مناطق ویژه اقتصادی یا صنعتی مقصد لوله مسی ترکیه
روند صعودی صادرات لوله مسی ترکیه در سال‌های اخیر؛

مناطق ویژه اقتصادی یا صنعتی مقصد لوله مسی ترکیه

در زمینه تجارت لوله مسی، به دلیل حجم صادرات اندک، ترکیه به عنوان یک کشور خالص واردکننده محسوب می‌شود که حجم صادرات در در دوره 11 ساله مورد مطالعه با افزایش همراه بوده است. به دلیل معافیت‌ها و مشوق‌هایی که به واحدهای مستقر در مناطق ویژه اقتصادی یا صنعتی تعلق می‌گیرد، 24 درصد از صادرات لوله مسی ترکیه به این مناطق در سراسر جهان صادر می‎شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» همگام با واردات و توسعه تجارت، صادرات لوله مسی از ترکیه نیز روندی کاملا صعودی در بازه زمانی بین سال‌های 2005 تا 2016 داشت و با نرخ رشد سالانه 13 درصدی از حدود 700 تن در سال 2005 به بیش از 2,700 تن در سال 2016 رسیده است. نمودار 1، صادرات لوله مسی از ترکیه را به‌تفکیک مهم‌ترین خریداران برای سال‌های 2005 تا 2016 به‌تصویر می‌کشد. در این بازه، صادرات لوله مسی فقط در 2 سال با افت همراه بود که به‌دلیل حجم کم صادرات لوله مسی از ترکیه، میزان افت، رقم اندکی را به‌خود اختصاص می‌دهد. به‌طور کلی، اگرچه سیر صادرات این نیمه‌ساخته مسی از ترکیه، رشد قابل‌توجهی را تجربه کرده است، اما حجم اندک صادرات، از شدت اهمیت عرضه آن در بازارهای جهانی می‌کاهد.

همان‌گونه که در نمودار 1، قابل مشاهده است، بیشترین میزان فروش لوله مسی ترکیه به مناطق ویژه اقتصادی یا صنعتی سایر کشورهای جهان بوده است. به‌بیان دیگر، وجود ویژگی‌های جذابی نظیر معافیت‌های مالیاتی، یارانه‌های دولتی و مشوق‌های توسعه‌ای مناطق ویژه اقتصادی و صنعتی، سبب شده تا واحدهای مصرف‌کننده لوله مسی، اعم از تولیدکنندگان قطعات خودرو یا تجهیزات سرمایشی- گرمایشی و تهویه مطبوع، خریدار اصلی لوله مسی ترکیه باشند. متوسط سهم مناطق ویژه اقتصادی و صنعتی از خرید لوله مسی ترکیه طی سال‌های 2005 تا 2016، حدود 24 درصد برآورد شده است.

محصولاتی که در مناطق ویژه اقتصادی یا صنعتی تولید می‌شوند، به‌دلیل معافیت‌ها یا مشوق‌هایی که به واحدهای مستقر در آن‌ها تعلق می‌گیرد، از هزینه تمام شده کمتر و طبیعتا حاشیه سود بیشتری نسبت به واحدهای صنعتی خارج از مناطق ویژه برخوردارند. این در حالی است که سایر عوامل تاثیرگذار بر هزینه تولید نظیر دستمزد و سربار میان 2 واحد مورد مقایسه ثابت فرض شود. به‌طور کلی، یکی از اهداف ایجاد مناطق ویژه اقتصادی توسعه صادرات و ایجاد درآمدهای ارزی برای یک کشور از محل مواد اولیه وارداتی است.

در بررسی مهم‌ترین خریداران لوله مسی ترکیه، علاوه بر مناطق ویژه اقتصادی یا صنعتی این کشور، نام بلغارستان و سوئد نیز به چشم می‌خورد که مجموع سهم خرید هر 2 کشور از کل صادرات لوله مسی ترکیه، به‌طور متوسط در بازه 11 ساله مورد بررسی، برابر با 23 درصد بوده است. گفتنی است که متوسط سهم سایر کشورهای خریدار لوله مسی ترکیه، 46 درصد ارزیابی شده که متشکل از حدود 100 کشور است. با توجه به حجم کم صادرات لوله مسی ترکیه و سطح خوب مناسبات تجاری این کشور با همسایگان خود و سایر کشورهای جهان، تعدد قابل‌توجه خریداران این نیمه‌ساخته مسی امری قابل درک است.

با توجه به آنچه از نظر گذشت، حجم صادرات لوله مسی در مقابل واردات این نیمه‌ساخته به بازار ترکیه، کم است؛ در نتیجه، این کشور عملا خالص واردکننده لوله مسی و بازار خوبی برای مصرف این نیمه‌ساخته به‌شمار می‌آید. در نمودار 2، تراز تجاری بازار لوله مسی ترکیه طی سال‌های 2005 تا 2016 نشان داده می‌شود. با توجه به این نمودار، 2 روند مثبت در تراز تجاری این کشور به چشم می‌خورد که به‌تبعیت از واردات است؛ نخست در سال‌های 2005 تا 2007 و پس از افت ناشی از بحران مالی جهانی، مجددا از سال 2009 تا 2015.

به‌طور کلی، روند مثبت خالص واردات لوله مسی به بازار ترکیه نشان می‌دهد این کشور در سال‌های مورد بررسی، بیش از 12.7 هزار تن از تقاضای سالانه این نیمه‌ساخته در بازار داخل را از محل واردات تامین کرده است. بیشترین میزان خالص واردات، به‌دنبال روند وارداتی، متعلق به سال 2015 برابر با حجمی معادل 1637 هزار تن بود. مطالعات نشان می‌دهد متوسط نرخ رشد خالص واردات لوله مسی ترکیه طی سال‌های 2005 تا 2016، برابر با 5 درصد در سال بوده است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تولید لوله‌های مسی باکیفیت در داخل کشور
نیمی از لوله مسی مصرفی ترکیه از واردات تامین می‌شود
تغییر قیمت لحظه‌ای لوله مسی
کاهش فروش لوله مسی در بازار داخلی
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: