کاهش قیمت مس در پی تشدید تنش‌های تجاری
بررسی بازار مس در 7 هفته اخیر

کاهش قیمت مس در پی تشدید تنش‌های تجاری

تشدید تنش‌های تجاری میان چین و ایالات متحده، اعتراضات افراد محلی و مسدود کردن راه‌های ارتباطی معدن لاس بامباس و کاهش میزان رشد چین نسبت به آنچه که انتظار می‌رفت، مهم‌ترین عناوین خبری بازار مس را طی ماه‌های آوریل و مِی به خود اختصاص دادند. روند کاهش قیمت مس در ماه مِی با سرعت بیشتری همراه بود و در روز پایانی ماه به کم‌ترین مقدار خود طی دو ماه گذشته رسید.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با تداوم تنش‌های تجاری میان چین و ایالات متحده امریکا که از اواخر سال 2018 آغاز شده است، قیمت فلزات پایه کاهش یافت که قیمت مس هم به‌عنوان یک فلز پر‌مصرف تحت تاثیر قرار گرفت به‌طوری‌‌که حتی عوامل بنیادی موثر بر بازار هم نتوانست بر این کاهش قیمت غلبه کند. نمودار 1، به بررسی قیمت مس و موجودی انبار آن در بورس فلزات لندن و آتی شانگهای طی نیمه دوم ماه آوریل و ماه ِمی می‌پردازد.

در هفته منتهی به 21 آوریل، قیمت مس در بورس فلزات لندن با کاهش نسبت به هفته گذشته کار خود را آغاز کرد و علت این امر می‌تواند اخبار منتشر شده از چین باشد که نشان می‌دهد حجم زیاد واردات مس کار نشده از سوی کشور چین در ماه مارس افزایش یافته در نتیجه نگرانی‌ها درباره تقاضای مس کاهش یافته و همچنین امید به بهبود روابط تجاری چین و ایالات متحده می‌تواند عامل موثر دیگر باشد. در طول این هفته قیمت مس در بورس فلزات لندن روند کاهشی اما با تغییرات اندک را تجربه کرد و تنها در 17 آوریل قیمت مس در بورس فلزات لندن افزایش یافت. این در حالی است که موجودی مس  در انبارهای بورس فلزات لندن در این هفته تغییر چندانی را تجربه نکرد. علت افزایش قیمت مس در 17 آوریل، رشد تولید صنعتی چین به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده فلز جهان و تمرکز دولت بر افزایش نقدینگی و تسهیلات اعتباری است. قیمت مس در هفته مورد بررسی حدود یک درصد کاهش را نشان می‌دهد.

در هفته منتهی به 28 آوریل، قیمت مس در بورس فلزات لندن تغییر چندانی نداشته و تنها در 25 آوریل با کاهش همراه شد که این کاهش ناشی از افزایش شاخص ارزش دلار در این روز و همچنین انتشار اخبار سفر مقامات ایالات متحده به چین و آغاز مذاکرات تجاری با این کشور بود. موجودی انبارهای بورس فلزات لندن در ابتدای این هفته تغییر زیادی نداشته و در اواخر هفته با روند افزایشی به 195 هزار و 900 تن رسید. قیمت مس در هفته منتهی به 28 آوریل نسبت به هفته پیش از آن حدود یک درصد کاهش داشت.

در هفته منتهی به 5 مِی، قیمت مس در بورس فلزات لندن به‌دلیل انتشار داده‌های مربوط به رشد اقتصادی و شاخص مدیران خرید کشور چین که کمتر از مقدار مورد انتظار بود، کار خود را با کاهش قیمت نسبت به هفته گذشته آغاز کرد. همچنین در 30 آوریل با کاهش شاخص دلار و کاهش موجودی انبار بورس فلزات لندن قیمت مس افزایش یافت و سپس با آغاز ماه مِی بورس فلزات لندن با افزایش شاخص دلار و جو روانی بازار شاهد کاهش قیمت مس تا پایان هفته بود. موجودی انبارهای بورس فلزات لندن تغییر چندانی نداشته و تنها در 2 آوریل افزایش یافت. قیمت مس در هفته منتهی به 5 مِی نسبت به هفته پیش از آن آن حدود 3 درصد کاهش را به‌ثبت رساند.

در هفته منتهی به 12 مِی، قیمت مس در بورس فلزات لندن با تغییر اندک نسبت به انتهای هفته گذشته، هفته خود را آغاز کرد و در 8 مِی با تداوم تنش‌های تجاری میان ایالات متحده و چین و اعلام افزایش تعرفه‌های واردات کالاهای چینی به امریکا از 10 درصد به 25 درصد توسط دونالد ترامپ، قیمت مس افت قابل ملاحظه‌ای پیدا کرد و در روزهای انتهایی هفته با کاهش شاخص دلار مجددا قیمت مس تا حدودی افزایش یافت. موجودی انبار بورس فلزات لندن در این هفته کاهش یافت و در انتهای هفته به 230 هزار و 750 تن رسید. قیمت مس در هفته منتهی به 12 مِی نسبت به هفته پیش از آن حدود یک درصد کاهش را نشان می‌دهد.

هفته منتهی به 19 می‌، با کاهش قیمت مس و کاهش موجودی انبار بورس فلزات لندن آغاز شد. عدم نتیجه‌گیری در مذاکرات تجاری چین و ایالات متحده و افزایش شاخص دلار سبب شد تا قیمت مس همچنان روند کاهشی خود را طی کند. در 16 مِی به‌دلیل انتشار نتایج مثبت از نزاع تجاری میان چین و ایالات متحده در کنار رشد اقتصادی آلمان طی فصل نخست 2019 و همچنین تمرکز شرکت‌های BHP و Rio Tinto به تولید بیشتر فلزات مس، لیتیوم و نیکل در پی پیش‌بینی رشد بازار خودروهای برقی و همچنین فعالیت‌های ایالات متحده مبنی بر افزایش تولید خودروهای برقی قیمت مس افزایش یافت و سپس در آخر هفته روند کاهشی خود را در پیش گرفت. همچنین موجودی انبارهای بورس فلزات لندن در این هفته روند کاهشی داشت و به رقم 190 هزار و 550 تن رسید. قیمت مس در هفته منتهی به 19 مِی نسبت به هفته پیش از آن حدود 2 درصد کاهش داشت.

در هفته منتهی به 26 مِی، روند کاهشی در 21 مِی متوقف شد و قیمت مس در بورس فلزات لندن به‌دلیل مسدود شدن جاده اصلی معدن لاس باماس در شیلی توسط معترضان محلی و افزایش نگرانی‌ها در مورد وقفه در عرضه مس افزایش یافت. در 22 مِی مجددا با توجه به ادامه تنش‌های تجاری روند کاهشی قیمت مس در پیش گرفته شد و قیمت مس به پایین‌ترین مقدار خود طی چهار ماه گذشته رسید. این روند کاهشی ادامه‌دار بود و در 24 مِی با کاهش شاخص دلار قیمت مس در بورس فلزات لندن به مقدار کمی بازیابی شد. موجودی انبار بورس فلزات لندن در این هفته روند کاهشی داشت و به رقم 185هزار و 825 تن رسید. قیمت مس در هفته منتهی به 26 مِی نسبت به هفته پیش از آن حدود 2 درصد کاهش را به‌ثبت رساند.

در هفته منتهی به 2 ژوئن، در 28 مِی روند کاهش قیمت مس در بورس فلزات لندن در پی افزایش بازارهای سهام چین متوقف شد و قیمت مس رشد کرد. اما با افزایش شاخص دلار و همچنین افزایش ذخایر مس در انبارهای بورس فلزات لندن و عدم توافق بر سر اختلاف تجاری میان چین و ایالات متحده، قیمت مس مجددا کاهش پیدا کرد و به کمترین مقدار خود طی دو ماه آوریل و مِی رسید. قیمت مس در هفته منتهی به 2 ژوئن نسبت به هفته پیش از آن حدود 3 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

به‌طور کلی، قیمت مس در ماه می حدود 10درصد کاهش داشت. مهم‌ترین عامل کاهش قیمت مس عدم حصول توافق تجاری میان چین و ایالات متحده بود و با توجه به آنچه که بیان شد ثبات نسبی در بازار مس در نیمه دوم ماه آوریل به دلیل عدم ورود سرمایه‌گذاری‌های قابل توجه به صنعت مس و انتظار سرمایه‌گذاران برای روشن شدن نتیجه مذاکرات تجاری بین چین و ایالات متحده بود که تاثیر اخبار منفی منتشر شده در این بازه زمانی بر قیمت مس طی ماه مِی مشهود است. با این حال، انتظار می‌رود که عدم توافق بر سر قراردادهای کارگری در شیلی، چالش‌های مالیاتی در زامبیا و محدودیت واردات قراضه مسی به چین، در نیمه دوم سال 2019، موجب افت عرضه مس شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: