افزایش دوباره قیمت کنسانتره سنگ آهن به بیش از 800 یوان بر تن
حفظ سطح قیمتی گندله و کنسانتره سنگ آهن در ماه آوریل

افزایش دوباره قیمت کنسانتره سنگ آهن به بیش از 800 یوان بر تن

کنسانتره و گندله سنگ آهن به دلیل درصد آهن محتوی بالا در سال‌های اخیر به دنبال قوانین محدودیت‌های زیست‌محیطی تولید در چین محبوبیت بیشتری یافته‌اند. با توجه به پایان زمستان و فرا رسیدن بهار با افزایش ظرفیت تولید فولادسازان، انتظار می‌رود که تقاضای مواد اولیه فولادسازی نیز افزایش یابد. از سوی دیگر با توجه به اینکه آلودگی زیاد تولید گندله، تولید این محصول را در زمستان به‌شدت کاهش داده بود، در ماه گذشته و پایان محدودیت‌ها، تولید گندله داخلی چین افزایش یافت و افزایش عرضه داخلی موجب شد تا قیمت‌ها روند صعودی نداشته باشند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» قیمت گندله سنگ آهن برزیلی طی ماه گذشته در محدوده 122 تا 128 دلار بر تن نوسان داشت. فولادسازان که احتمالا برای جلوگیری از افزایش بیش از حد هزینه‌ها ناشی از کسری عرضه و افزایش قیمت مواد اولیه فولادسازی در فصل زمستان، انبارهای خود را تا پایان مارس پر کرده بودند، با اتمام ذخایر انبارها در ماه گذشته مجددا اقدام به خرید کردند. با توجه به افزایش تقاضای این محصولات احتمال می‌رفت قیمت‌ها افزایش داشته باشند ولی با اندکی تغییر در ابتدای ماه گذشته در سطح 805 یوان بر تن باقی ماند. آلودگی فراوان تولید گندله موجب شده بود در زمستان تولید این محصول به‌شدت کاهش یابد. با اتمام بازه زمانی محدودیت تولید زمستانه، ظرفیت تولید فولادسازان و تولیدکنندگان مواد اولیه نیز به حالت اولیه خود بازگشت و افزایش عرضه گندله و کنسانتره سنگ آهن در بازار داخلی چین، از افزایش قیمت این محصولات جلوگیری کرد. طی ماه گذشته شاخص دلار با تاثیرپذیری از مذاکرات تجاری چین و آمریکا، نوسانات فراوانی داشت که بیشتر در جهت رشد شاخص دلار بود به‌طوری که شاخص دلار در اواخر ماه گذشته تا 98.2 نیز افزایش یافت. نوسانات شاخص دلار طی ماه گذشته می‌تواند دلیل اصلی نوسانات قیمت گندله وارداتی چین طبق نمودار 1 باشد.

طی هفته اول بازه مورد مطالعه، روند صعودی قیمت گندله سنگ آهن ادامه پیدا کرد تا به بالاترین قیمت خود طی 3 ماه گذشته و 127.7 دلار بر تن رسید. قیمت گندله در هفته دوم بازه مورد بررسی با کاهش 5 دلاری نسبت به قیمت پایانی هفته اول به 122.7 دلار بر تن در روز ابتدایی هفته رسید. کاهش شاخص دلار در اواخر هفته دوم بازه مورد مطالعه موجب شد تا مجددا روند صعودی قیمت گندله تکرار شود و به بالاترین سطح ثبت‌ شده در 3 ماه گذشته برسد. رشد نسبی شاخص دلار در روزهای ابتدایی هفته سوم ماه گذشته افت قیمت گندله را در پی داشت و پس از توقف 3 روزه قیمت در سطح 123دلار بر تن، مجددا از اواخر هفته چهارم روند صعودی به خود گرفت تا در روز آخر ماه در 30 آوریل با کاهش 0.39 درصدی شاخص دلار نسبت به روز پیش از آن و رسیدن به 97.47 واحد، قیمت گندله در 126 دلار بر تن بسته شود.

قیمت کنسانتره نیز پس از افزایش 26 یوانی در هر تن در 8 آوریل، تا پایان ماه در قیمت 805 یوان بر تن ثابت باقی ماند. رشد شاخص دلار در روزهای ابتدایی ماه گذشته موجب شد تا قیمت هر تن کنسانتره 16 یوان کاهش یابد و به 784 یوان بر تن برسد ولی مجددا با روند نزولی شاخص دلار، قیمت این محصولات افزایش یافت.

پیش‌بینی می‌شود با افزایش تولید داخلی مواد اولیه فولادسازی چین و افزایش عرضه این محصولات، قیمت‌ها شکسته شود ولی کسری موجودی سنگ آهن برزیلی در بنادر چین با گذشت بیش از 3 ماه از حادثه سد باطله معدن برومادینیو واله، می‌تواند تحقق این موضوع را با تردید مواجه کند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: