یونان کشوری با ذخایر چند میلیون تنی مس و بدون تولید مس معدنی
تامین مصرف داخلی، تنها با واردات کاتد مس؛

یونان کشوری با ذخایر چند میلیون تنی مس و بدون تولید مس معدنی

مطالعه تراز تجاری کاتد مس طی سال‌های 2001 تا 2017، یونان را یک کشور خالص واردکننده نشان می‌دهد. صادرات اندک کاتد مس از یونان سبب شده تا مصرف ظاهری آن تقریبا برابر با خالص واردات کاتد مس باشد. بنابراین با توجه به صادرات ناچیز مس تصفیه شده از یونان، می‌توان اذعان داشت این کشور تولیدکننده کاتد مس به شمار نمی‌آید.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» بر اساس آخرین اکتشافات شرکت‌های خصوصی و مطالعات زمین‌شناسی موسسه اکتشافات معدنی و زمین‌شناسی (IGME) در کنار لرزه‌نگاری‌های دو بُعدی منطقه اقتصادی انحصاری یونان (EEZ) در دریاهای یونان و مدیترانه، میزان ذخایر معدنی، به‌ویژه فلزات گران‌بها و هیدروکربنی این کشور اروپایی به‌روزرسانی شده است. بر اساس این مطالعات، نزدیک به 2.6 میلیون تن مس، 2.4 میلیون تن منگنز، 1.5 میلیون تن نیکل، 1.2 میلیون تن کرومیت، 2.8 هزار تن نقره و 500 تن طلا در خاک یونان نهفته است.

بررسی‌های زمین‌شناسی و اکتشافات صورت گرفته در یونان گزارش می‌دهد که این کشور حاوی منابع مس به میزان 2.6 میلیون تن است؛ در حالی که این کشور اروپایی، تولیدکننده فلز سرخ نیست. تنها پیش‌بینی تولید مس متعلق به پروژه‌ای واقع در شبه‌جزیره‌ای در شمال غربی آن، نزدیک دریای اژه است. این پروژه بر روی معدنی با ذخیره پورفیری طلا-مس به نام اسکوریِس هالکیدیکیس (Skories Halkidikis) تعریف شده و در حال اجرا است.

طبق مطالعات انجام شده، ذخیره پورفیری طلا-مس اسکوریس، حدود 150 میلیون تن کانسنگ با عیار 0.76 گرم بر تن طلا و 0.51 درصد مس دارد. به‌عبارت بهتر، این معدن حاوی 3.7 میلیون اونس طلا و 767 هزار تن مس است. مجری این پروژه، شرکت هلاس گُلد، زیرمجموعه یونانی شرکت الدورادو گُلد است. پروژه اسکوریس دارای 2 فاز است که فاز نخست، بهره‌برداری از بخش کوچک و روباز معدن و فاز دوم، بهره‌برداری زیرزمینی است.

اجرای این پروژه معدنی در سال 2013 آغاز شد و بر اساس برنامه انتظار می‌رفت که در سال 2016 به‌بهره‌برداری برسد که خبری از حجم تولید این واحد معدنی در دست نیست. بر اساس برنامه‌ریزی، محصول این واحد معدنی، کنسانتره مس-طلا به‌روش فلوتاسیون و طلا به‌روش مدار گرانشی است. در فاز نخست بهره‌برداری که استخراج به‌صورت روباز انجام خواهد شد و به‌مدت 7 سال به‌طول می‌انجامد، حدود یک‌سوم ذخیره استخراج می‌شود و سالانه حدود 140 هزار اونس طلا و 30 هزار تن مس محتوی تولید خواهد کرد؛ در حالی که در فاز دوم با طول دوره 21 سال و بهره‌برداری زیرزمینی، حجم تولید به سالانه 100 هزار اونس طلا و 22 هزار تن مس محتوی کاهش پیدا خواهد کرد.

اگرچه یونان تولیدکننده مس از منابع معدنی نیست، بازیافت قراضه و ضایعات مسی در این کشور وجود دارد. ماهیت ارزشمند و قیمت بالای فلز سرخ سبب می‌شود تا نرخ بازیافت قراضه و ضایعات این کشور نسبت به جهان، رقم بیشتری را به خود اختصاص دهد. در یونان حدود 100 هزار بنگاه جمع‌آوری ضایعات مسی وجود دارد که عمدتا به‌صورت غیرقانونی فعالیت می‌کنند. علت گسترش جمع‌آوری و بازیافت غیر قانونی ضایعات مسی در یونان، مخرب بودن نوع فعالیت برای محیط زیست، سلامت عمومی و اقتصاد کشور است. با این وجود، واحدهای قانونی جمع‌آوری ضایعات و قراضه مسی نیز در یونان وجود دارد که محصول خود را به شرکت‌های تولیدکننده محصولات مسی می‌فروشند. از قراضه و ضایعات مسی هم برای تولید شمش مس و هم به‌صورت مستقیم در تولید نیمه‌ساخته‌ها استفاده می‌شود.

نمودار 1 تراز تجاری کاتد مس یونان را نمایش می‌دهد. نمودار تراز تجاری کاتد مس دنباله‌رو نمودار واردات این محصول است. با در نظر گرفتن این حقیقت و همچنین صادرات اندک کاتد مس یونان، می‌توان اذعان کرد، این کشور در زمینه تولید کاتد مس، به عنوان یک تولیدکننده شناخته نمی‌شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
سهم 1.4 درصدی تولید مس ایران از جهان
بحران مالی و رکود اقتصادی، چوب لای چرخ صنعت مس یونان گذاشت
بازیابی بازار کاتد مس یونان پس از اثرات بحران مالی جهانی
بیرلا کاپر؛ حاشیه سود 5 درصدی تولید کاتد مس
پان پاسیفیک کاپر؛ بزرگترین تولیدکننده کاتد مس در ژاپن
رشد 17 درصدی تولید کاتد شرکت مس در مرداد ماه 97
پیش‌بینی تولید بیش از 146 هزار تن کاتد در سال 97
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد سیرجان ایرانیان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: