تو حدیث مفصل بخوان از این مجمل

تو حدیث مفصل بخوان از این مجمل

لوله مسی بعد از مفتول مس، پر مصرف‌ترین محصول پایین دستی مس محسوب می‌شود. میزان تولید و مصرف لوله مسی بین 10 تا 15 هزار تن در سال است که حدود 2 هزار تن از آن صادر می‌شود. در حالی که ظرفیت تولید لوله مسی در کشور چندین برابر این مقدار است، یعنی تولیدکنندگان تنها از 30 درصد ظرفیت تولید خود بهره‌ می‌برند. عمده مصرف داخلی لوله مسی در صنایع حرارتی/تهویه مطبوع/برودتی است. این میزان از مازاد ظرفیت بدین معنی است که از پتانسیل‌های صادراتی خوبی برخوردار هستیم اما میزان صادارات قابل توجه نیست. در این یادداشت در حال بررسی چرایی این موضوع هستیم که چرا با وجود ظرفیت تولید بیش از 73 هزار تن لوله مسی در سال و آماده بودن بازارهای بین‌المللی، صادرات این لوله‌ها محدود است؟ جدای از صادرات خود لوله مسی، شرایط صادرات صنایع مصرف‌کننده آن همچون تجهیزات تهویه مطبوع و برودتی نیز مطلوب است، پس با حمایت از صنایع مصرف‌کننده لوله مسی نیز می‌توان به افزایش تولید این محصول کمک کرد؛ حال آنکه چرا از این ظرفیت بالقوه استفاده نمی‌شود سئوالی است که ما در این شماره از هفته‌نامه «فلزات آنلاین» مطرح می‌کنیم.

لوله مسی صنایع مصرفی زیادی دارد که باید به دنبال مرتفع کردن معضلات صادرات آن صنایع باشیم، البته جدای از بازارهای صادراتی، پتانسیل مصرف داخلی این لوله‌ها نیز بالا است. گرچه صنایع مصرف‌کننده لوله مسی از میزان صادرات تجهیزات خود ناراضی نیستند اما می‌شود با حمایت از آن‌ها این آمار را افزایش داد.

اگر سیاست‌های بین المللی ما به شکلی باشد که بتوانیم با کشورهای خاورمیانه همکاری و مبادلات تجاری بیشتری داشته باشیم بسیاری از معضلات صادرکنندگان ما مرتفع خواهد شد، فعال کردن بازار کشورهای همسایه می‌تواند تاثیر چشم‌گیری بر افزایش صادرات محصولات ایرانی داشته باشد و امیداواریم که مسئولان کشوری نگاه ویژه‌ای به این بازارها داشته باشند. دولت ایران باید در توافقنامه‌های تجارت آزاد دو جانبه و چند جانبه حضور یابد و بستر لازم را برای افزایش روابط تجاری با کشورهای دیگر فراهم سازد، ما در ایران پتانسیل‌هایی چون انرژی و نیروی کار ارزان داریم که نباید از آن غافل شویم. حتی بسیاری از کشورهای اروپایی نیز خواستار همکاری تجاری با کشور ما هستند که باید راه‌حلی برای افزایش مراودات با این کشورها پیدا کنیم، تحریم‌ها سبب شده که صنعت کشور خود ساخته شود و بیش از پیش روی پای خود بایستد؛ حال آیا زمان آن نرسیده است که از این توفیق اجباری بیشترین بهره را ببریم؟

به طور مثال کشور ترکیه بازار مطلوبی برای لوله مس و صنایع مصرف‌کننده آن است اما معضلی که بر سر راه صادرکنندگان ما قد علم کرده، تعرفه گمرکی این کشور است که از قوانین اتحادیه اروپا تبعیت می‌کند؛ آیا وقت آن نرسیده که با اندیشیدن تمهیداتی راه را برای صادرات به این کشور هموار سازیم؟ با توجه به اینکه ترکیه می‌تواند دروازه‌ای برای صادرات محصولات ما به اروپا باشد از دولت انتظار می‌رود در این مبحث ورود کرده و جان تازه‌ای به صادرات دهد. فراوانی منابع مسی و کیفیت مس ایران، دست صنایع مرتبط با این فلز را باز می‌گذارد که تاثیر شگرفی بر افزایش محصولات صادراتی داشته باشد، شاید که رونق صادرات این محصولات بتواند راه‌گشای معضلات اقتصادی ما باشد.

انتهای پیام//

یادداشت: حمیرا موسوی

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
برنج تولید داخلی کیفیت لازم را دارد
لوله‌های مسی تولید داخلی با کیفیت است
کاهش فروش لوله مسی در بازار داخلی
گرایش شبکه‌های مخابراتی جهان به FTTH روزافزون است
کارخانجات شهیدی قندی قلب تپنده مخابرات ایران است
قیمت سیم و کابل مخابراتی متاثر از قیمت مس
کابل‌های CCA کیفیت لازم را ندارند
بازار سیم و کابل مسی در سال 97 خوب نبود
سیم و کابل مسی در صنعت مخابراتی عملا مرده است
مجتمع کابل و صنایع مهک نیمه تعطیل است
سیاست‌گذاری نادرست دولتی، عامل تضعیف تولیدکنندگان روی کشور
تولیدکنندگان سیم و کابل مخابراتی بیشتر شده‌اند
ساخت‌وساز در کشور تقریبا متوقف شده است
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 86 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: