حیف از تو که دگر نباشی!
سیم و کابل مخابراتی مسی تبدیل به نوستالژی می‌شود؛

حیف از تو که دگر نباشی!

نقشی که سنت امروزه در زندگی ما بازی می‌کند کم‌رنگ شده و جای خود را به مدرنیته داده است، حال در برخی موارد این سنت‌ها در جریان تجدد بالغ شده و به‌روز می‌شوند و یا نوزایی شده و جای خود را به چیز دیگری می‌دهند. نمی‌توان با قاطعیت عنوان کرد که سنت از نوگرایی بهتر است یا بلعکس؛ قطعا هر کدام ویژگی‌هایی دارند که باید بررسی شود. البته ما قصد نداریم در این مقاله به مقایسه مدرنیته و سنت بپردازیم، در دنیای مدرن امروز ارتباطات نقش ویژه‌ای دارد و ما در این شماره از هفته نامه «فلزات آنلاین» به بررسی تغییرات زیرساخت‌های اطلاعاتی و ارتباطی منتج از مدرنیته شدن، خواهیم پرداخت.

برای ایجاد زیرساخت مخابراتی و ارتباطی نیاز به شبکه‌های مخابراتی کاملا مشهود است، کابل به عنوان محیط انتقال، اصلی‌ترین بخش شبکه مخابراتی است. در زمان گذشته برای ایجاد شبکه مخابراتی از سیم وکابل مسی استفاده می‌شد اما با پیشرفت علم این کابل‌ها به سرعت جای خود را به فیبر نوری داد، کشور ما نیز از دنیا عقب نمانده و در مسیر تغییرات جهانی قرار گرفته است، دیری نمی‌پاید که فیبرهای نوری در بسیاری مواقع جای دوست قدیمی خود یعنی سیم و کابل مسی را بگیرند؛ همچنین در بحث زیر ساخت‌ها نیز محیط انتقال داده به فیبر نوری تغییر یافته است؛ شاید بد نباشد در ادامه این مطلب، مقایسه‌ای بین معایب و مزایای این جابه‌جایی داشته باشیم.

تامین مواد اولیه فیبر نوری ارزان‌تر از مس است، این یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های بین سیم و کابل مسی و فیبر نوری است اما اساسی‌ترین برتری که فیبر نوری نسبت به کابل مسی دارد پهنای باند آن است، پهنای باند فیبر نوری بسیار بیشتر از کابل مسی است که موجب افزایش سرعت انتقال داده می‌شود، مهم‌ترین دغدغه انسان در دنیای امروز نیز افزایش سرعت است، پس همین یک دلیل برای این جایگزینی منطقی به نظر می‌آید اما دلایل دیگری نیز وجود دارد؛ یکی دیگر از دغدغه‌های ما در ارسال داده امنیت اطلاعاتی است که به اشتراک می‌گذاریم، محیط فیبر نوری نسبت به مسی امنیت بیشتری دارد، مصرف انرژی نیز می‌تواند روی انتخاب ما تاثیرگذار باشد، فیبر نوری مصرف برق بسیار کمتری دارد و این اختلاف چشم‌گیر در بلند مدت صرفه‌جویی قابل ملاحضه‌ای است، البته در کنار همه این مزایا وزن فیبر نوری نیز در مقایسه با کابل مسی کمتر است. اما چرا هنوز آن‌گونه که باید استفاده از فیبر نوری همه‌گیر نشده است؟ این مهم دو علت دارد، نخستین علت آن اتصالات پرهزینه‌تر در فیبر نوری است، جدای از این رفع عیب فیبر نوری نیز نسبت به محیط مسی دشوارتر است، البته این دو عیب نمی‌تواند جلوی ترویج استفاده از فیبر نوری را بگیرد.

در آینده‌ای نزدیک سیم و کابل مخابراتی مسی به نوستالژی تبدیل می‌شود و در خاطرات بزرگان باید در رابطه با آن‌ها پرسش و جست‌وجو کرد. شاید روزی دلمان برای همین ارتباطات کندتر، سنگین‌تر و گران‌تر تنگ شود!

یادداشت: حمیرا موسوی

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
کارخانجات شهیدی قندی قلب تپنده مخابرات ایران است
قیمت سیم و کابل مخابراتی متاثر از قیمت مس
کابل‌های CCA کیفیت لازم را ندارند
بازار سیم و کابل مسی در سال 97 خوب نبود
سیم و کابل مسی در صنعت مخابراتی عملا مرده است
مجتمع کابل و صنایع مهک نیمه تعطیل است
حدود 720 کیلومتر فیبر نوری در قزوین ایجاد شده است
تولیدکنندگان سیم و کابل مخابراتی بیشتر شده‌اند
برابری تکنولوژی تولید سیم و کابل مخابراتی ایران با جهان
افت مصرف مس در صنعت ساختمان به‌دنبال رکود ساخت و ساز
توسعه زیرساخت ارتباطات در کشور و رشد تقاضای فیبر نوری
تعدیل 100 نفر نیروی متخصص
رکود بازار سیم و کابل در سال 98
صنعت سیم و کابل مخابراتی در کما
95 درصد قیمت سیم و کابل، متاثر از قیمت مفتول مس
سال 97 روزهای خوبی برای صنعت سیم و کابل نداشت
وفور مفتول مس برای تولید سیم و کابل
صادرات مفتول مس، خام فروشی است
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 66 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: