افزایش مصرف از منابع معدنی در تولید مس تصفیه شده
رشد اندک تولید مس تصفیه شده در سال 2018

افزایش مصرف از منابع معدنی در تولید مس تصفیه شده

الگوی تولید مس تصفیه شده در سال 2018 دچار تغییر چشمگیری شد. مس تصفیه شده جهان در این سال با اندکی رشد نسبت به سال پیش از آن همراه شد و در این میان، قراضه مسی با افت شدید، جایگاه خود را در تامین ماده اولیه تولید مس تصفیه شده از دست داد. مهم‌ترین دلیل این امر، افت واردات قراضه چین بود که سبب شد تا این کشور سهم منابع معدنی در تولید را افزایش دهد.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی «فلزات آنلاین» در سال 2018 تولید مس تصفیه شده از منابع اولیه و قراضه در مجموع به کمتر از 24 میلیون تن رسید که نسبت به سال 2017 کمتر از یک درصد رشد را نشان می‌دهد. نکته جالب توجه درباره روند تولید مس تصفیه شده در این سال تغییر سهم منابع معدنی و قراضه در تولید است. به طوری که قراضه مسی در این سال جایگاهی در تولید مس نداشت.

رشد جهانی مس تصفیه شده در سال 2018 به دلیل وقفه‌های تولیدی بسیار در واحدهای ذوب و تعطیلی‌های موقت برای انجام به روزرسانی در واحدها محدود بود. نمودار 1 تولید جهانی مس تصفیه شده در سال 2018 را به تصویر کشیده است. اطلاعات این نمودار حاکی از رشد تولید جهانی مس تصفیه شده از منابع معدنی است. تولید مس تصفیه شده از منابع معدنی با میانگین رشد ماهانه 0.57 درصد از رقم 1.6 میلیون تن در ماه ژانویه به 1.8 میلیون تن در ماه دسامبر افزایش یافت. همچنین میانگین حجم تولید مس تصفیه شده از منابع معدنی در فصل آخر سال 2018 حدود 1.7 میلیون تن بود.

تولید مس تصفیه شده از قراضه از آغاز تا انتهای سال 2018 با میانگین رشد ماهانه منفی 0.74 از رقم 366 هزار تن به 337 هزار تن افت پیدا کرد. کاهش واردات قراضه مس توسط چین به دلایل ممنوعیت اعمال شده از سوی دولت این کشور و همچنین مناقشات تجاری بین این کشور و آمریکا به عنوان تامین‌کننده قراضه مسی این کشور، مهم‌ترین دلیل این افت در فصل پایانی سال 2018 بود. در پی کاهش واردت قراضه، کشور چین مجبور شد تا سهم منابع معدنی در تولید مس خود را افزایش دهد.

کشور چین با توسعه پیوسته ظرفیت تولید مس در این سال مهم‌ترین نقش را در رشد تولید مس تصفیه شده داشت. رشد 1.3 درصدی تولید در شیلی حاصل از بازگشت به سطح عادی تولید نسبت به سال 2017 بود. تولید در این کشور به دلیل تعطیلی واحدهای ذوب به منظور انجام عملیات تعمیر و نگهداری دچار افت شده بود. اندونزی و ژاپن نیز پس از افت تولید در سال 2017 تولید مس تصفیه شده خود را در سال 2018 افزایش دادند. علاوه بر این، رشد تولید به روش استخراج حلالی در جمهوری دموکراتیک کنگو و زامبیا نیز در رشد تولید جهانی مس تصفیه شده سهم داشت.  

با این حال، در سال 2018 تولید در هند به دلیل تعطیلی مجتمع توتیکورین با افت 34 درصدی روبه‌رو شد. همچنین افت تولید در برخی کشورها از جمله فیلیپین، لهستان، استرالیا و آمریکا در ماه نوامبر به دلیل تعمیر و نگهداری باعث کاهش سطح تولید جهانی مس تصفیه شده از منابع معدنی در ماه اکتبر شد که با ورود به ماه نوامبر و دسامبر تعداد این کشورها کاهش یافت و سطح تولید مس تصفیه شده رشد کرد. متوسط نرخ بهره‌برداری از ظرفیت‌های ذوب و پالایش در سال 2018 معادل 86 درصد بود. لازم به ذکر است، در بررسی منطقه‌ای، تولید مس تصفیه‌شده در آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین در اروپا و اقیانوسیه در این سال افزایش یافت.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: