محدودیت‌های بین‌المللی، استفاده از ظرفیت‌های قانون سرمایه‌گذاری خارجی را کمرنگ کرده است
علیرضا کاظمی، معاون تکنولوژی و توسعه شرکت فولاد هرمزگان

محدودیت‌های بین‌المللی، استفاده از ظرفیت‌های قانون سرمایه‌گذاری خارجی را کمرنگ کرده است

صنعت فولاد کشور سال گذشته و ابتدای سال جاری از وضعیت بسیار مناسبی برخوردار بود، اما با محدودیت‌های ایجادشده در سال جاری و افزایش نرخ ارز و نوسانات آن، شرایط برای صنعت فولاد کشور پیچیده شده است. باوجود این، روند تولید و پیشرفت صنعت فولاد کشور با در نظر گرفتن راهکارهای مورد نیاز ادامه خواهد یافت. یکی از تهدیدهای فعلی برای صنعت فولاد کشور، سرمایه‌گذاری‌های خارجی در حال انجام است چراکه تحریم‌های اعمال شده، استفاده از قانون سرمایه‌گذاری‌های خارجی را محدود کرده است. تحت‌تاثیر این شرایط، قرارداد توسعه ظرفیت شرکت فولاد هرمزگان از 1.5 میلیون تن به 3 میلیون تن تختال با استفاده از سرمایه‌گذاری خارجی، حتی پس از امضا و نهایی شدن، در مرحله تامین مالی معلق مانده است. با این‌ وجود، شرکت فولاد هرمزگان برنامه‌های افزایش تولید خود را بدون توجه به مسائل خارجی پیش می‌برد و قصد دارد سبد تولیدات خود را با محصولات جدید و ویژه توسعه دهد. علاوه بر این، فولاد هرمزگان به بهبود فرآیندهای تولید و افزایش کیفیت محصولات خود ادامه می‌دهد و برنامه‌های متعددی را در این زمینه به اجرا گذاشته است.

در بسیاری از موارد مسائل قانونی، سیاسی و... بر نحوه فعالیت کسب‌وکارها به‌ویژه در صنعت فولاد اثر می‌گذارد. یکی از این قوانینی که در دهه گذشته تصویب شد، قانون تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری است. قانون تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی در سال 1381 تصویب و جانشین قانون جلب و حمایت سرمایه‌های خارجی مصوب سال 1344 شده است. تا پیش ‌از این قانون، بسیاری از فعالان بازار که قصد جذب و ورود سرمایه‌های خارجی به کشور را داشتند، با تردید روبه‌رو بودند. مشکل دیگر این بود که جذب سرمایه‌گذاری خارجی با استفاده از روش‌های تامین مالی جدید مانند فاینانس، یوزانس و... براساس قانون قدیمی دشوار بود و اساسا این نیاز احساس شد که باید قانون قدیمی با یک قانون جدید به‌روزرسانی شود. در نهایت جایگزینی قانون جدید با قانون قبلی موجبات توسعه چارچوبهای قانونی ادامه فعالیت سرمایه‌گذاران خارجی را فراهم کرده است. با توجه به اینکه این قانون امکان سرمایه‌گذاری در توسعه زیرساخت‌ها را فراهم می‌آورد و روش‌های جدید سرمایه‌گذاری ازجمله فاینانس و چند روش تامین مالی خارجی دیگر را به رسمیت می‌شناسد، باعث تسهیل فرآیند سرمایه‌گذاری خارجی در کشور شده است. هرچند با اعمال دوباره محدودیت‌های بین‌المللی از سوی آمریکا علیه کشور ما، عملا بهره‌برداری از این قانون مهم متوقف شده است.

در این بین، شرکت فولاد هرمزگان نیز که در منطقه هرمزگان و با هدف صادرات ایجاد شده بود، قصد داشت با جذب سرمایه‌گذاری خارجی اقدام به راه‌اندازی یک واحد ذوب جدید و افزایش ظرفیت تولید خود به دو برابر میزان کنونی کند. در حال حاضر، پروژه توسعه‌ای شرکت فولاد هرمزگان برای افزایش ظرفیت تولید تختال از 1.5 میلیون تن به 3 میلیون در سال، پس از انجام مذاکرات فنی و امضای قرارداد، در مرحله تامین مالی به‌دلیل بازگشت تحریم‌های آمریکا معلق مانده است.

توسعه سبد محصولات فولاد هرمزگان

با توجه به شرایط صنعت فولاد کشور به‌ویژه در زمینه تولید و مصرف محصولات فولادی، شرکت فولاد هرمزگان نیز در این راستا ارتقای کمی و کیفی محصولات، افزایش ظرفیت‌ تولید، پشتیبانی فنی و توسعه محصولات جدید را به‌عنوان هدف در نظر گرفته است. شرکت فولاد هرمزگان به‌عنوان پیشرفته‌ترین کارخانه فولادی کشور توان تولید انواع گریدهای فولادی به شکل تختال مطابق با شرایط بازار و نیاز مشتریان داخلی و خارجی را دارد. این شرکت در سال جاری توانسته با تولید محصولات کیفی جدید مانند محصول «CK50»، جایزه محصول برتر را در سومین جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی کسب کند. این امر نشان می‌دهد فولاد هرمزگان با توسعه سبد محصولات خود برای افزایش رقابت‌پذیری و کسب بازارهای جدید، مصمم و جدی است.

بهینه‌سازی تولید و افزایش بهره‌وری در فولاد هرمزگان

صنعت فولاد کشور در سال جاری تحت‌تاثیر افزایش نرخ ارز و نوسانات آن قرار گرفت. در این شرایط قیمت مواد اولیه مورد نیاز این صنعت به چندین برابر رسید و در عین ‌حال، افزایش جذابیت برای صادرات مواد اولیه صنعت فولاد به محدودیت‌های موجود اضافه شد. بااین وجود، خوشبختانه تولید اسلب فولاد هرمزگان روند رو به رشد خود را حفظ کرد و در موضوع پروژه‌های افزایش ظرفیت، تعدادی از پروژه‌ها پس از مطالعات مهندسی، فنی و اقتصادی، به مرحله انتخاب پیمانکار رسیدند. علاوه بر این، در زمینه‎های گوناگون فولادسازی دستاوردهای بسیار مهمی نصیب این شرکت شده که از جمله آن‌ها می‌توان به کاهش چشمگیر مدت ‌زمان تخلیه تا تخلیه ذوب (کاهش مدت‌زمان Power on، کاهش توقفات اضطراری و کاهش هزینه‌های آماده‌سازی) اشاره کرد. از دیگر برنامه‌های فولاد هرمزگان برای بهینه‌سازی روند تولید، اجرای اثربخش فرآیند نگهداری و تعمیرات است. در بخش تامین نیز باوجود افزایش صادرات مواد اولیه صنعت فولاد، مواد اولیه تولید فولاد یعنی گندله، به‌موقع تامین شد و با توجه به بهبود فرآیندهای تولید و تعمیرات در بخش‌های مختلف به‌ویژه فولادسازی، در نهایت میزان تولیدات این شرکت افزایش یافت.

شرکت فولاد هرمزگان قصد دارد در راستای افزایش توان رقابتی تولیدات خود، اقدامات فوری را برای ایجاد تنوع در محصولات تولیدی و پروژه‌های مرتبط با تولید محصولات کیفی انجام دهد که این امر به توسعه بازار این شرکت در شرایط کنونی و افزایش مشتریان داخلی و صادراتی آن کمک شایانی خواهد کرد.

راهکار دیگر شرکت فولاد هرمزگان در شرایط کنونی، کاهش هزینه‌های تولید با روش‌های گوناگون ازجمله استفاده از توان تامین‌کنندگان داخلی است. در این زمینه، بومی‌سازی تجهیزات و قطعات در دستور کار این شرکت قرار دارد. با توجه به افزایش قیمت ارز و تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه کشور ما، تامین خارجی تجهیزات و قطعات مورد نیاز صنعت فولاد، هزینه‌های بالا و پیچیدگی خاص خود را دارد. در نتیجه در این شرایط بهترین راهکار، بومی‌سازی و استفاده از توان سازندگان داخلی است. علاوه بر این، بومی‌سازی باعث ایجاد رونق در صنایع جنبی فولاد و افزایش اشتغال در کشور می‌شود.

شرکت فولاد هرمزگان با توجه به موقعیت ویژه و بسیار مناسب خود در جنوب کشور و دسترسی به آب‌های آزاد، شرایط ممتازی برای صادرات محصولات فولادی دارد. توانایی تولید محصولات کیفی، دانش کارکنان، تجهیزات پیشرفته و برنامه‌های توسعه کوتاه‌مدت و بلندمدت، موقعیت بسیار خوبی را برای این شرکت فراهم خواهد کرد. با توجه به برنامه‌های راهبردی صنعت فولاد کشور در افق 1404 و همچنین وضعیت این صنعت در کشور، منطقه هرمزگان به‌زودی به قطب تولید فولاد کشور تبدیل خواهد شد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تنوع تولید، سودآوری و بقا را تضمین می‌کند
دستاوردهای مهم شرکت فولاد هرمزگان در واحد تکنولوژی و توسعه
کسب تقدیرنامه دوستاره توسط شرکت فولاد هرمزگان
فولادسازان باید محصولات ویژه تولید کنند
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: