بیش از 95 درصد صادرات کبالت معدنی دنیا در اختیار کنگو است
بررسی تجارت جهانی کبالت معدنی در سال 2018

بیش از 95 درصد صادرات کبالت معدنی دنیا در اختیار کنگو است

در سال‌های گذشته همواره بیش از 90 درصد صادرات وزنی سنگ و کنسانتره کبالت دنیا در اختیار کنگو بوده است. این کشور در چند سال اخیر به‌سمت احداث واحدهای فرآوری کبالت پیش رفته و همین امر نیز سبب شده است تا باوجود افزایش تولید معدنی کبالت در این کشور، شاهد باشیم که از میزان صادرات سنگ و کنسانتره کبالت این کشور کاسته شود و همین امر نیز موجب کاهش تجارت جهانی این محصول شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، براساس اطلاعات سازمان تجارت جهانی در سال 2018 میلادی، 198 هزار و 892 تن سنگ و کنسانتره کبالت در دنیا مورد تجارت قرار گرفت که این رقم نسبت به میزان تجارت جهانی این محصول در سال پیش از آن رشد 24 درصدی داشت. باوجودی که در سال 2018 شاهد افزایش صادرات کبالت نسبت به سال قبل خود بودیم، اما همچنان سطح صادرات این محصول نسبت به سال‌های پیش‌تر بسیار کمتر بود.

کنگو به‌عنوان کشوری که در رتبه اول ذخایر معدنی کبالت دنیا قرار دارد و دومین تولیدکننده معدنی کبالت دنیا، در سال‌های گذشته رتبه اول صادرات سنگ و کنسانتره کبالت را نیز در اختیار داشته است. در سال 2018 میلادی 96.5 درصد از صادرات جهانی سنگ و کنسانتره کبالت متعلق به کنگو بود. تایلند نیز با صادرات 5 هزار و 79 تن سنگ و کنسانتره کبالت، حدود 2.5 درصد از تجارت جهانی این محصول در سال 2018 را در اختیار داشت. سهم سایر کشورهای دیگر دنیا نیز از صادرات این محصول بسیار اندک بود.

در نمودار 1 روند صادرات سنگ و کنسانتره کبالت کنگو از سال 2014 تا 2018 آورده شده است. همان‌طور که در این نمودار مشاهده می‌شود، میزان صادرات این محصول در سال‌های 2017 و 2018 کاهش داشته است. این کاهش درحالی رخ داده که میزان تولید معدنی کبالت کنگو در این سال‌ها روند افزایشی را طی کرده است و در سال 2018 به 90 هزار تن کبالت محتوی برسد که این رقم نسبت به میزان تولید این محصول در سال 2014 رشد 38 درصدی را تجربه کرده است.

علت کاهش صادرات معدنی کنسانتره و سنگ معدنی کبالت کنگو در این سال‌ها، راه‌اندازی واحدهای جدید فرآوری کبالت در کنگو بود که سبب شد تا از سال 2017 بخشی از تولید معدنی این محصول در کنگو فرآوری شده و به‌صورت سایر محصولات (همچون هیدروکسید کبالت) به سایر نقاط دنیا صادر شود. 

همانگونه که انحصاری در زمینه صادرات کبالت معدنی در اختیار کنگو است، واردکنندگان این محصول نیز در دنیا محدود هستند؛ به‌گونه‌ای که در سال 2018 میلادی 70.5 درصد از واردات سنگ و کنسانتره کبالت دنیا به چین، 24.7 درصد به زامبیا، 3.5 درصد به مراکش و تنها 1.3 درصد به سایر نقاط دنیا تعلق داشت. گفتنی است که بخش عمده‌ای از تجارت زامبیا، به‌دلیل فرآوری و ذوب کنسانتره‌های کبالت تولید شده در کشور کنگو است تا با استفاده از واحدهای ذوب مستقر در کشور زامبیا، به فلز کبالت تبدیل شده و به اقصی نقاط جهان صادر شود. شرکت ERG که هم معادنی از کبالت در کنگو و هم واحد ذوبی را در زامبیا برای ذوب کنسانتره کبالتدر اختیار دارد، در تجارت بین 2 کشور (کنگو و زامبیا) نقش پررنگی داشته است.

در نمودار 2 میزان واردات سنگ و کنسانتره کبالت چین و زامبیا از سال 2014 تا 2018 آورده شده است. همان‌گونه که در این نمودار مشاهده می‌شود میزان واردات این محصول در این سال‌ها درمجموع روند کاهشی را طی کرده که علت این امر کاهش عرضه این محصول توسط بزرگترین صادرکننده آن بوده است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: