واردات کاتد مس چین در سال 2018 افزایش یافته است
رشد تقاضای مس چین در گروی توسعه اقتصادی

واردات کاتد مس چین در سال 2018 افزایش یافته است

تجارت جهانی کاتد مس در سال‌های 2017 و 2018 به‌صورت تقریبا یکنواخت بوده و با شیب ملایمی رشد کرده است. درصد بالایی از این رشد به‌دلیل افزایش رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه و متعاقبا افزایش نیاز به کاتد مس آن‌ها است. جمهوری خلق چین، بزرگ‌ترین واردکننده کاتد مس در جهان، علی‌رغم تلاش‌های زیاد برای خودکفایی در تولید کاتد مس، به‌دلیل رشد اقتصادی بالا و ممنوعیت واردات قراضه کم‌عیار مسی در سال 2018 ناچار به افزایش واردات این محصول شده است.

به گزارش فلزات آنلاین، چین بزرگ‌ترین واردکننده و مصرف‌کننده کاتد مس در جهان است و به‌تنهایی نیمی از عرضه جهانی کاتد مس را مصرف می‌کند. بخشی از تقاضای کاتد مورد نیاز صنایع مصرف‌کننده چین در این کشور تولید می‌شود؛ اما این تولید، پاسخگوی تمام تقاضای داخلی چین نیست. مطالعات حاکی از آن است که در سال 2017 حدود 3.2 میلیون تن و در سال 2018 حدود 3.7 میلیون تن کاتد از کشورهای مختلف به‌خصوص شیلی وارد چین شده است.

نمودار 1، تجارت جهانی کاتد مس به تفکیک بزرگ‌ترین واردکنندگان را نشان می‌دهد. میانگین ماهانه واردات کاتد مس در شش ماهه دوم سال 2018 برابر با 1.8 میلیون تن بود که در مقایسه با این رقم در نیمه دوم سال 2017 به میزان 12 درصد افزایش داشت. همان‌طور که در نمودار 1 مشاهده می‌شود، چین با سهم 42 درصدی، بزرگ‌ترین واردکننده کاتد مس در جهان است. از این رو، تغییرات واردات ماهانه این کشور، تاثیر قابل توجهی بر روند واردات جهانی دارد. شایان ذکر است که علت اصلی افزایش واردات ماهانه کاتد مس در نیمه دوم سال گذشته، رشد تقاضای کاتد چین به‌شمار می‌رود که بخشی از آن نشات گرفته از قانون ممنوعیت واردات قراضه فلزات غیر آهنی با عیار کم در چین است. مجموع واردات کاتد مس چین در نیمه دوم سال 2018، برابر با 1.8 میلیون تن بود که نسبت به نیمه نخست 2018 و نیمه دوم 2017، به‌ترتیب با رشد 5 و 12 درصدی همراه بود.

در راستای تامین تقاضای مس از تولید داخل، دولت چین تصمیم به خودکفایی در زمینه کاتد مس گرفته است. پیرو این تصمیم، دولت چین نیازمند دو زیرساخت اساسی برای رسیدن به این مهم است که نخست ایجاد ظرفیت ذوب و پالایش و دومی تامین مواد اولیه تولید کاتد است. دولت چین در راستای توسعه ظرفیت ذوب، تسهیلاتی را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار داده و از سوی دیگر سرمایه‌گذاری‌های خارجی مناسبی را جذب کرده است. با این وجود، مراحل پیشرفت پروژه از مطالعات پیش‌امکان‌سنجی گرفته تا آغاز بهره‌برداری نیازمند گذشت زمان است که انتظار می‌رود در سال‌های آتی، بخشی از این ظرفیت‌های در حال اجرا به‌ بهره‌برداری برسند. علاوه بر این، در صورت وجود ظرفیت نیز، این کشور مواد اولیه مورد نیاز تولید کاتد را در داخل ندارد و به‌ناچار باید این مواد را از منابع خارجی تامین نماید که قانون ممنوعیت واردات قراضه کم‌عیار مسی به چین، سنگی بر سر راه رسیدن به خودکفایی در تولید کاتد محسوب می‌شود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
بازیابی بازار کاتد مس یونان پس از اثرات بحران مالی جهانی
سیستم‌های ذخیره انرژی عامل افزایش 2.3 میلیون تنی تقاضای مس
رشد مصرف کاتد مسی همپای روند صنعتی‌سازی
بومی‌سازی دستگاه «کاتد کنی» در مجتمع مس شهربابک
افزایش 24 درصدی تولید کاتد لیچینگ میدوک
رشد تولید 19 درصدی آند و 12 درصدی کاتد مس
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: