رکورد افزایش تورم تولید در بخش صنعت شکست
تورم تولیدکننده در سال 97 به 47.5 درصد رسید

رکورد افزایش تورم تولید در بخش صنعت شکست

تورم تولیدکننده در 4 فصل منتهی به زمستان 97 بالغ‌بر 47.5 درصد رشد کرده است که 8.8 درصد از آن مربوط به رشد تورم تولید در فصل زمستان نسبت به فصل پاییز بوده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از پایگاه خبری اتاق ایران، طبق اطلاعات مرکز آمار ایران، تورم تولیدکننده بخش صنعت در زمستان پارسال 14.1 درصد رشد داشته و رکورد افزایش تورم به این بخش اختصاص یافته و در مقابل تورم تولید بخش کشاورزی 6.2 درصد کاهش داشته است.

بررسی تورم تولیدکننده در اقتصاد ایران به تفکیک بخش‌های مختلف نشان می‌دهد در فصل زمستان پارسال، شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت با افزایش 14.1 درصدی نسبت به فصل پاییز، رکورددار افزایش تورم بوده است.

این شاخص نسبت به فصل مشابه در سال 1396 (تورم نقطه‌به‌نقطه) با افزایش 89.2 درصدی مواجه بوده که از این منظر نیز بیشترین افزایش را تجربه کرده است. همچنین تورم تولیدکننده بخش صنعت در 4 فصل منتهی به زمستان 1397 نیز معادل 64.6 درصد بوده که از تورم سالانه تولید در سایر بخش‌های اقتصادی بالاتر است.

در کنار بخش صنعت، تولیدکننده بخش معدن نیز افزایش 6.7 درصدی تورم را در فصل زمستان پارسال تجربه کرده و تورم آن نسبت به فصل مشابه سال قبل نیز 60.7 رشد داشته است. بر اساس آمارها، تورم تولیدکننده بخش معدن ایران در 4 فصل منتهی به زمستان 1397 بالغ‌بر 50.9 درصد بوده است.

همچنین تورم تولیدکننده بخش خدمات نیز در فصل زمستان سال گذشته با افزایش 5.9 درصدی مواجه شده که هرچند نسبت به تورم تولید در بخش‌های صنعت و معدن ملایم‌تر است اما با توجه به ماهیت حوزه خدمات که بخش عمده هزینه آن به دستمزد اختصاص دارد، افزایش قبال توجهی محسوب می‌شود.

بر اساس آمارها، شاخص قیمت تولیدکننده بخش اختصاصی خدمات در فصل زمستان ۱۳۹۷ نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه‌به‌نقطه) ۳۱ درصد افزایش داشته و تورم تولیدکننده این بخش در چهارفصل منتهی به فصل زمستان ۱۳۹۷ (تورم سالانه) معادل ۲۲.۲ درصد بوده است.

نکته قابل‌توجه اینکه در فصل زمستان 1397، برخلاف افزایش قابل‌توجه تورم تولید در بخش‌های صنعت و معدن، تورم تولیدکننده در بخش کشاورزی با عقب‌گرد مواجه شده و معادل 6.2 درصد نسبت به فصل پاییز کاهش پیدا کرده است که به نظر می‌رسد تا حدود ناشی از افزایش شدید تورم تولید این بخش در فصل‌های قبلی باشد چراکه باوجود منفی بودن تورم تولیدکننده بخش کشاورزی در فصل زمستان 97، همچنان تورم نقطه‌به‌نقطه این بخش (زمستان 97 نسبت به زمستان 96) معادل 67.4 درصد و بالاتر از تورم تولید در دیگر بخش‌های اقتصاد ایران بوده است.

آن‌گونه که اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که مطابق سال‌های قبل، در طول سال 97 نیز بخش برق آرام‌ترین بخش در اقتصاد ایران بوده که رشد قیمت تولیدکننده آن نه‌تنها از تورم تولید در سایر بخش‌های اقتصادی کمتر بوده، بلکه از تورم مصرف‌کننده نیز پایین‌تر بوده است؛ به‌گونه‌ای که در فصل زمستان پارسال، تورم تولیدکننده بخش برق با افت 4.6 درصدی نسبت به فصل پاییز مواجه شده و نسبت به فصل زمستان سال قبل از آن نیز فقط 0.2 درصد رشد کرده است.

تورم تولیدکننده بخش برق در اقتصاد ایران، در 4 فصل منتهی به زمستان 97 بالغ‌بر 4.7 درصد بوده که فاصله بسیار زیادی نسبت به تورم تولید در همه بخش‌های اقتصاد و نسبت به تورم مصرف‌کننده دارد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
کنترل نرخ تورم می‌تواند موجب اصلاحات اساسی در نظام بانکی و  اقتصاد کشور شود
رشد تورم مسکن در چین عامل تحریک قیمت‌ها
انطباق نرخ بهره بانکی و تورم اشتغال‌زا است
تورم، ریشه مشکلات بی‌ثباتی در کشور است
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: