پتانسیل‌یابی در 7 استان کشور شامل استان‌های گیلان، مرکزی، زنجان، کرمان، خراسان رضوی، قزوین و اردبیل بر اساس گزارشات نقشه‌های یکصدهزارم تهیه شده قبلی، تهیه دو طرح اکتشاف سراسری در کشور و در حال تامین بودجه برای شروع این عملیات و اولویت‌بندی حدود 200 محدوده پتانسیل‌دار جهت ادامه عملیات اکتشاف در سراسر کشور در فاز اول پرداخته‌اند.

گل‌محمدی، انجام عملیات نقشه‌برداری و تهیه نقشه‌های توپوگرافی در استان‌های قم و اصفهان جهت محدوده­های معدنی در مراحل اکتشاف عمومی و تفضیلی را به عنوان دستاوردهای بخش نقشه‌برداری معاونت متبوع خود یاد کرد.

وی خاطرنشان کرد: در بخش مطالعات ژئوشیمی انجام بیش از 18 پروژه اکتشافات ژئوشیمیایی و کانی سنگین به منظور اکتشافات طلا، مس، عناصر نادر خاکی، سرب، روی و نقره در ورقه های یکصدهزارم و یک‌بیست‌وپنج‌هزارم در 10 استان کشور به وسعت 12670 کیلومترمربع انجام شده است.

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که در بخش ژئوفیزیک، برداشت بیش از 20هزار ایستگاه ژئوفیزیکی شامل روش‌های مغناطیس‌سنجی، مقاومت ویژه و پلاریزاسیون القایی و 2 کیلومتر خطی رادار نفوذی به زمین(GPR) انجام شده، تصریح کرد: شناسایی و پی‌جویی آنومالی‌های ژئوفیزیک هوایی و مقدمات تعیین وضعیت آنومالی‌های مشخص شده در استان‌های کردستان، خراسان جنوبی و قم، کنترل آنومالی‌های ژئوفیزیک هوایی در استان آذربایجان شرقی با پیشرفت 10 درصد و در نهایت انجام بیش از 9 پروژه اکتشافات ژئوفیزیکی در 5 استان کشور(تهران، آذربایجان‌شرقی، اصفهان، خراسان‌رضوی و لرستان) به منظور اکتشاف مس، طلا، آب، باستان‌شناسی و مخاطرات در این بخش به ثمر رسیده است.

گل‌محمدی ضمن اشاره به عملیات اکتشافی زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مبنی بر تکمیل عملیات اکتشافی در 35 پروژه در فازهای مختلف شناسایی، پی‌جویی و اکتشاف عمومی و اجرای عملیات اکتشافی در تعداد 20 پروژه اکتشافی با پیشرفت‌های 50 تا 80 درصد گفت: اجرای عملیات اکتشافی فاز شناسایی 2 پروژه در استان‌های سمنان و خراسان‌شمالی با میانگین پیشرفت 50 درصد (اتمام عملیات صحرایی)، اجرای عملیات اکتشافی فاز پی­جویی آهن-مس-طلا و بیتومین در 7 پروژه در استان‌های سمنان، قم، گیلان، لرستان و سیستان و بلوچستان با میانگین پیشرفت 30 درصد، اجرای عملیات اکتشافی فاز عمومی طلا-مس- آهن و بیتومین در 8 پروژه در استان‌های قم، همدان، کرمان و آذربایجان غربی با میانگین پیشرفت 34 درصد، اجرای عملیات اکتشافی فاز تفصیلی در یک پروژه (آنومالی طلای شماره 7 بزمان-سیستان و بلوچستان) با پیشرفت 25 درصد و انجام حدود 3400 متر حفاری مغزه‌گیری اکتشافی و همچنین اجرای عملیات اکتشاف فاز تفصیلی در پروژه اکتشاف پلی‌متال در خراسان رضوی با حدود 1000 متر حفاری مغزه­گیری اکتشافی به همت کارشناسان معاونت اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور انجام شده است.

به گفته وی، مطالعات و بررسی فرآوری ذخایر گلوکونیت شمال شرق کشور، مطالعات و بررسی قابلیت استحصال سرب از کانسنگ سرب نیان، مطالعات و بررسی قابلیت پرعیارسازی پتاس چوپانلو، مطالعات و بررسی فرآوری کانسنگ آنتیموان سفیدآبه، مطالعات و بررسی بازیافت باریت از لجن‌های حفاری، بهینه‎سازی خط خردایش و تولید محصول در دانه‌بندی مشخص و امکان‌سنجی استحصال محصولات با ارزش از نمک دریاچه نمک قم در بخش فرآوری معاونت اکتشاف این سازمان محقق شده است.

گل‌محمدی با بیان این‌که بیش از 2 هزار و 500 روز کارشناسی ماموریت توسط همکاران بخش اکتشاف جهت انجام پروژه­ها انجام شده به سیاست‌های کلی معاونت اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در سال 98 پرداخت و گفت: در همین زمینه به اجرای فعالیت‌های اکتشاف هم‌راستا با نقشه راه معدن و صنایع معدنی کشور(1400-1397)، تمرکز 70 درصد فعالیت‌ها بر کمپ‌های مرکزی در استان‌های خراسان جنوبی، قم، کردستان، آذربایجان شرقی و غربی و 30 درصد سایر پروژه‌های جاری در کشور، برون‌سپاری فعالیت‌های سازمان در راستای توانمندسازی بخش خصوصی و نیز همکاری و تعامل با بخش دولتی و خصوصی و یا مشارکت و واگذاری برخی مجوزها به آن‌ها مطابق قوانین و مقررات و جلوگیری از موازی­کاری­های موجود، چابک‌سازی ساختار اداری معاونت، اصلاح فرآیندها و شفافیت فعالیت در سطح معاونت اکتشاف، شفاف‌سازی تولید و ارائه اطلاعات پایه، اجرای پروژه های کلان ملی در راستای اهداف سیاست‌های کلان معدنی و صنایع معدنی کشور و جلوگیری از تمرکز بیش از حد بر پروژه­های موضعی و کوچک و عدم تصدی‌گری سازمان در بخش‌هایی که بخش خصوصی توان اجرایی کافی دارد و متقاضی ادامه عملیات اکتشافی هستند، خواهیم پرداخت.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تحقق دولت الکترونیک، گام بلند سازمان زمین‌شناسی در راستای شفاف‌سازی عملکردها
توسعه مناسبات معدنی و زمین‌شناسی تهران-مینسک
مراسم تودیع و معارفه رئیس جدید پژوهشکده علوم‌زمین
بودجه بر اساس توان داخلی سازمان و افزایش مزایای حقوقی پرسنل تامین شد
کشور در علوم زمین‌شناسی دچار عقب‌ماندگی شدیدی است
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 66 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: