رشد نسبی تولید مس معدنی جهان
تولید آمریکای شمالی در خلاف جهت روند جهانی

رشد نسبی تولید مس معدنی جهان

سال 2018 به لحاظ پیوستگی روند تولید، سال خوبی برای معدن‌کاران بخش مس بود. در این سال نه‌تنها معادن مهم جهان فعالیت خود را متوقف نکردند بلکه برخی از معادن تعطیل‌شده نیز مجددا به مدار تولید بازگشتند. به‌طور کلی، با وجود کاهش تولید در برخی مناطق، نتایج مثبتی برای تولید مس معدنی به ثبت رسید که نشان از وضعیت مطلوب معادن مس جهان دارد.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی «فلزات آنلاین» تولید مس معدنی در سال 2018 با میانگین رشد ماهانه 0.6 درصد از حجم 1.72 میلیون تن در ماه ژانویه به حجم بالغ بر 1.83 میلیون تن در ماه دسامبر افزایش یافت و میانگین تولید مس معدنی در فصل آخر این سال حدود 1.8 میلیون تن بود. شایان ذکر است، در این سال تولید کنسانتره مس 2.2 درصد و تولید به روش استخراج حلالی و الکترووینینگ (SX-EW) به‌میزان 3.2 درصد رشد داشت. نمودار 1 حجم تولید جهانی مس معدنی در سال 2018 را نشان می‌دهد.

داده‌های این نمودار حاکی از رشد تولید معدنی در سال 2018 است. افزایش قیمت مس سبب شد تا صاحبان برخی معادن در شیلی و جمهوری دموکراتیک کنگو سطح تولید خود را افزایش دهند. در این راستا، کشور شیلی به عنوان بزرگ‌‌ترین تولیدکننده مس جهان پس از پشت سر گذاشتن بحران پیش آمده در معدن اسکوندیدا در بهار سال 2017 موفق شد در سال 2018 تولید معادن مس خود را 6 درصد افزایش دهد. کشور اندونزی نیز که در سال 2017 صادرات کنسانتره مس را به مدت 4 ماه موقتا ممنوع کرده بود، توانست در سال 2018 تولید این محصول را تا 5 درصد افزایش دهد.

آنچه در این جا حایز اهمیت است، عدم وقوع وقفه‌های تولیدی در معادن در سال 2018 است. آغاز به کار مجدد معدن کاتانگا در جمهوری دموکراتیک کنگو با ظرفیت 300 هزار تن در سال و از‌سرگیری فعالیت در دو معدن دیگر در این کشور و کشور زامبیا در این سال از جمله مهم‌ترین رخدادهای معدنی بود. معدن‌کاری مس در دو کشور کنگو و زامبیا به روش SX-EW انجام می‌شود و این 2 توانستند در این سال به ترتیب رشد 15 و 8 درصدی را برای تولید معادن مس خود ثبت کنند. مجموعه این عوامل سبب شد تا تولید معدنی در سال 2018 به حجم بالغ بر 24،400 میلیون تن برسد که نسبت به سال 2017 با یک درصد رشد همراه بود. با این حال، کشور پرو به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ مس جهان که در چند سال اخیر به ایجاد ظرفیت‌های جدید و توسعه ظرفیت‌های موجود مشغول بوده است، در این سال تولید خود را افزایش نداد. لازم به ذکر است، شروع مجدد فعالیت معادن در سال 2018 سبب رشد 7 درصدی میانگین نرخ بهره‌برداری در 3 ماه پایانی سال نسبت به میانگین 9 ماه پیش از آن شد.

در سال 2018، افت 11 و 3.5 درصدی تولید به ترتیب در کانادا و آمریکا مانع از رشد بیش‌تر حجم تولید مس معدنی جهان شد. به‌طور کلی در این سال، افزایش حجم تولید معدنی در آفریقا، آمریکای لاتین و اقیانوسیه محرک رشد تولید جهانی بود در حالی که کشورهای آمریکای شمالی با کاهش سطح تولید، مانع ادامه این روند شدند. گفتنی است تولیدکنندگان آسیایی و اروپایی در مجموع با حجم تولید ثابت تاثیر چندانی در رشد یا افت تولید مس معدنی نداشتند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
سهم 1.4 درصدی تولید مس ایران از جهان
افزایش سطح تولید بزرگ‌ترین تولیدکنندگان مس
رشد تعرفه‌های ذوب و پالایش در 3 ماهه پایانی سال 2018
رشد سه‌درصدی تولید جهانی مس معدنی در هشت‌ماهه نخست 2018
رشد 5 درصدی تولید جهانی مس معدنی در نیمه نخست 2018
2017، نقطه عطف بازار جهانی مس بود
سبد پروژه‌های مس معدنی به‌زودی پر خواهد شد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: