رشد جهانی صادرات زغال‌سنگ در 2 سال گذشته
بزرگ‌ترین صادرکنندگان زغال‌سنگ جهان؛ استرالیا و اندونزی

رشد جهانی صادرات زغال‌سنگ در 2 سال گذشته

میزان صادرات زغال‌سنگ طی 2 سال گذشته و همزمان با کاهش قیمت جهانی این ماده افزایش داشته است. چین و اندونزی، بزرگترین تولیدکنندگان زغال‌سنگ در جهان، طی 2 سال گذشته در پی رشد تقاضای وارداتی کشورهایی همچون هند که در سال گذشته با کسری زغال‌سنگ مواجه شد، سطح تولید خود را افزایش داده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی "فلزات آنلاین"، تجارت جهانی زغال‌سنگ که همچنان سوخت اصلی تأمین برق در دنیا محسوب می‌شود، پس از یک دوره کاهش نسبی در سال 2016 مجددا با روند افزایشی مواجه بوده است. نمودار شماره 1 میزان صادرات زغال‌سنگ در جهان طی 5 سال اخیر را نشان می‌دهد. اندونزی و استرالیا بزرگترین صادرکنندگان این ماده هستند و بیش از نیمی از صادرات آن را انجام می‌دهند.

طی سال‌های گذشته میزان صادرات این ماده از استرالیا تقریبا ثابت و در حدود 385 میلیون تن بوده است؛ تنها در سال 2017، حدود 5 درصد از این میزان کاسته شد و به 367 میلیون تن رسید. در این سال، بیشترین میزان درآمد از فروش زغال‌سنگ نصیب استرالیا شد؛ بیش از 56.5 میلیارد دلار. صعود قیمت جهانی این ماده در سال 2017، منجر به درآمد سرشار شرکت‌های معدنی دارای این محصول شد.

از طرف دیگر، کاهش تولید و صادرات اندونزی در فاصله بین سال‌های 2015 تا 2017 منجر به کاهش کلی تجارت زغال‌سنگ در جهان شد. در این سال، دولت اندونزی که مالک بیشتر معادن این کشور است، تصمیم گرفت میزان تولید سالانه خود را 50 میلیون تن کاهش دهد. دلیل اصلی این تصمیم به کاهش تقاضای جهانی و پایین امدن قیمت در آن مقطع باز می‌گشت؛ ضمن اینکه از تقاضای داخلی نیز برای زغال‌سنگ کاسته شده بود. زغال‌سنگ سوخت اصلی نیروگاه‌های تامین برق در اندونزی است و طی آن مقطع، شرکت دولتی تامین برق اندونزی (پروساهان لیستریک نگارا) تقاضای خود برای زغال‌سنگ را به دلیل رعایت مسائل زیست‌محیطی کم کرد. این روند البته در سال 2018 متوقف شد، به‌طوری که دولت اندونزی برای جبران درآمدهای خود، سطح تولید زغال‌سنگ در این کشور را تا 14.5 درصد افزایش داد و 528 میلیون تن رساند. به این ترتیب، صادرات این محصول در اندونزی 7.5 درصد افزایش پیدا کرد؛ ضمن اینکه به کاهش قیمت جهانی این ماده نیز کمک کرد.

یکی از بزرگترین مصرف‌کنندگان زغال‌سنگ، کشور چین است که منبع اصلی تامین انرژی آن محسوب می‌شود. کاهش تقاضا در چین از سال 2015 بر کاهش کلی تجارت این ماده در سراسر دنیا تاثیرگذار بود. دولت چین در برنامه‌ زیست‌محیطی برای کاهش آلودگی هوا تحت عنوان " آسمان آبی" تصمیم به کاهش ظرفیت کلی زغال‌سنگ خود طی چشم‌انداز چند ساله گرفته است و تاکنون و با گذشت بیش از 4 سال، نزدیک به 11 درصد از ظرفیت کلی خود را کاهش داده است. طی این برنامه، چین نیاز خود به انرژی را با سوخت‌های پاک‌تر نظیر گاز طبیعی باید جبران کند. زغال‌سنگ آلاینده‌ترین منبع انرژی در دنیا به شمار می‌رود و میزان انتشار گاز دی‌اکسید کربن آن بیش از 2 برابر گاز طبیعی است.

با این حال طی 2 سال گذشته، چین با وجود کاهش ظرفیت تولید زغال‌سنگ، میزان تولید خود را حدود 5.5 درصد افزایش داده است. در حالی که در اوایل سال 2018، قیمت جهانی این ماده به اوج رسیده بود، افزایش سطح تولید صادرکنندگان بزرگ زغال‌سنگ جهان از جمله اندونزی، منجر به رشد صادرات این ماده در جهان شد؛ به‌طوری که پس از پایان روند نزولی در سال 2016، میزان آن بیش از 14.5 درصد رشد داشته است.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
چشم‌انداز تیره بازار زغال‌سنگ در چین
کاهش مصرف زغال‌سنگ در دومین مصرف‌کننده انرژی جهان
چین همچنان تولید زغال‌سنگ را افزایش می‌دهد
اشتهای هند در زغال‌سنگ
چین و هند متقاضی زغال سنگ ایران هستند
سیلابی که قیمت‌ زغال‌سنگ را افزایش داد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: