اقدام مشترک کشورهای جهان به رشد تولید کاتد
رونق تولید جهانی مس تصفیه شده

اقدام مشترک کشورهای جهان به رشد تولید کاتد

تولید مس تصفیه شده از منابع معدنی و قراضه در نیمه نخست سال 2018 در جهت جبران کاهش تولید پیش آمده در سال 2017 پیش رفت. کشور شیلی که مهم‌ترین تاثیر در کاهش تولید مس در جهان را داشت در این مدت تولید خود را افزایش داد. در آسیا و آفریقا نیز کشورهای چین، کنگو و زامبیا با توسعه ظرفیت‌های موجود توانستند تولید مس تصفیه شده را رونق بخشند. علی‌رغم پیشرفت‌های حاصل شده در زمینه تولید کاتد مس در نیمه نخست سال 2018، افت تولید در برخی کشورها که دلایل مختلفی از جمله ممانعت‌های زیست‌محیطی، باعث بروز نوسان در روند تولید جهانی شد.

به گزارش فلزات آنلاین، تولید مس تصفیه شده در نیمه نخست سال 2018 با 2 درصد افزایش همراه بود. در این میان، تولید از منابع معدنی با 0.3 و تولید از قراضه با 9 درصد رشد همراه بود. چین با تداوم توسعه ظرفیت‌های داخلی، مهم‌ترین نقش را در رشد تناژ تولیدی مس تصفیه شده در مقیاس جهانی ایفا کرد. در آن سوی جهان، شیلی توانست با افزایش 6.5 درصدی تولید مس تصفیه شده، کاهش عرضه در سال 2017 را که به‌دلیل اعتصابات رخ داده بود، جبران کند. شایان ذکر است 4.7 درصد از این رشد، به تولید به روش استخراج حلالی و الکترووینینگ مربوط بود. علاوه بر این، تولید معدنی به روش پیرومتالورژیکی خصوصا به دلیل بهبود عملکرد تولید شرکت دولتی کودلکو با افزایش روبه‌رو شد.

پس از تعطیلی‌های رخ داده در اندونزی و ژاپن در سال 2017 که به ترتیب ناشی از اعتصابات کارگری و تعمیرات بود این دو کشور آسیایی تولید خود را در نیمه نخست سال 2018 افزایش دادند و به روند طبیعی خود بازگشتند. کشورهای جمهوری دموکراتیک کنگو و زامبیا که در کمربند مس آفریقا واقع شده‌اند، در این سال، ظرفیت تولید به روش استخراج حلالی را تقویت کرده و نقش مهمی در رشد تولید مس تصفیه شده در جهان ایفا کردند. نمودار 1 تولید مس تصفیه شده در جهان در سال 2017 و نیمه نخست سال 2018 را نشان می‌دهد. همانطور که در این نمودار مشاهده می‌شود، تولید مس تصفیه شده از منابع معدنی با میانگین ماهانه 1.6 میلیون تن در نیمه نخست سال 2018 شاهد نوسان بود. با این وجود، تولید از قراضه پس از افت 9 درصدی در ماه فوریه نسبت به ژانویه با رشد میانگین ماهانه 0.6 درصدی بین ماه مارس تا ژوئن افزایش یافت و به حجم 376 هزار تن رسید. بررسی نرخ بهره‌برداری از ظرفیت‌های تولید کاتد در جهان نشان می‌دهد که مجتمع‌های تولیدی در سراسر جهان با میانگین ماهانه 86 درصد در نیمه نخست سال 2018 فعالیت کردند و صنعت مس تصفیه شده از عملکرد قوی‌تری نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن برخوردار شده است.

بررسی دقیق‌تر نمودار نشان می‌دهد در ماه‌های فوریه و آوریل تولید مس تصفیه شده از منابع معدنی افت نسبی داشته است. توقف موقتی تولید در آمریکا، پرو و لهستان به دلیل انجام تعمیرات در مجتمع‌های تولیدی در ماه فوریه، کاهش تولید جهانی مس تصفیه شده را به‌همراه داشت. آمار ناامیدکننده‌ تولید مجتمع هندی توتیکورین در ماه آوریل عامل اصلی افت تولید در این ماه بود. رای دادگاه زیست‌محیطی هند به تعطیلی واحد ذوب توتیکورین متعلق به شرکت ودانتا در این ماه سبب شد تا با افت 20 درصدی تولید در این مجتمع، تولید جهانی مس تصفیه شده تحت تاثیر قرار گیرد. در بررسی منطقه‌ای، تولید مس تصفیه‌ شده در آفریقا با 11 درصد، در آسیا با 2 درصد و در آمریکای لاتین با 5 درصد رشد همراه بود. این در حالی است که تولید در اروپا ثابت و بدون تغییر ماند و در آمریکای شمالی و اقیانوسیه به ترتیب 2.5 و 5 درصد کاهش یافت.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
کاهش اندک تولید مس تصفیه شده جهانی
بحران مالی و رکود اقتصادی، چوب لای چرخ صنعت مس یونان گذاشت
بازیابی بازار کاتد مس یونان پس از اثرات بحران مالی جهانی
واردات کاتد مس چین در سال 2018 افزایش یافته است
افزایش مصرف از منابع معدنی در تولید مس تصفیه شده
تولید مس تصفیه شده 39 درصد افزایش یافت
مس تصفیه شده مصرفی در ترکیه، عمدتا وارداتی است
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: