سونگون، محور توسعه استان آذربایجان شرقی
رضا شریفی، مدیرعامل مجتمع مس سونگون

سونگون، محور توسعه استان آذربایجان شرقی

وجود معدن مس سونگون برای مردم منطقه آذربایجان شرقی یک نعمت بسیار بزرگ به‌شمار می‌رود. این معدن را می‌توان به‌عنوان محور توسعه این استان در نظر گرفت. در این میان، شرکت ملی صنایع مس نیز تلاش دارد با احداث پروژه‌های توسعه‌ای، به‌روند رونق و تولید ثروت در منطقه سرعت ببخشد. در این راستا، هزینه‌های گسترده‌ای در پروژه‌های توسعه‌ای واحد ذوب، تغلیظ و لیچینگ این مجتمع انجام شده که با بهره‌برداری از آن‌ها در آینده نزدیک، ظرفیت تولید مجتمع در بخش‌های گوناگون افزایش خواهد یافت. شرکت ملی مس همچنین ‌اقدامات ویژه‌ای را در راستای ماموریت خود برای کمک به‌احداث زیرساخت‌های منطقه به ‌انجام رسانده که از جمله مهم‌ترین آن‌ها احداث سد برای تامین آب منطقه و جاده‌های تردد بین‌شهری است.

سال گذشته یکی از موفق‌ترین سال‌ها از نظر تولید برای شرکت ملی صنایع مس ایران بوده، به‌طوری که در تمام مجتمع‌های زیرمجموعه آن مانند سرچشمه، سونگون و میدوک میزان تولید بهبود محسوسی یافته است. در مجموع تولید محصولات حدود 5 درصد بیش از برنامه تولیدی چه از نظر محتوا و چه در میزان تناژ رشد داشته‌اند؛ به‌طوری که انتظار می‌رود تا پایان سال میزان تولید کنسانتره در مجتمع سونگون به بیش از 325 هزار تن برسد.

در مجتمع سونگون علاوه بر مقوله تداوم تولید، موضوعات توسعه‌ای نیز با جدیت پیگیری می‌شود. هرگونه توسعه در صنایع فلزات معدنی بستگی مستقیم به توسعه معادن دارد و در این بخش پیشرفت‌های مهمی حاصل شده است. در سال گذشته اکتشافات تکمیلی انجام شده و در حال حاضر ذخیره قابل معدن‌کاری با توجه به‌ این ‌اکتشافات جدید، از 380 میلیون تن به 870 میلیون تن افزایش پیدا کرده است. در واقع هم‌اکنون معدن مس سونگون دارای ذخیره قابل معدن‌کاری 870 میلیون تن با عیار 0.56 درصد است.

عمر باقیمانده معدن سونگون با توجه به حجم برداشت فعلی حدود 50 سال تخمین زده شده است؛ با این وجود با توجه به اکتشافات تکمیلی انجام شده به‌ احتمال زیاد عمر آن به بیش از این خواهد رسید. میزان حفاری انجام شده تاکنون، بیش از 1000متر است و هر چه سطح معدن در عمق پیشروی می‌کند، اکتشافات تکمیلی بیشتری انجام می‌شود. خوشبختانه با وجود برداشت‌های انجام شده تاکنون روند کانی‌زایی متوقف نشده و همچنان ادامه دارد. می‌توان چنین نتیجه‌گیری کرد که ذخیره منابع معدن سونگون بیش از پیش‌بینی‌های انجام شده خواهد بود.

برنامه‌های زیست‌محیطی

اهداف کلی زیست‌محیطی در مجتمع سونگون از سال‌ها پیش با جدیت دنبال می‌شود که جلوگیری از ورود هرگونه آلاینده و پایش آنلاین برای کنترل میزان آلودگی از عمده این هدف‌گذاری‌ها است. با توجه به حساسیتی که در منطقه سونگون وجود دارد و همچنین اهمیت بالای مسائل زیست‌محیطی در شرکت ملی مس، گام‌های بلندی در راستای کاهش آلودگی برداشته شده است؛ به نحوی که هم‌اکنون در مجتمع سونگون به‌طور تقریبی هیچ‌گونه آلایندگی خاصی وجود ندارد و به معنای واقعی یک مجتمع صنعتی سبز به‌شمار می‌رود. همچنین آلودگی خارج از محیط نیز وجود ندارد و مصرف منابع انرژی و آب به‌خوبی مدیریت می‌شود. در مجتمع سونگون کنترل خوبی بر مصرف آب وجود دارد و باید اذعان داشت که هدررفت آب تنها به شکل تبخیر رخ می‌دهد و از این حیث استانداردهای روز دنیا به‌طور کامل رعایت می‌شود. استاندارد مصرف آب در صنعت مس، به ازای هر تن خاک 330 لیتر است که در مجتمع سونگون، به مراتب کمتر از این میزان و حدود 170 لیتر آب مصرف می‌شود. مشابه این الگوی مصرف در حوزه انرژی نیز وجود دارد؛ به‌نحوی که در حال حاضر کمتر از 80 درصد طراحی انجام شده، انرژی مصرف می‌شود.

واحد ذوب سونگون در مسیر پیشرفت

برای تولید کاتد، اقدامات گوناگونی انجام‌شده و طرح‌های مختلفی در دست اجرا است. حدود 6 ماه پیش، قرارداد پروژه تولید کاتد منعقد شد و این کارخانه که دارای ظرفیت تولید حداقل 100 هزار تن کاتد در سال است، تا سال 1400 به ثمر خواهد نشست. حجم سرمایه‌گذاری در این پروژه بیش از 400 میلیون یورو است که 100 میلیون یورو از این میزان در تعهد طرف خارجی و تامین مابقی آن بر عهده پیمانکاران داخلی است.

گفتنی است پروژه‌های احداث واحد ذوب جزء پروژه‌های زمان‌بر و پرهزینه به‌شمار می‌روند. در طول اجرای پروژه، مشکلات ناشی از تحریم بر این پروژه نیز تاثیرگذار بوده و منجر به کند شدن روند اجرای آن شده است؛ با این حال موانع ایجاد آن به روشهای گوناگون برطرف شده‌اند. از آنجایی که به‌تازگی یک حساب LC برای این پروژه افتتاح شده، انتظار می‌رود پس از برداشت اعتبار از سوی طرف خارجی قرارداد که به‌زودی انجام خواهد شد، مراحل اجرایی پروژه از سر گرفته شود. در صورتی که چشم‌انداز طرح مطابق برنامه‌ریزی انجام شده پیش برود، پروژه کارخانه تولید کاتد و تجهیزات به احتمال زیاد در یک ماه آینده آغاز به‌کار خواهد کرد و این کارخانه ظرف 3 سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید و به واحدهای قبلی مجتمع افزوده خواهد شد. مجتمع مس سونگون هم‌ اینک دارای چندین کارخانه شامل، واحد اسیدسولفوریک، پالایشگاه مس و کارخانه اکسیژن، فرآوری سرباره سایر مواد معدنی است.

واحدهای جدید لیچینگ و تغلیظ مس

در حال حاضر 2 فاز تغلیظ مس که ظرفیت هر یک از آن‌ها 150 هزار تن است، در مجتمع فعال هستند و توسعه فاز سوم نیز با ظرفیت 200 هزار تن در دست مطالعه قرار دارد که به‌زودی عملیات اجرایی پروژه احداث این فاز نیز آغاز خواهد شد. پس از احداث این فاز مجموع ظرفیت واحدهای تغلیظ مس مجتمع سونگون به 500 هزار تن خواهد رسید. زمان‌بندی تعریف‌شده برای اجرای این پروژه نیز 24 ماه بوده و قرار است حدود 400 میلیارد تومان در این پروژه هزینه شود.

همزمان کار احداث یک کارخانه 3000 تنی Heap Leaching با سرمایه تقریبی 160 میلیارد تومان آغاز شده که به‌منظور پرعیارسازی باطله‌های فرآیند تغلیظ مس (کانی‌های کم‌عیار اکسیدی و سولفیدی) در نظر گرفته شده است. انتظار می‌رود در 18 ماه آینده این کارخانه به مرحله تولید محصول (کاتد) برسد.

احداث زیرساخت‌ها

در منطقه سونگون آذربایجان شرقی، اقدامات اساسی در راستای اجرای زیرساخت‌ها انجام شده که مهم‌ترین مورد آن ساخت سد حاجیلرچای است. این سد که با سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع مس ایران برای تامین آب منطقه طراحی و اجرا شده، به لحاظ موقعیت جغرافیایی دارای اهمیت زیادی است؛ چراکه آب رودخانه آن از مرز کشور خارج می‌شود. به‌تازگی مراحل احداث سد به پایان رسیده و آب‌گیری آن نیز انجام شده است. مراحل دیگر ساخت این سد مانند خط لوله آب، خط برق و ایستگاه پمپاژ نیز به‌زودی به پایان خواهد رسید. این سد قادر است سالیانه بیش از 10 میلیون مترمکعب آب منطقه را تامین کند.

در زمینه توسعه شبکه جاده‌ای نیز شرکت ملی مس در پروژه احداث جاده بزرگراه خواجه به ورزقان و سونگون سرمایه‌گذاری کرده که بخشی از مراحل ساخت این جاده به پایان رسیده است. طول مسیر این جاده 60 کیلومتر است که در حال حاضر تردد در محدوده 20 کیلومتری از این جاده انجام می‌شود و با توجه به میزان پیشرفت این پروژه، انتظار می‌رود سال آینده شاهد افتتاح کامل آن باشیم. در این پروژه تاکنون بیش از 300 میلیارد تومان هزینه شده که تمام آن ازسوی شرکت ملی صنایع مس ایران تامین شده است.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
مجتمع مس سونگون محور توسعه استان آذربایجان شرقی است
مس سونگون آلاینده نیست
تعریف طرح‌های توسعه‌ای ۱۰ هزار میلیارد تومانی در مس آذربایجان
بازرگانی خود را سرباز خط تولید مجتمع مس سونگون می‌داند
«سعدمحمدی» سنگ بنای توسعه مس سونگون را گذاشت
رشد 6 درصدی تولید کنسانتره مس در سونگون
معدن مس سونگون به باشگاه معادن مس میلیارد تنی دنیا می‌پیوندد
راهکارهای رفع موانع توسعه معدن مس سونگون
آغاز عملیات اجرایی طرح هیپ لیچینگ در مجتمع مس سونگون
بومی‌سازی 90درصد قطعات سایشی کارخانه تغلیظ سونگون
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
همایش دنیای اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: