رشد تعرفه‌های ذوب و پالایش در 3 ماهه پایانی سال 2018
نوسان شدید مبنای تعرفه‌های ذوب و پالایش در سال 2018

رشد تعرفه‌های ذوب و پالایش در 3 ماهه پایانی سال 2018

مبنای قیمت‌گذاری تعرفه‌های ذوب و پالایش در سال 2018 روند افتان و خیزان شدیدی داشت به‌طوری که در ماه اکتبر، بیش‌ترین رقم طی کل سال برای تعرفه‌ها ثبت شد. تعطیلی واحد‌های ذوب در شیلی و هند از مهم‌ترین عوامل کاهش تقاضا و به‌دنبال آن رشد تخفیف‌ها بود. با این حال، با نزدیک شدن به پایان سال و کمبود عرضه معدنی، تعرفه‌ها تا حدودی کاهش یافتند.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی «فلزات آنلاین» مبنای قیمت‌گذاری تعرفه ذوب و پالایش کنسانتره مس در آغاز و انتهای سال 2018 روند متفاوتی را تجربه کرد. در حالی که در 9 ماه نخست سال با راه‌اندازی واحدهای جدید ذوب در چین و رشد تقاضای صورت‌گرفته، مبنای تعرفه‌های ذوب و پالایش رقم نسبتا اندکی داشت، در 3 ماه پایانی این سال مبنای تعیین‌شده برای تعرفه‌های ذوب و پالایش به‌نوعی یک رکورد در صنعت مس محسوب می‌شد. نمودار 1 مجموع تعرفه‌های ذوب و پالایش کنسانتره مس با عیار 30 درصد را در سال 2018 نشان می‌دهد. با توجه به این نمودار، بیشترین رقم مبنای تعرفه‌ها در سال 2018 در ماه اکتبر به‌ثبت رسید.

مهم‌ترین دلیل وقوع این امر، وقفه‌های تولیدی پیش‌آمده در واحدهای مهم ذوب بود که منجر به رشد تعرفه‌های ذوب و پالایش از اواخر ماه مارس شد. از جمله این موارد می‌توان به تعطیلی واحد ذوب توتیکورین متعلق به شرکت استرلایت هند از ماه آوریل و کاهش مصرف در واحدهای ذوب پاسار و چوکی‌کاماتا اشاره کرد که سبب افت تقاضا و افزایش رقم مجموع تعرفه‌ها به عدد 503 دلار بر تن شد. گفتنی است در پایان ماه اکتبر، بازار با کاهش ارزش معاملات (افت نقدینگی) مواجه شد که کاهش تعرفه‌های ذوب و پالایش را نیز به همراه داشت.

جدال تقاضا و عرضه کنسانتره مس بر سر تعیین مبنای قیمت‌گذاری تعرفه‌های ذوب و پالایش

در میانه ماه نوامبر واحد ذوب چینی جیانگژی یک قرارداد خرید کنسانتره مس با معدن آنتوفاگستا واقع در شیلی امضا کرد که تعرفه ذوب و پالایش بسیار کمی برای سال 2019 در آن قید شده بود. این رویکرد در قراردادهای دیگری در داخل و خارج از چین نیز دنبال شد و به موجب آن مبنای تعرفه‌ها مجددا دچار کاهش شده و به عدد 490 دلار به ازای هر تن رسید. در 30 ماه نوامبر تعطیلی غیرمنتظره واحدهای ذوب مهم جهان سبب عرضه بیش از اندازه کنسانتره به بازار و رشد 3‌ دلاری مبنای تعرفه‌های ذوب و پالایش شد.

وضعیت کمبود عرضه مس معدنی مجددا در ماه دسامبر پدیدار شد، از این رو تعرفه‌ها به‌روند نزولی خود بازگشتند. گفتنی است، در این ماه معدن چوکی‌کاماتا به‌منظور انجام تعمیرات و نگهداری و همچنین انطباق بیش‌تر فعالیت خود با استانداردهای زیست‌محیطی جدید شیلی تعطیل شد. در اواخر این ماه نیز به دلیل پیش‌بینی کاهش تقاضا در سال 2019 با توجه به تعطیلی مجتمع‌های تولیدی همزمان با اغاز سال نو میلادی و چینی مبنای تعرفه‌ها نسبت به میانه ماه اکتبر 5 درصد کاهش داشت و مجموع آن از رقم 476 دلار بر تن فراتر نرفت.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تداوم روند نزولی شاخص TC/RC با تعطیلی برخی معادن در پرو و شیلی
شیلی در فراز و نشیب صادرات مس
افزایش سطح تولید بزرگ‌ترین تولیدکنندگان مس
رشد نسبی تولید مس معدنی جهان
ثبت کم‌ترین رقم برای پریمیوم کاتد در بورس شانگهای در ماه دسامبر 2018
شرکت مس موفق در مدیریت مصرف آب و پساب
قیمت سیم و کابل مخابراتی متاثر از قیمت مس
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: