کنگو، ثروتمندترین کشور دنیا به لحاظ ذخایر معدنی کبالت
اقیانوس‌ها بستری غنی از کبالت

کنگو، ثروتمندترین کشور دنیا به لحاظ ذخایر معدنی کبالت

براساس اطلاعات سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده آمریکا (USGS)، میزان ذخایر معدنی قابل برداشت کبالت در دنیا حدود 6 میلیون و 900 هزار تن محتوی و میزان منابع جهانی آن حدود 25 میلیون تن (صرف نظر از اقتصادی بودن برداشت از آن) برآورد می‌شود. گفتنی است که بخش قابل توجهی از ذخایر این فلز در بستر برخی اقیانوس‌ها شناسایی شده است.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی فلزات آنلاین و به نقل از سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده آمریکا، فلز کبالت عموما به تنهایی استخراج نشده و معمولا به‌عنوان محصول جانبی استخراج مس و نیکل تولید می‌شود. بنابراین بخش قابل توجهی از منابع کبالت دنیا در ذخایر رسوبی مس واقع در کشورهای کنگو و زامبیا، ذخایر معدنی نیکل در کشورهای استرالیا و کوبا و همچنین در سنگ‌های سولفیدی نیکل -مس در کشورهای استرالیا، کانادا، روسیه و ایالات متحده آمریکا واقع شده‌اند. همچنین بیش از 120 میلیون تن کبالت در ذخایر منگنز واقع در پوسته‌های سطح اقیانوس اطلس، هند و آرام شناسایی شده است.

کشور کنگو با دارا بودن 3 میلیون و 400 هزار تن ذخیره معدنی محتوی کبالت در رتبه اول ذخایر معدنی این فلز در دنیا قرار دارد و 49 درصد ذخایر معدنی این فلز را به خود اختصاص داده است. سهم کشورهای مختلف از ذخایر معدنی کبالت دنیا در نمودار 1 آورده شده است. پس از کنگو، استرالیا با دارا بودن 17 درصد از ذخایر معدنی کبالت دنیا در رتبه دوم به لحاظ ذخایر معدنی این فلز قرار دارد. کوبا، فیلیپین، کانادا و روسیه نیز در ادامه دارای سهم بیشتری از ذخایر معدنی این فلز هستند.

سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده آمریکا میزان تولید کبالت معدنی دنیا را در سال 2018 حدود 140 هزار تن تخمین زده است که این رقم نسبت به میزان تولید در سال قبل نشان از رشد 16.5 درصدی دارد. در نمودار 2 میزان تولید کبالت معدنی در سال 2017 و 2018 در بزرگترین تولیدکنندگان این محصول به نمایش گذاشته شده است.

کنگو به عنوان کشوری که 49 درصد ذخایر معدنی کبالت دنیا را در اختیار دارد، در سال 2018 میلادی 90 هزار تن کبالت محتوی معدنی تولید کرد که این رقم 65 درصد تولید معدنی این فلز در دنیا را شامل می‌شد. لازم به اشاره است که میزان تولید معدنی کبالت کنگو در سال‌های گذشته روند افزایشی را به ‌صورت مستمر طی کرده است؛ به‌گونه‌ای که از 54 هزار تن در سال 2013 با 66 درصد افزایش به 90 هزار تن در سال 2018 رسیده است. 

کوبا با تولید 4 هزار و 900 تن کبالت محتوی معدنی در رتبه دوم تولید این محصول در دنیا قرار گرفت. این کشور آفریقایی با دارا بودن 500 هزار تن از ذخایر معدنی کبالت، حدود 7 درصد از ذخایر معدنی این فلز را به خود اختصاص داده است.

استرالیا با تولید 4 هزار و 700 تن کبالت محتوی معدنی در رتبه سوم تولید معدنی این فلز در سال 2018  قرار گرفت. میزان تولید معدنی کبالت این کشور در سال‌های گذشته روند کاهشی را طی کرده است. گفتنی است که در سال 2014، این کشور 6 هزار و 400 تن کبالت معدنی تولید کرد که این رقم در سال 2018 به 4 هزار و 700 تن رسید. این رقم حاکی از کاهش 24.5 درصدی در تولید این محصول از سال 2014 تاکنون است. 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
بیش از 95 درصد صادرات کبالت معدنی دنیا در اختیار کنگو است
احتمال افزایش دوباره قیمت کبالت
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: