رشد اندک قیمت بین‌المللی آلومینا پس از وقفه تولید 2 میلیون تنی در چین
بررسی بازار آلومینا طی یک ماه گذشته

رشد اندک قیمت بین‌المللی آلومینا پس از وقفه تولید 2 میلیون تنی در چین

قیمت آلومینا در طول یک ماه گذشته به واسطه وقفه‌های تولیدی در چین با اندکی رشد همراه بوده است؛ به‌طوری که قیمت FOB آلومینای صادراتی در بنادر استرالیا در پایان ماه مِی با رشد حدود 2.0 درصدی به حدود 364 دلار بر تن رسید. البته شایان ذکر است که قیمت آلومینا در بازار چین، شاهد رشد بسیار بیشتری بود و تا 435 دلار بر تن نیز در استان‌های شمالی این کشور افزایش یافت. با این حال، رشد اندک قیمت آلومینا در بازار صادراتی استرالیا پس از افت شدید قیمت آلومینا طی ماه آوریل با صدور مجوز فعالیت دوباره کامل پالایشگاه Alunorte رخ داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، فعالیت تولید پالایشگاه Alunorte در برزیل، از اوایل سال گذشته به‌دلیل نشتی از سایت دوم دپوی پسماندهای پالایش بوکسیت (DRS2) پس از بارش باران‌های مکرر و سیل‌آسا در این منطقه، به حالت نیمه تعلیق درآمد؛ در پی این امر، تنها نیمی از ظرفیت 6.3 میلیون تنی پالایشگاه Alunorte قادر به تولید بود و این امر بازار آلومینا را در سال 2018، با محدودیت عرضه مواجه کرد. هر چند که پس از این رویداد، به سرعت شرکت نورسک‌هیدرو، صاحب این پالایشگاه، تکنولوژی جدیدی را در سایت دپوی باطله‌ها برای خشک کردن پسماندها نصب کرد تا خطرات ناشی از انحلال عناصر و فلزات سنگین محتوی باطله‌ها را در آب‌های سطحی و زیرزمینی به حداقل برساند، اما همچنان دادگاه استان به فعالیت کامل و دوباره این پالایشگاه رأی مثبت نداد. با این حال در اواخر سال، با روی کار آمدن رییس جمهور جدید برزیل و تغییراتی در ساختار دستگاه قضایی این کشور، امیدها برای بازگشت دوباره ظرفیت این پالایشگاه افزایش یافت و بالاخره با تأیید کارشناسان قضایی از سایت دپوی باطله‌ها، مجوز بهره‌برداری کامل از ظرفیت این پالایشگاه در آوریل سال 2019 صادر شد.

پس از صدور این مجوز، قیمت آلومینا با افت قیمت حدودا 60 دلاری به‌ازای هر تن مواجه شد و از سطح حدود 420 دلار بر تن در بنادر استرالیا، به کانال 360 دلار به‌ازای هر تن سقوط کرد. نمودار 1، قیمت آلومینا در بنادر استرالیا را در طول 3 ماه گذشته نشان می‌دهد. در حالی که قیمت آلومینا از اواسط آوریل به روند نزولی قیمت، هر چند با سرعت کمتری، ادامه می‌داد، اما خبر وقفه تولید یکی از پالایشگاه‌های چین با ظرفیت حدود 2 میلیون تنی، باعث شد تا آلومینا کمی از افت قیمت هفته‌های گذشته خود را بازیابی کند. فعالیت این پالایشگاه نیز، در اثر نشتی از سایت دپوی باطله‌ها از هفته سوم ماه مِی به حالت تعلیق درآمد.

این در حالی بود که پیش از آن، اخباری مبنی بر نشتی از باطله‌های پالایشگاه Shanxi Xinfa در شهر Jiaokou چین منتشر شده بود که در پی این امر، دولت محلی دستور به تعلیق نیمی از ظرفیت این پالایشگاه داده بود. اما بازرسی‌های زیست‌محیطی سخت‌گیرانه طی هفته سوم ماه مِی سال جاری، مشخص کرد که این پالایشگاه باطله‌های خود را بدون رعایت هیچ مسائل زیست‌محیطی در اطراف شهر Xiaoyi تخلیه می‌کند و این امر سبب شد تا دولت محلی، فعالیت کامل این پالایشگاه را متوقف کند. بدین ترتیب، در ابتدا که انتظار می‌رفت در اثر وقفه تولیدی، بازار آلومینای چین با کسری حداکثر چند 100 هزار تنی مواجه باشد، این میزان پس از تعلیق کامل پالایشگاه Xinfa به 2 میلیون تن رسید.

با این وجود، چون عمده آلومینای مصرفی در چین، در داخل تولید می‌شود؛ بازارهای تجاریِ بین‌المللی را آن چنان تکان نداد و تنها باعث افزایش حدودا 15 دلار بر تنی آلومینا در بازارهای تجاریِ بین‌المللی همچون بازار صادراتی استرالیا شد. البته چشم‌انداز افزایش تولید و عرضه آلومینا در سال جاری نیز از سوی چندین پروژه در اقصی نقاط جهان، در محدود کردن رشد قیمت طی هفته‌های پایانی ماه مِی بی‌تأثیر نبود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: