فرآیند تولید نمی‌تواند معطل تفسیر قوانین بماند
مهران خرم‌نیا، معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت فولاد خوزستان

فرآیند تولید نمی‌تواند معطل تفسیر قوانین بماند

با قرار گرفتن کشور در معرض تحریم‌های گوناگون اقتصادی، تولیدکنندگان بزرگ کشور در تلاش هستند تا توسعه صنعت کشور متوقف نشود. در این راستا در جایی که امکان استفاده از ظرفیت‎ها و توان داخلی وجود داشته باشد، به‌یقین باید به سمت آن حرکت کرد. با این وجود، به‌دلیل به‌روز نبودن تکنولوژی مورد استفاده در بخش صنعت کشور، گاهی تولید داخلی نیازمند تجهیزات و قطعات وارداتی است. این موارد برای اهل صنعت شناخته شده است و تولید آن‌ها به‌دلایل گوناگون در حال حاضر در کشور میسر نیست. انتظار می‌رود در مواردی از این قبیل، محدودیت‌ها برداشته شده و تسهیلات لازم برای پیشبرد اهداف توسعه، در اختیار ‌صنایع تولیدی قرار گیرد. تصمیم‌گیران اقتصاد کشور در سطح کلان، باید با درک کامل از شرایط صنایع کشور موانع را برطرف کنند تا از هرگونه وقفه در توسعه پایدار شرکت‌های تولیدی جلوگیری به‌عمل آید.

به‌طور کلی، رویکرد اصلی در برنامه‌ریزی و توسعه شرکت‌‌‌های تولیدی، به‌روزرسانی تکنولوژی تولید و فرآیندهای آن، جلوگیری از فرسوده شدن تجهیزات و جایگزینی تکنولوژی آن‌ها و همچنین پیگیری و انجام مطالعات لازم برای اجرای طرح‌های توسعه‌ ظرفیت در راستای مطالعات بازار است.

در حال حاضر مهم‌ترین محدودیت‌ها در پیشبرد پروژه‌های توسعه‌ای، تامین بخشی از نیازمندی‌های تکنولوژیکی و تجهیزاتی است که باید از خارج کشور وارد شوند. در این شرایط برخی از قوانین و مقررات نیز کار را سخت‌تر می‌کنند. به‌عنوان نمونه، در مواردی که قطعه یا تجهیز خاصی در داخل کشور مشابه قطعه یا تجهیز مورد نیاز پروژه تولید شود، شرکت‌ها مجاز به واردات آن نخواهند بود. این قانون در راستای حمایت از تولید داخل قانون بسیار خوبی است، اما در برخی موارد تجهیز ساخت داخل با مشخصات مطلوب و طرح اصلی پروژه همخوانی ندارد و جایگزینی آن با طرح اصلی در طول چرخه بهره‌برداری از آن، بروز مشکلات و توقفاتی را به همراه خواهد داشت که ممکن است پروژه اجرا شده را از توجیه اقتصادی خارج کند و در نهایت هدف از وضع این قانون یعنی حمایت از تولید داخلی محقق نخواهد شد و گاهی هم صدمات بیشتری به تولید داخل وارد خواهد کرد.

البته قانون حمایت از کالای ایرانی، یک قانون خوب و اصولی است. با این حال، در شرایطی باید واردات یک تجهیز ممنوع شود که کالای مشابه داخلی آن با کیفیت مطلوب و دارای مزیت رقابتی باشد. اجرایی شدن این قانون نیازمند یک اتاق فکر و کمیته تخصصی است تا در برخی موارد که نیاز به تفسیر قانون وجود دارد، برداشت صحیحی از آن ارائه شود.

حوزه گمرک

گاهی برای تسریع و جلوگیری از تاخیر یک پروژه، قطعات و تجهیزات مورد نیاز باید هر چه سریع‌تر وارد کشور شود که البته این امر در گرو تسهیل فرآیندهای گمرکی است. در این زمینه باید قوانین به‌سمتی برود که نیاز شرکت‌ها با دقت بیشتری کارشناسی شده و براساس نوع فعالیت اقتصادی شرکت‌ها، برای واحدهای تولیدکننده اعم از خصوصی یا دولتی امتیازات ویژه‌ای در نظر گرفته شود.

عمده سختگیری‌هایی که در حال حاضر وجود دارد در ارتباط با مدیریت منابع ارزی کشور اعمال می‌شود، برای کنترل و جلوگیری از بروز سوءاستفاده‌های احتمالی در مبادلات ارزی است. با این حال، اگرچه این قوانین زمینه سوءاستفاده را تا حدی برطرف کرده است، ولی باید برای واحد‌های بزرگ تولیدی مانند شرکت فولاد خوزستان تفاوت‌‌‌هایی قائل شد. باید در نظر گرفت علت ورود کالا به کشور چیست و قرار است این کالا چه نقشی ایفا کند. اگر ورود کالا برای پیشبرد یک پروژه و توسعه ظرفیت باشد که به‌همراه خود افزایش تولید و اشتغال را در سطح کشور به‌دنبال دارد و باعث افزایش صادرات و درآمد‌های ارزی می‌شود که چندین برابر ارز خارج شده برای واردات آن را برگشت بدهد، دیگر درنگ در ترخیص آن و گیر کردن آن در پیچ و تاب قوانین داخلی معنی ندارد. در واقع وقتی کالایی به این نحوه مورد نیاز باشد که مبدأ، مقصد و نوع مصرف آن مشخص است باید موانع پیش‌رو را برداشت تا خللی در امر تولید و توسعه کشور ایجاد نشود.

قوانین حوزه ‌محیط‌ زیست

یکی از جنبه‌های توسعه پایدار رعایت قوانین زیست ‌محیطی است. قوانین زیست‌محیطی بر اصول خاصی تکیه دارند. براساس قوانین زیست‌محیطی در احداث یک کارخانه در محدوده شهری، حساسیت‌های لازم را برای کنترل آلاینده‌های آن به‌کار می‌گیرند تا در نهایت منافع پایدار برای یک منطقه شکل بگیرد.

بنابراین در تعیین مکان، طراحی و اجرای تمامی پروژه‌‌ها و طرح‌های توسعه‌ای باید طرح توجیهی زیست‌محیطی علاوه بر توجیه فنی و اقتصادی تهیه و بررسی شود تا اجرای پروژه آسیبی به محیط زیست وارد نکند و تضمینکننده یک توسعه پایدار باشد.

در این راستا، بخشی از پروژه‌‌ها باید به‌طور مستقیم در راستای بهبود شرایط زیست‌محیطی تعریف و اجرا شوند. در این زمینه می‌توان به‌عنوان نمونه، یکی از پروژه‌هایی را که در کنترل غبار ناشی از انبارهای روباز سنگ‌آهن موثر هستند را مطرح کرد. در تمام صنایع فولاد دنیا، انبارهای سنگ آهن روباز هستند. در شرکت فولاد خوزستان پس از امکان‌سنجی و مطالعات اولیه، پروژه‌ای با عنوان Wind Fencing (توری‌باد) برای کنترل آلودگی حاصل از انبارهای روباز سنگ آهن تعریف شده که در آمریکا، کشورهای اروپایی و حتی کشورهای حوزه خلیج‌فارس نیز از آن استفاده کرده‌اند. این فناوری تاکنون در صنایع فولاد کشور استفاده نشده و شرکت فولاد خوزستان به‌دنبال به‌کارگیری آن در مجموعه خود و نیز بومی‌سازی آن در آینده است.

شماره 105 ماهنامه «اخبار فلزات» بخش نگاه ماه

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
فروش 270 هزار تنی فولاد خوزستان در 3 ماه
ارزآوری یک میلیارد دلاری فولاد خوزستان در سال 97
توسعه، متضمن تداوم حضور در بازارهای بین‌المللی است
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد سیرجان ایرانیان
 نمایشگاه کانمین 2019
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هشتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: