هند سهم 31 درصدی در صادرات جهانی فروسیلیکومنگنز دارد
کاهش سطح تجارت فروآلیاژها با آغاز جنگ تجاری چین-آمریکا

هند سهم 31 درصدی در صادرات جهانی فروسیلیکومنگنز دارد

مواد خام فولادسازی بخش مهمی از زنجیره تامین فولاد را تشکیل می‌دهند. فروآلیاژها از جمله مواد خام فولادسازی هستند که در ذوب و آلیاژسازی فولاد مورد استفاده قرار می‌گیرند. حجم صادرات این محصولات به ندرت به یک میلیون تن می‌رسد. چین به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده و تولیدکننده محصولات فولادی دنیا در بازار این محصولات نیز نقش ویژه‌ای ایفا می‌کند. در سال 2018 و از ماه مارس با آغاز جنگ تجاری چین و آمریکا، همانند سایر محصولات فلزی و غیر فلزی، بازار صادرات فروآلیاژها نیز با کاهش روبه‌رو شد.

به گزارش «پایگاه خبری- تحلیلی فلزات آنلاین» فروآلیاژها یکی از مواد خام اساسی صنایع فولادسازی به‌حساب می‌آیند. فرومنگنز با 2 تعرفه تجاری در تجارت جهانی مطرح است که وجه تمایز این 2 در کربن محتوی است؛ یکی حاوی بیشتر از 2 درصد کربن و دیگری کمتر یا مساوی 2 درصد است. همین موضوع در مورد فروسیلیس‌ها نیز صدق می‌کند، با این تفاوت که تمایز 2 تعرفه تجاری در میزان محتوی سیلیسیوم (یکی بیش از 55 درصد سیلیسیوم و دیگری کمتر یا مساوی 55 درصد) است.

مطالعه سالانه بازار فروآلیاژها در سال منتهی به زمستان 2018 نشان می‌دهد، حجم صادرات فروسیلیس، فرومنگنز و فروسیلیکومنگنز در 3 ماهه ابتدایی سال 2018، نسبت به بازه زمانی مشابه سال پیش از آن 14 درصد رشد داشت. تجارت فروآلیاژها به صورت دوره‌های 3 ماهه (فصلی) طی پاییز 2016 تا تابستان 2018، در نمودار 1 نمایش داده شده است. طبق نمودار در بازه مورد مطالعه از 3 ماهه پایانی سال 2017 تا 3 ماهه سوم سال 2018، روند تجارت این فروآلیاژها متغیر و همواره بیشتر از 1.7 میلیون تن بود. بیشترین صادرات این محصولات در بازه مورد مطالعه، در زمستان 2018 با حجم حدود 1.8 میلیون تن گزارش شده است. همچنین مجموع صادرات فروسیلیس، فرومنگنز و فروسیلیکومنگنز در بازه مورد مطالعه نسبت به بازه مشابه پیشین 9 درصد رشد داشت.

هند در تجارت فرومنگنز و فروسیلیکومنگنز یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان دنیا به حساب می‌آید، با این وجود در زمینه تجارت فروسیلیس به عنوان یک کشور صادرکننده مهم مطرح نیست. آفریقای جنوبی و کره جنوبی دیگر کشورهای مهم در زمینه صادرات فرومنگنز هستند. چین نیز به عنولن بزرگ‌ترین تولیدکننده و مصرف‌کننده محصولات فولادی دنیا در زمینه صادرات فروسیلیس رتبه اول دنیا را در اختیار دارد. کشورهای روسیه، هلند و نروژ نیز به عنوان نمایندگان اروپا در بازار صادرات جهانی فروسیلیس ایفای نقش می‌کنند. به طور میانگین در بازه نمایش داده شده در نمودار 1، هند 31 درصد صادرات جهانی فروسیلیکومنگنز را به خود اختصاص داده است و دیگر کشورهای مطرح در این زمینه گرجستان، نروژ و هلند هستند. آمریکا به عنوان بزرگ‌ترین واردکننده فروسیلیکومنگنز دنیا، واردات این محصول را در 3 ماهه دوم سال 2017 نسبت به 3 ماهه نخست 2017، حدود 36 درصد افزایش داد که موجب افزایش سطح تجارت فروسیلیکومنگنز جهانی در این فاصله زمانی شد. مالزی نیز در صادرات تمامی محصولات موردمطالعه همواره بین 5 کشور نخست با بیشترین حجم صادرات قرار داشته است.

گفتنی است طی بازه زمانی پاییز 2017 تا بهار 2018 روند صعودی صادرات فروسیلیس چین به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده فروسیلیس دنیا موجب رشد صادرات جهانی این محصول شد ولی با آغاز جنگ تجاری آمریکا و چین صادرات فروسیلیس این کشور کاهش یافت که تنزل حجم صادرات جهانی در 3 ماهه سوم 2018 نسبت به دوره زمانی 3 ماهه پیش از آن در نمودار 1 مشاهده می‌شود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: