موجودی انبارهای نیکل به کمترین میزان پس از سال 2013 رسید
افت قیمت شمش نیکل ادامه‌دار خواهد بود؟

موجودی انبارهای نیکل به کمترین میزان پس از سال 2013 رسید

در 3 ماه اخیر، با وجود اخباری مبنی بر رشد بیشتر تقاضا نسبت به عرضه نیکل، بازار شاهد کاهش قیمت این محصول بود. علت این امر را بیش از هر عاملی می‌توان در جنگ‌های تجاری ابرقدرت‌ها دنبال کرد. از آنجایی که عمده مصرف نیکل به فولاد زنگ‌نزن اختصاص دارد، هرگونه تغییر در این بازار به‌طور مستقیم بر این بازار اثرگذار خواهد شد.

به گزاش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، در 3 ماه گذشته یعنی از ابتدای ماه مارس سال 2019، قیمت شمش نیکل در بورس‌های فلزات لندن و شانگهای در مجموع روند نزولی داشته است. در نمودار 1 قیمت نقدی نیکل در بورس فلزات لندن و شانگهای و مجموع موجودی این فلز در این 2 بورس به نمایش گذاشته شده است.

در هفته دوم ماه مارس یعنی از ششم تا پانزدهم این ماه، شاهد کاهش قیمت نیکل در هر 2 بازار شانگهای و بورس لندن بودیم؛ به‌گونه‌ای که در پانزدهم این ماه قیمت شمش نیکل به کمتر از 13 هزار دلار به‌ازای هر تن در هر 2 بازار رسید. در روزهای ابتدایی از هفته سوم ماه مارس، قیمت هر تن از این فلز مجدد به کانال 13 هزار دلار وارد شد، اما این افزایش قیمت تداوم نیافت. این روند افزایش و کاهش قیمت نیکل تا پایان ماه مارس ادامه داشت اما در نهایت این فلز با قیمت 13 هزار و 120 دلار به‌ازای هر تن در بورس لندن و قیمت 12 هزار و 868 دلار به‌ازای هر تن در بورس شانگهای به فروش رسید.

در ماه آوریل میزان مالیات بر ارزش افزوده اضافه شده بر قیمت محصولات فلزی در بورس شانگهای از 16 درصد به 13 درصد کاهش داشت و همین امر سبب شد تا قیمت نیکل در این بازار با افزایش روبه‌رو شود. این روند افزایشی تا نیمه آوریل ادامه یافت اما در ادامه مجدد قیمت نیکل وارد فاز کاهشی شد و حتی از قیمت آن در ماه مارس نیز کمتر شد. در واقع قیمت نیکل تاثیر بیشتری از عوامل کاهنده گرفت.

همانگونه که در نمودار 1 مشاهده می‌شود، با وجود آنکه در این بازه 3 ماه، گاه بازار شاهد افزایش قیمت نیکل بود، اما درمجموع قیمت این فلز روند نزولی را پشت‌سر گذاشته است. میانگین قیمت نیکل در ماه مارس 13 هزار و 60 دلار به‌ازای هر تن، در ماه آوریل  12 هزار و 819 دلار به‌ازای هر تن  و در ماه مِی نیز 11 هزار و 998 دلار به‌ازای هر تن بود. همچنین میانگین قیمتی این فلز در بورس فلزات لندن در هفته ابتدایی ماه ژوئن نیز 11 هزار و 743 دلار به‌ازای هر تن بوده است.

همانگونه که در نمودار 1 مشاهده می‌شود، در 3 ماه اخیر مجموع موجودی شمش نیکل در بورس فلزات لندن و بورس شانگهای روند نزولی داشته است که بخش عمده‌ای از این روند کاهشی مربوط به کاهش در بازار بورس فلزات لندن بود. میانگین موجودی شمش نیکل در بورس فلزات لندن برای ماه مارس 190 هزار و 370 تن، در ماه آوریل 177 هزار و 933 تن، در ماه مارس 167 هزار و 69 تن و برای یک هفته اول ماه ژوئن برابر 161 هزار و 974 تن بود. جالب توجه است که این میزان از متوسط موجودی، کمترین مقدار از مارس 2013 بود.

این کاهش موجودی که می‌تواند رشد بیشتر تقاضا نسبت به عرضه تلقی شود، نتوانست مانع از روند نزولی قیمت نیکل شود در 3 ماه مورد بررسی شود. شاخص دلار آمریکا در ماه آوریل و نیمه ماه مِی روند افزایشی داشت. در ادامه این شاخص با کاهش روبه‌رو شد اما مجدد وارد فاز افزایشی شد و در پایان ماه مِی مجدد از 98 واحد نیز عبور کرد. این امر در کنار تهدیدهای ایالات متحده آمریکا و چین به افزایش جنگ تجاری مهم‌ترین عامل‌ها در کاهش قیمت کامودیتی‌ها است. با این حال، سقوط شاخص دلار آمریکا در روز 7 ژوئن به 96.65 واحد که کمترین رقم این شاخص در 3 ماه اخیر است، امیدها را برای تلطیف بازار و کاهش شاخص ارزش دلار در بازار ایجاد کرد.  

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تولید جهانی نیکل سال آینده کاهش می‌یابد
پرمیوم کاتد نیکل در شانگهای منفی شد
ظرفیت تولیدمان را به یک چهارم کاهش دادیم
رشد 56 درصدی EBITDA نورنیکل
هلند جایگاه روسیه در بازار شمش نیکل دنیا را تصاحب کرد
کاهش صادرات بزرگ‌ترین صادرکننده کنسانتره نیکل دنیا
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: