قیمت جهانی سنگ آهن، محرک رشد کگل
23 درصد رشد سهام گل‌گهر در 2 ماه

قیمت جهانی سنگ آهن، محرک رشد کگل

نماد کگل که معرف سهام شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در بازار بورس است، طی ماه گذشته از سقف ارزش 749 تومان برای هر سهم عبور کرد و اکنون تنها 3 درصد با ارزش خود در اواخر فروردین فاصله دارد.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی "فلزات آنلاین"، سود شرکت گل‌گهر طی ماه‌های اخیر، طی بازه 3 ماه اخیر، میزان قابل قبولی بوده است. بخشی از این میزان سود، به‌دلیل بالا رفتن نرخ ارز در بازار آزاد بود که منجر به سود بیشتر صادراتی شرکت‌های صادرکننده محصولات معدنی نظیر گل‌گهر شده است. این شرکت هم اکنون صادرکننده 2 محصول کنسانتره آهن و گندله است. دلیل مهم دیگر رشد سهام این شرکت، صعود قیمت جهانی سنگ آهن در ماه‌های اخیر است که از مرز 94 دلار در هر تن نیز فراتر رفت و منجر به افزایش قیمت محصولات بالادستی زنجیره فولاد شده است. سهام کگل، طی 2 ماه و در محدوده ماه‌های میلادی فوریه و مارس، حدود 23 درصد در بازار بورس تهران رشد کرد.

اواخر فروردین ماه گذشته، هیئت مدیره شرکت گل‌گهر با افزایش 33 درصدی سرمایه این شرکت موافقت کرد. به این ترتیب، طی دوره 7 روزه، نماد "کگل" در بازار بورس اوراق بهادار تهران متوقف بود و پس از بازگشایی، مطابق آنچه که معمولا در خصوص سایر موارد افزایش سرمایه رخ می‌دهد، ارزش هر سهم آن با کاهش نسبی روبه‌رو بود. مطابق تصمیم هیئت مدیره این شرکت که در جلسه مجمع مورد موافقت قرار گرفت، سرمایه این شرکت با 1200 میلیارد تومان افزایش به 4800 میلیارد تومان افزایش یافت. این افزایش سرمایه محل از مطالبات سهامداران و آورده نقدی انجام شد.

به طور معمول در هر یک از دو روش افزایش سرمایه، یعنی آورده نقدی و سود انباشته، معمولا در ابتدا به اندازه حدود نیمی از میزان افزایش سرمایه، ارزش هر سهم افت می‌کند. در این مورد نیز، پس از افزایش سرمایه 33 درصدی، ارزش هر سهم با حدود 16 درصد کاهش از 773 تومان به 649 تومان رسید.

طی برهه ماه‌های اخیر، شرکت‌های بورسی زیادی صورت‌های مالی خود را انتشار دادند که با توجه به تغییر نرخ تسعیر دلار در طول سال 1397، در پایان سال درآمد ریالی بیشتری نسبت به مقدار مورد انتظار آن داشتند. این امر سبب شد تا بسیاری، اقدام به افزایش سرمایه از محل سود انباشته ناشی از تغییر نرخ ارز بکنند. این چنین اقداماتی در خصوص افزایش سرمایه شرکت‌ها منجر به بالا رفتن شاخص کل بازار بورس تهران شد که اکنون از عدد 225 هزار واحد نیز عبور کرده است. نزدیک شدن نزخ دلار در بازار آزاد به کانال 15 هزار تومانی نیز، از جمله عوامل تاثیرگذار در این زمینه بوده است. قیمت کنونی هر سهم کگل حدود 742 تومان است که با توجه به گذشت 2 هفته، میانگین روزانه یک درصد رشد در بازه پس از افزایش سرمایه را نشان می‌دهد. نمودار شماره 1، تغییرات قیمتی ارزش هر سهم کگل در بازه زمانی 6 ماه گذشته را نشان می‌دهد.

شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر یکی از بزرگترین شرکت‌های فعال در زنجیره تامین صنعت فولاد کشور به شمار می‌رود. این شرکت بزرگترین تولیدکننده کنسانتره و گندله سنگ آهن ایران است؛ به‌طوری که در سال 1397 بیش از 27 میلیون تن از این محصولات را تولید کرد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تاثیر مثبت فملی، کگل و کچاد روی نمایشگر بورس
تحریم‌ها سد راه «کگل» نخواهد بود
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: