رشد نرخ کشتیرانی به کمک تجارت سنگ آهن
صعود شاخص بالتیک پانامکس

رشد نرخ کشتیرانی به کمک تجارت سنگ آهن

شاخص کشتیرانی بالتیک پانامکس طی 2 ماه اخیر روند رو به رشدی را طی کرده و محرک اصلی این رشد، تقاضای انبوه برای سنگ آهن بوده است. در حالی که هم اکنون قیمت سنگ آهن از 100 دلار بر هر تن عبور کرده است، با توجه به حجم بالای تقاضا در چین، انتظار می‌رود در کوتاه‌مدت نرخ کشتیرانی همچنان رشد داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی «فلزات آنلاین»، شاخص کشتیرانی بالتیک هندی‌سایز (Handysize) طی 2 ماه اخیر نزدیک به 13 درصد کاهش داشته است؛ این در حالی است که تغییرات شاخص پانامکس (Panamax) طی همین مدت حدود 17 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

شاخص‌های کالای خشک بالتیک شاخص‌های اقتصادی حمل و نقل دریایی هستند که می‌توانند نشان‌دهنده تقابل میزان تقاضا برای ظرفیت کشتی‌های بازار کالای خشک یا کامودیتی نظیر (سنگ آهن، گندم، زغال‌سنگ و غیره) و میزان عرضه در همین بازار می‌باشند. شاخص هندی‌سایز، مخصوص کشتی‌های با ظرفیت حمل وزن بین 15 هزار تا 35 هزار تن است و شاخص پانامکس برای کشتی‌ها با ظرفیت اسمی حمل بار تا 75 هزار تن محاسبه می‌شود. نمودار شماره 1 تغییرات شاخص‌های باتیک برای 2 نوع کشتی‌های Hanysize و Panamax طی 2 ماه اخیر را نشان می‌دهد.

با توجه به روند این تغییرات در هزینه‌های حمل و نقل در ماه‌های اخیر می‌توان گفت رشد تقاضا برای جابه‌جایی انبوه کالاها توسط کشتی‌های بزرگتر (Panamx در مقایسه با Hanysize) ادامه دارد. در واقع بازار تجارت بین‌المللی کامودیتی‌ها با تقاضای جدی در مورد کالاهای پرمصرف صنایع نظیر سنگ آهن مواجه شده است.

در حال حاضر محرک عمده رشد شاخص بالتیک پانامکس در بازار، تقاضای بالای مجتمع‌های فولادی در چین است که علاوه بر رشد بالای قیمت سنگ آهن و رسیدن به بالای 100 دلار در هر تن، منجر به بهبود تجارت بین‌المللی و حمل و نقل این ماده معدنی از مسیر دریا شده است. بسته‌های تشویقی دولت چین برای ساخت و ساز، همچنان یک عامل محرک اصلی برای تقاضای بالا در بخش فولاد محسوب می‌شود و از این رو، مجتمع‌های فولادی در این کشور تقاضای بالای سنگ آهن دارند. اخیرا نیز اخباری منتشر شده که ذخایر این ماده معدنی در بنادر چین به شدت کاهش یافته است که این امر تقاضا برای حمل و نقل دریایی این ماده و متعاقبا هزینه حمل و نقل را افزایش خواهد داد. در نتیجه احتمالا در کوتاه‌مدت انتظار می‌رود شاخص پانامکس بالتیک باز هم افزایش یابد. البته ناگفته نماند که اعمال محدودیت عبور کشتی‌ها از کانال پاناما که از اواسط ژوئن آغاز می‌شود نیز در رشد شاخص بالتیک پانامکس هم تأثیرگذار بوده است. افت بارش‌ها و پایین آمدن سطح آب سبب شده تا برای عبور کشتی‌ها از این مسیر محدودیت‌های تناژ حمل بار اعمال کنند.

از طرفی شاخص هندی‌سایز، طی 2 ماه اخیر روند نزولی طی کرده است. کاهش سفارش‌های مقطعی و در مقیاس کوچک در بازار کامودیتی‌ها عامل اصلی این روند در نظر گرفته می‌شود. در حال حاضر عمده تقاضا در بازار آسیا و از سوی چین است که با سفارشات انبوه زغال‌سنگ و سنگ آهن برای بالا بردن سطح تولید خود تلاش می‌کنند.

یکی از عوامل تاثیرگذار در حال حاضر در زمینه تجارت بین‌المللی کالاهای خشک و کامودیتی‌ها، تنش‌های تجاری چین و آمریکا است. علی‌رغم شدت گرفتن تنش‌ها در یک ماه اخیر در خصوص روابط تجاری پکن و واشنگتن که می‌تواند تاثیر گسترده‌ای بر تجارت دنیا بگذارد، این عامل هنوز تاثیر جدی خود را در تجارت بین‌المللی کامودیتی‌ها نشان نداده است. تصور می‌رود همچنان احتمال رسیدن به یک توافق وجود داشته باشد، از این رو، اگرچه رشد شاخص بالتیک پانامکس طی یک ماه اخیر متوقف شد، اما هنوز به مانند ابتدای سال 2019، روند نزولی طی نکرده است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
جو مثبت، به رشد بیشتر نرخ کشتیرانی کمک خواهد کرد
غل و زنجیر تحریم، مانع جهش کشتیرانی
صعود تدریجی شاخص بالتیک
شاخص بالتیک، در انتظار یک محرک قوی برای صعود
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: