کانادا 10 درصد نیوبیوم جهان را تولید می‌کند
تقاضای نیوبیوم جهان وابسته به برزیل

کانادا 10 درصد نیوبیوم جهان را تولید می‌کند

صنایع همواره به دنبال مواد جدید برای بهبود کیفیت تولیدات و کاهش هزینه‌های تعمیرات و نگهداری هستند. نیوبیوم با خواص ویژه فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی منحصر به‌فرد در چند سال اخیر به شکل فرونیوبیوم جای خود را در تولید فولادهای آلیاژی و سوپرآلیاژی به‌عنوان افزودنی باز کرده است. بیشتر ذخایر نیوبیوم دنیا در برزیل واقع شده‌اند و کانادا نیز دومین کشور غنی از ذخایر نیوبیوم محسوب می‌شود. برزیل در 3 سال اخیر تولیدکننده بیش از 88 درصد نیوبیوم دنیا بوده است. کانادا نیز با تولید سالانه 6 تا 7 هزار تن نیوبیوم، نزدیک به 10 درصد نیوبیوم دنیا را تولید می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» عنصر نیوبیوم یا همان کلومبیوم در سال 1801 توسط شیمی‌دان انگلستانی کشف شد. نیوبیوم عمدتا به شکل فرونیوبیوم در صنایع فولادسازی مصرف می‌شود. در سال‌های اخیر با پیشرفت صنایع فولادسازی، نیاز به مواد اولیه همچون فرونیوبیوم افزایش یافته است. فرونیوبیوم با خلوص بالا و نیکل نیوبیوم در تولید سوپرآلیاژهای نیکل-کبالت و پایه آهنی مورد استفاده در قطعات موتور جت و قطعات مقاوم به حرارت کاربرد دارند. در سال 2018، صنایع فولادسازی حدود 75 درصد و سوپر آلیاژها حدود 25 درصد از مصرف نیوبیم را به خود اختصاص دادند. نیوبیوم به‌دلیل مقاومت به سایش و خوردگی در محیط اسیدی، ماده مناسبی برای بهبود خواص سطحی فولادهای مورد استفاده در صنایع شیمیایی است. نیوبیوم عمدتا به شکل اکسید نیوبیوم و در ترکیب با تانتالوم استخراج می‌شود. معدن‌کاری سنگ نیوبیوم عمدتا به صورت روباز صورت می‌گیرد. ذخایر جهانی نیوبیوم فراتر از نیازهای آتی است و این امر احتمال کسری عرضه در این بازار حتی طی سال‌های آتی را بسیار کاهش می‌دهد. بیشتر منابع نیوبیوم شناخته‌شده در دنیا به شکل ذخایر معدنی پیروکلر در کربوناتیت (سنگ‌های آذرین حاوی بیش از 50 درصد حجمی کانسار کربنات) هستند.

برزیل با تولید حدود 60 هزار تن نیوبیوم محتوی، به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده نیوبیوم دنیا شناخته می‌شود و بعد از آن کانادا با اختصاص حدود 10 درصد از تولیدات معدنی نیوبیوم دنیا قرار دارد. کشورهایی مثل استرالیا و روسیه نیز تولید کمتر از 1.5 درصد نیوبیوم دنیا را به عهده دارند. با توجه به اینکه نیوبیوم عمدتا به صورت فرونیوبیوم در صنعت فولادسازی کاربرد دارد، روند تولید فولادهای آلیاژی و سوپرآلیاژها بر تولید این محصول نیز تاثیرگذار خواهد بود.

با توجه به نمودار 1 تولید نیوبیوم دنیا در سال 2017 در مقایسه با سال پیش از آن، حدود 8 درصد افزایش یافت و به 69 هزار تن نیوبیوم محتوی رسید. تولید نیوبیوم جهانی در سال 2018 نسبت به 2017 حدود یک هزار تن کاهش داشت و به 68 هزار تن رسید. برزیل در سال 2018 تولید 88.2 درصد نیوبیوم دنیا را بر عهده داشت. گفتنی است ذخایر نیوبیوم در برخی دیگر از کشورهای جهان نیز وجود دارد ولی به دلیل محتوی نیوبیوم ناچیز در کانسنگ  استخراج‌شده از این معادن، استخراج آن صرفه اقتصادی ندارد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: