قیمت نفت در 70 دلار متوقف ماند
تأثیر انتشار گزارش صندوق بین‌المللی پول بر قیمت نفت

قیمت نفت در 70 دلار متوقف ماند

در حالی که در انتهای سال 2018، پیش‌بینی‌ها خبر از کاهش بیشتر قیمت 55 دلار و یا ثبات در کانال 60 دلاری می‌دادند، قیمت نفت در 3 ماهه اول سال 2019، بیش از 27 درصد رشد کرد. با این وجود پس از 5 ماه رشد مداوم، سه‌شنبه 9 آوریل سرانجام رشد قیمتی طلای سیاه متوقف شد.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی «فلزات آنلاین»، پس از کاهش پیش‌بینی رشد اقتصادی در جهان توسط صندوق بین‌المللی پول و همچنین تغییر موضع روسیه و احتمال عقب‌نشینی از توافق کاهش تولید با اوپک، روز سه‌شنبه 9 آوریل، قیمت نفت در بازارهای جهانی کاهش پیدا کرد و به 70 دلار رسید.

در حالی که مدتی است جنگ تجاری آمریکا با چین غیر فعال شده است؛ شاید رویارویی آمریکا در این زمینه با متحدان خود در اروپا شدت پیدا کند. تهدیدی از واشنگتن مبنی بر اعمال تعرفه بر انواع کالاهای اروپایی، صعود قیمت‌های سهام در بازار را متوقف کرد که دامنه آن به قراردادهای آتی فروش نفت نیز کشانده شد.

نفت هر بشکه برنت با 49 سنت کاهش، به 70 دلار و 61 سنت رسید. نفت خام آمریکا نیز با 42 سنت کاهش به 63 دلار و 98 سنت به‌ازای هر بشکه معامله شد. به اعتقاد کارشناسان، گزارش صندوق بین‌المللی پول که در پیش‌بینی رشد اقتصادی آن، نسبت به گزارش قبلی آن کاهش داشته، بیشترین نقش را در کاهش فعلی قیمت ایفا کرده است. در این گزارش در خصوص باقی ماندن تنش‌های تجاری و عواقب آن هشدار داده شده و همچنین به تاثیر احتمالی وقوع اختلال در اقتصاد اتحادیه اروپا پس از خروج بریتانیا طی ماه‌های آینده اشاره شده است. خبرگزاری رویترز در گزارشی اشاره کرده که این سومین مرتبه است که از ماه اکتبر 2018، صندوق بین‌المللی پول، پیش‌بینی رشد اقتصاد جهانی را کاهش می‌دهد؛ امری که بر میزان مصرف سوخت اثر خواهد گذاشت و از رشد بیشتر قیمت‌های نفت جلوگیری خواهد کرد.

تلاش برای کاهش قیمت نفت، سیاست اصلی دولت ترامپ از زمان روی کار آمدن بوده است. طی ماه‌های اخیر تحریم نفتی همزمان ایران و ونزوئلا، تلاش‌های آمریکا برای کاهش قیمت نفت را با مشکل مواجه کرده است؛ با این وجود توافق کاهش تولید اوپک و همچنین مشکلات تولیدکنندگان نفت شیل در آمریکا نیز از عوامل اصلی کاهش عرضه در بازار و متعاقب آن صعود مداوم قیمت نفت بوده است.

نیمه دوم سال 2018، شرایط سختی برای تولیدکنندگان بزرگ نفتی پدید آمده بود. از طرفی، جنگ تجاری منجر شده بود تا رشد اقتصاد جهانی و به تبع آن تقاضای جهانی برای نفت کاهش پیدا کند و همچنین نشانه‌هایی از افول شاخص‌های اقتصادی در آمریکا نیز مزید بر علت شد تا قیمت‌های نفت به حدود 50 دلار بر بشکه برسد. اما، موثر واقع شدن توافق اپک و فروکش کردن اخبار تنش‌های تجاری سبب واکنش مثبت بازار شده بود؛ به‌نحوی که قیمت نفت تا بیش از 27 درصد طی ماه‌های اخیر افزایش یافت. نمودار شماره 1، تغییرات قیمت نفت برنت از ابتدای سال جاری میلادی را نشان می‌دهد. اکنون با توجه به چشم‌انداز به‌وجود آمده و کاهش تقاضا، به‌نظر می‌رسد قیمت 70 دلاری هر بشکه نفت، قله قیمتی بوده و احتمالا باید شاهد کاهش قیمت نفت در هفته‌های آتی بود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
آیا نفت شیل جای اوپک را می‌گیرد؟
تاثیر اندک تنش‌های سیاسی در قیمت نفت
روند کاهشی قیمت نفت ادامه دارد
توافق اوپک بار دیگر موثر واقع شد
پیش‌بینی روس‌ها از بازار انرژی
آیا کاهش قیمت نفت همانند سال 2015 رخ خواهد داد؟
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: