افت شاخص‌های بورس آمریکا در ماه مِی
شدت گرفتن مجدد جنگ‌ تجاری

افت شاخص‌های بورس آمریکا در ماه مِی

شاخص‌های اصلی بازارهای بورس در آمریکا نظیر S&P 500 و NASDAQ که بی وقفه در حال صعود بودند، سرانجام به قله خود رسیده و اکنون در حال طی کردن روند نزولی هستند. با روند فعلی، چند ماه خوش‌بینی ایجاد شده در بازارهای سهام سرانجام با آغاز ماه می به پایان رسید؛ زمانی که دونالد ترامپ سرانجام تصمیم گرفت که آتش جنگ تجاری با چین که در حال خاموش شدن بود را مجددا شعله‌ور کند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، پس از اعلام دونالد ترامپ مبنی بر خلف وعده چین، دولت آمریکا تصمیم به شدت بخشیدن به جنگ تجاری گرفت؛ به‌طوری که نرخ تعرفه بر حدود 200 میلیارد دلار کالای چینی را که پیش از این 10 درصد بود به 25 درصد افزایش داد. به این ترتیب، موج مثبتی که بازارهای جهانی را طی روزهای پایانی سال 2018 و اوایل 2019 فرا گرفته بود به پایان رسید. طی تمام مدتی که مذاکرات تجاری ظاهرا سازنده در جریان بود، بازارهای سهام در دنیا و به ویژه آمریکا، با رونق روبه‌رو بودند. شاخص‌های نزدک کامپوزیت و S&P 500 طی 5 ماه، به ترتیب 31.8 و 25.2 درصد رشد کردند.

با این حال، شاخص S&P 500  طی ماه‌ مِی گذشته  و پس از شعله‌ور شدن مجدد آتش جنگ تجاری، بیش از 6.5 درصد نزول داشت و به سطح دو هزار و 752 واحد در انتهای ماه مِی رسید. شاخص نزدک کامپوزیت نیز، در طی این مدت، میزان کاهش بیشتری را تجربه کرد و با نزول 8.7 درصدی در انتهای ماه مِی در نقطه هفت هزار و 453 واحد ایستاد. نمودار 1، تغییرات شاخص بورس نزدک کامپوزیت و S&P 500 در 6 ماه گذشته را نشان می‌دهد.

شاخص "نزدک کامپوزیت" از شاخص‌های اصلی بورس نزدک به‌شمار می‌رود. ترکیب اصلی این شاخص را شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات تشکیل می‌دهند. شاخص Standard and Poor's  نیز فهرستی از 500 سهام برتر در بازار بورس سهام نیویورک و نزدک است. این 2 شاخص به همراه شاخص "میانگین داو جونز"، بیشتر از سایر شاخص‌های بورس‌های آمریکا تعقیب می‌شوند و بهترین معیار برای تشخیص وضعیت کلی بازارهای سهام در این کشور هستند.

جنگ تجاری همچنین یکی از عواملی بود که بر کاهش قیمت نفت در هفته‌های اخیر تاثیر مستقیم داشته است. از دیگر عواملی که بر کاهش بازارهای سهام در یک ماه گذشته موثر بوده، 3 مرحله افزایش نرخ بهره وام بانکی توسط فدرال رزرو (سازمان متولی سیاست مالی و پولی بانکی در آمریکا) بود که منجر به صعود ارزش دلار در برابر پول‌های مشابه آن شد. این اقدام اگرچه با شیب ملایم صورت گرفت اما باعث شد تا بخشی از سرمایه‌ها از بازار بورس خارج شود.

با این وجود، اخیرا فدرال رزرو با توجه به وضعیت بازارها و برای ایجاد جو مثبت، کاهش نرخ بهره را نیز مطرح کرده است؛ خبر این تصمیم که در مصاحبه رئیس آن اعلام شد منجر به صعود بازارهای بورس در روزهای اخیر شد. اتفاقی که برخی آن را موقتی می‌دانند؛ به ویژه اینکه گسترش جنگ تجاری همه‌جانبه آمریکا- این‌بار با مکزیک – بسیار محتمل‌تر است. دولت آمریکا، اخیرا اعلام کرده وضع تعرفه را با نرخ 5 درصد بر کالاهای دومین شریک تجاری خود (مکزیک) آغاز می‌کند و اگرچه در حال حاضر این تصمیم به تعویق افتاده، با در نظر گرفتن تجربه چین، ترامپ در اجرای آن کاملا مصمم به نظر می‌رسد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
نقطه ترمز بورس آمریکا در کجا خواهد بود؟
صعود دوباره شاخص‌های بازار در آمریکا
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: