استخراج گوهر از دل زمین

استخراج گوهر از دل زمین

مطابق برآوردهای انجام شده، ایران بیش از 5 میلیارد تن ذخیره زمین‌شناسی اولیه سنگ آهن را در خود جای داده است. براساس اطلاعات سازمان توسعه و نوسازی صنایع معدنی ایران، از این میزان ذخیره، حدود 3 میلیارد تن آن قطعی است. در حال حاضر، بیش از 226 معدن فعال سنگ آهن در کشور وجود دارد که البته عمده آن‌ها را معادن کوچک تشکیل می‌دهند و توده شماره 3 گل‌گهر یکی از بزرگ‌ترین آن‌ها است. برآورد می‌شود این معدن که بزرگ‌ترین معدن سنگ آهن خاورمیانه نیز به‌شمار می‌رود، بیش از 240 میلیون تن ذخیره اثبات شده داشته باشد.

ایران با برخورداری از معادن غنی، با عنوان بهشت زمین‌شناسی شناخته می‌شود. این بهشت در مرکز خود قلب تپنده‌ای به‌نام کرمان دارد. معادن سنگ آهن کشف شده یا در حال اکتشاف منطقه کرمان همتراز با بزرگ‌ترین معادن سنگ آهن در جهان قرار می‌‎گیرند. اطلاعات زمین‌شناسی نشان می‌دهد که کرمان بیش از یک‌سوم ذخایر سنگ آهن کشور را به خود اختصاص داده است. نمودار یک، میزان ذخایر اثبات شده و محتمل بزرگ‌ترین معادن سنگ آهن در جهان را نشان می‌دهد. هم اکنون از 11 معدن بزرگ سنگ آهن جهان، 5 معدن در برزیل واقع شده‌اند و 6 معدن دیگر در استرالیا و آفریقا قرار دارند. بزرگ‌ترین معدن سنگ آهن جهان، معدن کاراخاس در برزیل است که بیش از 7.2 میلیارد تن ذخیره قطعی و محتمل دارد. در این میان، ایران در خاورمیانه دارای بزرگ‌ترین ذخایر سنگ آهن است. معدن شماره 3 گل‌گهر در منطقه سیرجان، دارای ذخیره زمین‌شناسی بیش از 643 میلیون تنی است و به‌عنوان بزرگ‌ترین معدن سنگ آهن در این منطقه، شناخته می‌شود. براساس اطلاعات شرکت گهرزمین که امتیاز بهره‌برداری این معدن را در اختیار دارد، معدن شماره 3، ظرفیت استخراج سالانه 15 میلیون تن سنگ آهن را دارد و براساس طراحی‌های در نظر گرفته شده، حدود یک‌سوم ذخایر این معدن به ‌طور روباز در فاز نخست برنامه‌ریزی شده است.

فروش و صادرات سنگ آهن شرکت‌های داخلی

در حال حاضر حدود 85 میلیون تن سنگ آهن در کشور استخراج می‌شود، اما به‌دلیل عدم وجود توازن در زنجیره ارزش فولاد، در حال حاضر مازاد عرضه در این بخش وجود دارد و این مازاد به سایر کشورها و به‌طور عمده چین صادر می‌شود. هرچند در افق چشم‌انداز 1404، تولید سالانه بیش از 55 میلیون تن فولاد برنامه‌ریزی شده که برای دستیابی به این هدف، احتمال آن می‌رود که در آینده نزدیک صنعت فولاد کشور مجبور به واردات این ماده معدنی باشد. در حال حاضر، میزان ذخایر قطعی سنگ آهن کشور، حدود 3 میلیارد تن برآورد می‌شود که بخش عمده آن مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. شرکت گهرزمین به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های استخراج سنگ آهن، سهم مناسبی را از کل استخراج به خود اختصاص داده و در سال 97 بیشترین میزان معدن‌کاری کشور از سوی این شرکت انجام شده است. با عملیات عظیم 75 میلیون تنی معدن‌کاری، شرکت گهرزمین موفق به استخراج حدود 17.5 میلیون تن سنگ آهن شد. این شرکت با کاهش هزینه‌ها در بخش‌های مختلف نظیر عملیات حفاری و آتش‌باری، موفق شد بازدهی عملیات معدن‌کاری و استخراج خود را به میزان زیادی افزایش دهد.

توسعه معدن در راستای ارزآوری

درآمد شرکت‌های معدنی کشور در 3 سال گذشته رو به رشد بوده است. آمار تجارت خارجی سال 1397 در بخش معدن و صنایع معدنی نشان می‌دهد مجموع ارزش صادرات سنگ آهن کنسانتره و دانه‌بندی به رقم 640 میلیون دلار رسیده که از این میزان، سهم کنسانتره سنگ آهن 381 میلیون دلار بوده و در مقایسه با دوره مشابه سال قبل از آن، 341 درصد رشد داشته است. میزان صادرات سنگ آهن کنسانتره در این مدت، 5 میلیون و 522 هزار تن ثبت شده که نسبت به سال1396 بیش از 399 درصد افزایش نشان می‌دهد. 8 میلیون و 845 هزار تن سنگ آهن دانه‌بندی نیز در مدت یاد شده صادر شده که در مقایسه با سال گذشته 53 درصد کاهش داشته و ارزش آن نیز به افزون بر 259 میلیون دلار رسیده است. در مجموع متوسط صادرات سنگ آهن کشور در 5 سال گذشته، سالانه حدود 1.1 میلیارد دلار بوده است. یکی از تولیدکنندگان محصولات سنگ آهن کنسانتره و دانه‌بندی، شرکت گهرزمین است که درآمد ارزی آن در سال 95 به بیش از 43 میلیون دلار ‌رسید.

گهرزمین، پیشرو در استخراج سنگ آهن

سال گذشته، یکی از پر رونق‌ترین سال‌ها برای شرکت معدنی گهرزمین در زمینه تولید محصولات بالادستی زنجیره فولاد بود که به رشد چشمگیر درآمدهای این شرکت منجر شد. در حالی‌ که مجموع تولیدات کنسانتره، کلوخه و سنگ آهن دانه‌بندی شده شرکت گهرزمین در سال 1395 حدود 8.5 میلیون تن بود، این میزان در سال 1396 به بیش از 2.5 برابر رسید و افزون بر 20.87 میلیون تن از این ماده معدنی در این شرکت تولید شد. این روند در سال 1397 نیز ادامه داشت و به بیش از 29 میلیون تن رسید. در 3 سال گذشته گهرزمین، حدود 11 میلیون تن کنسانتره سنگ آهن تولید کرده که حداقل 40 درصد از این میزان در سال 1397 محقق شده است.

درآمد فروش شرکت گهرزمین در سال 1397، به بیش از 31 هزار میلیارد ریال ‌رسید که نسبت به سال 1396، حدود 105 درصد افزایش را نشان می‌دهد. حدود 12 هزار میلیارد ریال (38 درصد) از درآمد فروش این شرکت از راه صادرات حاصل شد که بر مبنای نرخ ارز سامانه نیما، بیش‌از 136 میلیون دلار است.

تکمیل زنجیره ارزش‌افزوده

یکی از چشم‌اندازهای شرکت گهرزمین تکمیل زنجیره تولید فولاد است و در این راستا اقدامات قابل‌توجهی در دستور کار این شرکت قرار دارد که یکی از این اقدامات، تاسیس کارخانه گندله‌سازی در نزدیکی واحد تولید کنسانتره این مجموعه است. تولید این کارخانه با ظرفیت اسمی 5 میلیون تن در سال گندله با عیار حداقل 67.1 درصد و دانه‌بندی بین 9 تا 16 میلی‌متر خواهد بود. گفتنی است که تولید این محصول از مزیت‌های نسبی برخوردار است که برخی از آن‌ها عبارتند از ایجاد ارزش‌افزوده‌ بسیار بالا، تامین مواد اولیه از محل تولید کنسانتره در سایت کارخانه و صرفه‌جویی در هزینه‌های تولید. بدیهی است که موارد یاد شده زمینه توسعه پایدار را در منطقه فراهم خواهد کرد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: