ایران در رتبه 14 تولید فولاد جهان قرار دارد
فولاد از شاخصه‌های اصلی برای سنجش توسعه

ایران در رتبه 14 تولید فولاد جهان قرار دارد

تولید و مصرف فولاد یکی از شاخص‌های اصلی برای شناسایی درجه توسعه کشورها به‌شمار می‌رود. صنعت فولاد ایران سابقه طولانی دارد و در حال حاضر، کشور در جایگاه 14 جهان از نظر تولید فولاد خام قرار دارد. این فلز در صنایع متفاوتی کاربرد دارد، اما حجم عمده مصرف آن به ساخت‌وساز تعلق دارد.

تولید فولاد یکی از صنایع استراتژیک در جهان به‌شمار می‌رود که حجم عمده‌ای از تجارت جهانی را در اختیار دارد. از این فلز در صنایع مختلفی همچون حمل‌ونقل، ساخت‌وساز، خودروسازی، ماشین آلات و... استفاده می‌شود. کاربرد گسترده‌ای که فولاد در صنایع مختلف دارد، موجب شده است تا این فلز در توسعه اقتصادی کشورها، سهم عمده‌ای داشته باشد.

نمودار 1 سهم صنایع مختلف در بازار مصرف فولاد را نشان می‌دهد. همان‌طور که در این نمودار پیداست، صنعت ساخت‌وساز نزدیک به نیمی از مصرف این فلز را در جهان به‌خود اختصاص داده است. ماشین آلات با بیش از 20 درصد، در رده بعدی قرار دارد. صنعت حمل‌ونقل نیز سهم بیش از 10 درصدی از مصرف فولاد جهان را در اختیار دارد. تجهیزات و قطعات فولادی (در نمودار تحت عنوان کالاهای فولادی ذکر شده)، تجهیزات نفت و گاز و... نیز در رده‌های بعدی کاربرد این فلز قرار گرفته‌اند. لازم به یادآوری است که با پیشرفت تکنولوژی، نیاز به فولادهای پیشرفته بیش از گذشته احساس می‌شود. در فولادهای پیشرفته، علاوه بر مزایای جدید و منحصر به‌فرد، نقاط ضعف فولادهای رایج به حداقل رسانده شده است تا به این ترتیب بتواند جایگاه خود را در بازار جهانی حفظ کند.

 

میزان تولید فولاد در سال‌های اخیر رشد چشم‌گیری را تجربه کرده است. این موضوع را بیش از هرچیزی می‌توان به رشد تولید در چین نسبت داد. کشورهایی همچون ژاپن، هند، ایالات متحده، کره جنوبی و.... در رده‌های بعدی تولید این فلز قرار دارند. کشورهای بزرگ تولیدکننده فولاد در جهان، با بهره‌گیری از بهترین پتانسیل‌های موجود خود توانسته‌اند تا تولید فولاد را به یک مزیت بزرگ اقتصادی برای خود تبدیل کنند.

لازم به‌ذکر است که ایران نیز با تولید بیش از 18 میلیون تن فولاد در سال، در رتبه چهاردهم جهان از نظر تولید این محصول قرار دارد و از مزیت‌های متعددی برای تولید فولاد برخوردار است. ذخایر بزرگ سنگ آهن ایران، مهمترین بازوی قدرت برای توسعه این صنعت در کشور بوده است. علاوه بر آن، ذخایر عظیم گاز طبیعی پتانسیل رشد مناسبی را برای این صنعت فراهم کرده است. از آن‌جا که صنعت فولاد صنعتی انرژی‌بر محسوب می‌شود، دسترسی به منابع ارزان قیمت انرژی از جمله گاز طبیعی نقش به‌سزایی در رشد و شکوفایی صنعت می‌تواند ایفا کند.

مهمترین صنایع مصرف‌کننده فولاد در ایران نیز همانند آمار میانگین جهانی، صنایع ساختمان‌سازی، ماشین‌آلات و حمل و نقل هستند. گرچه کاهش اخیر ساخت‌و‌ساز در کشور شدیدا مبادلات فولادی در بورس کالا و متعاقبا این صنعت را متأثر ساخت، ولی آمارها همچنان حاکی از روند رو به رشد تولید این فلز در داخل است که این امر می‌تواند با بهبود شرایط بازار مصرفی فولاد در داخل با رشد بیشتری ادامه پیدا کند.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
رشد تقاضای جهانی فولاد تا 2.1 درصد
تولید فولاد جهان، در مسیر نزولی
تولید فولاد جهان، در مسیر نزولی
دورخیز فولاد هند برای تصاحب مقام دوم ژاپن
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 66 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: