صعود تدریجی شاخص بالتیک
بهبود نرخ کشتیرانی در 2 ماه اخیر

صعود تدریجی شاخص بالتیک

پس از یک دوره توقف طولانی، شاخص کالاهای خشک بالتیک که معیاری از نرخ کشتیرانی در جهان است، بار دیگر به حرکت افتاده است. رشد 50 درصدی این شاخص طی 2 ماه اخیر، از اوضاع مساعد کشتیرانی و تقاضای بالا برای کامودیتی‌ها حکایت دارد.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی «فلزات آنلاین»، تا اواسط سال 2018 میلادی، شاخص حمل و نقل بالتیک در حدود سطح 630 واحد در حال نوسان بود، اما میزان رشد آن در 2 ماه اخیر، این شاخص را در سطوح نزدیک به 1200 واحد قرار داده است. نمودار شماره 1، تغییرات شاخص بالتیک از ابتدای سال 2019 میلادی را نشان می‌دهد.

هم اکنون دلایل خوبی برای خوش‌بینی نسبت به آینده تجارت جهانی وجود دارد. پیش‌بینی اخیر صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد اقتصاد جهانی در سال جاری و سال بعد میلادی می‌تواند تا 3.5 درصد نیز رشد داشته باشد. در حالی که پیش‌بینی‌ها از بهبود حجم تجارت جهانی خبر می‌دهند، میزان آن طی 4 ماه ابتدای سال 2019 بیش از 3 درصد افزایش داشته و پیش‌بینی IMF نیز رشد 3.8 درصدی در پایان سال را نشان می‌دهد. این در حالی است که چندی پیش، شاخص S&P 500 بورس نزدک نیویورک، از رکورد بیشترین میزان تاریخی خود نیز عبور کرد که نشانه خوبی برای چشم‌انداز اقتصاد جهانی به شمار می‌رود.

همچنین اخیرا نشانه‌هایی از رشد در اقتصاد چین مشاهده شده است که بیش از 40 درصد تجارت دریای جهان را به‌خود اختصاص می‌دهد. پس از سپری شدن تعطیلات سال نوی چینی، تقاضا برای کامودیتی‌ها در چین افزایش پیدا کرده است، ضمن اینکه نگرش مثبت نسبت به مذاکرات تجاری چین و آمریکا، تاثیر خود را اکنون در رونق بسیاری کسب و کارهای صنعتی در این کشور گذاشته است.

شاخص کالای خشک بالتیک میانگین درآمد روزانه در صنعت کشتیرانی به‌ازای هر کشتی است که برای کشتی‌های خاصی در مسیرهای مشخصی محاسبه می‌شود. از این رو این شاخص می‌تواند معیاری برای هزینه‌های حمل و نقل دریایی در جهان به‌حساب آید. همچنین این شاخص تحت تأثیر نرخ کشتیرانی در دنیا و میزان تبادلات تجاری تغییر می‌کند. بدون شک شاخص بالتیک، یکی از شاخص‌های اصلی تجاری محسوب می‌شود که در گذشته نیز تغییرات آن، به سرمایه‌گذاران در خصوص کاهش قریب‌الوقوع رشد اقتصادی، هشدار داده است. به عنوان مثال، بین ماه‌های مِی و جولای 2008 و در هنگام بحران اقتصادی، میزان این شاخص بیش از 25 درصد کاهش یافت؛ پس از آن چند ماه بعد و در سپتامبر بود که اقتصاد جهانی وارد دوره رکود شد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
شاخص بالتیک، در انتظار یک محرک قوی برای صعود
نرخ کشتیرانی در دنیا کاهش یافته است
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 64 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: