برنامه‌ریزی برای صادرات 8.5 میلیارد دلاری در سال جاری/اولویت اول ما اکتشاف است
سرقینی در نشست خبری:

برنامه‌ریزی برای صادرات 8.5 میلیارد دلاری در سال جاری/اولویت اول ما اکتشاف است

نشست خبری دکتر جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با موضوع تبیین برنامه‌ها و تشریح عملکرد معاونت معدنی و پاسخگویی به خبرنگاران در محل این وزارتخانه برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، در ابتدای این نشست دکتر سرقینی در صحبت‌های کوتاهی، به بیان وضعیت بخش معدن و صنایع معدنی در سال گذشته پرداخت و گفت: بارها گفته شده و بازهم تاکید می‌شود که بخش معدن و صنایع معدنی کمترین آسیب را از تحریم می‌بیند. کما اینکه در سال گذشته علی‌رغم تحریم‌ها، نزدیک به 8.5 میلیارد دلار صادرات سهم این بخش بوده است.

وی در این رابطه افزود: به طور مثال در سال گذشته 8.5 میلیون تن فولاد از کشور صادر شده است. در سال جاری نیز برای 8 تا 8.5 میلیارد دلار صادرات برنامه‌ریزی شده است. سال جاری همانند سال گذشته در تامین نیاز داخلی محصولات معدنی مشکلی نخواهیم داشت.

بخش عمده‌ای از نشست خبری معاون معدنی وزارت صمت به پاسخ به سوالات خبرنگاران در خصوص وضعیت بخش معدن و صنایع معدنی اختصاص داشت. سرقینی در پاسخ به سوالی مبنی بر واگذاری برخی از پهنه‌های اکتشافی به برخی از شرکت‌های بزرگ بدون انجام مزایده، اظهار کرد: واگذاری  معدن D19 به چادرملو و سنگ آهن مرکزی بر اساس ماده 32 قانون معادن بوده و نیاز به مزایده نداشته و وزارتخانه مجاز است بر اساس اهلیت شرکت‌ها پهنه‌های معدنی را واگذار کند.

وی افزود: سرمایه‌گذاری در سنگ آهن مرکزی بافق و چادرملو به نرخ امروز 25 هزار میلیارد تومان بوده است. به همین خاطر اکتشاف آنومالی D19 را به کنسرسیومی از این دو شرکت داده‌ایم و امیدواریم ذخایر خوبی کشف شود.

معاون معدنی وزارت صمت تصریح کرد: وقتی مجوزی از سوی وزارت صمت در خصوص معادن صادر می‌شود، هیچ ارگانی حق مزاحمت برای بهره‌برداران را ندارد؛ البته به شرطی که بهره‌بردار طبق چارچوب تعیین شده فعالیت کند. اما در این خصوص به دلیل برخی ناهماهنگی‌ها مشکلاتی داشته‌ایم و سعی کرده‌ایم با تعامل مشکلات را حل کنیم. هم‌اکنون تعامل خوبی میان وزارت صمت و دیگر سازمان‌ها مانند منابع طبیعی و حفاظت محیط زیست برقرار است.

سرقینی در خصوص بخشنامه‌های صادراتی و قیمت‌های پایه گمرکی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات، گفت: تا زمانی که بحث بازگشت ارز وجود نداشت قیمت‌های گمرکی اهمیت چندانی نداشت اما پس از ابلاغ این فعالیت در زمینه بروز رسانی قیمت‌ها، گمرک همکاری خوبی با ما داشت و قیمت‌های پایه صادراتی را با کمک انجمن‌ها اصلاح کردیم، زیرا صادرکنندگان در مورد قیمت‌های بالای گمرکی نگران بودند. حتی قیمت پایه اعلامی گمرک در برخی محصولات حدود 15 درصد کاهش یافت.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص بخشنامه اخیر صادرات سنگ آهن نیز تصریح کرد: برخلاف شایعات، شرکت‌های سنگ آهنی و نیز تجار این حوزه همچنان مجاز به صادرات هستند و مشکلی در این رابطه وجود ندارد. هدف از این بخشنامه، شفاف‌سازی، شناسایی تولیدکنندگان واقعی سنگ آهن، قطع دست دلالان، جلوگیری از تضییع حقوق تولیدکنندگان و اطمینان از بازگشت ارز حاصل از صادرات سنگ آهن بوده است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در زمینه برخی تصمیمات این وزارتخانه، عنوان کرد: برخی تصمیمات حاکمیتی و برخی دیگر صنفی هستند که ممکن است با یکدیگر متضاد باشند. ما در وزارتخانه حافظ منافع عمومی هستیم.

سرقینی در این رابطه مثال زد: تولیدکنندگان می‌خواهند قیمت‌ها افزایش یابد، در نتیجه اگر اختیارات تنظیم بازار به انجمن‌ها داده می‌شد، به‌طور حتم قیمت‌ها نجومی افزایش می‌یافت.

وی با بیان اینکه قطعا ما باید به فکر مصرف‌کننده هم باشیم، به ویژه در شهرستان‌ها و روستاها که برای ساختمان‌سازی نیاز به فولاد دارند، افزود: سال گذشته که قیمت ارز 6 هزارتومان بود، قیمت میلگرد به 6500 تومان رسید. اکنون که قیمت ارز به 13 هزارتومان رسیده، قیمت میلگرد به کمتر از 4 هزار تومان رسیده است که این امر، به‌دلیل کنترل بازار توسط این وزارتخانه بوده است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت اکتشافات معدنی را اولویت «یک» این وزارتخانه اعلام و خاطرنشان کرد: هیچ کشوری نمی‌تواند بدون اکتشافات طرح‌های توسعه معدنی خود را پیش ببرد. اگر با همین ذخایر به اهداف افق 1404 و 55 میلیون تن فولاد دست یابیم، ذخایر کنونی تنها تا 5 سال جوابگو خواهد بود.

سرقینی با تاکید بر اینکه قطعا اولویت اول ما اکتشافات تفضیلی است و جزو برنامه‌های کلان این وزارتخانه و سازمان‌های تابعه آن قرار دارد، گفت: خوشبختانه با اکتشافاتی که اخیرا انجام شده در مورد سنگ آهن، ذخایر ما به دوبرابر افزایش خواهد یافت.

وی در پاسخ به پرسشی در زمینه تغییر پی در پی مدیران شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی در شرایط تحریم از سوی این وزارتخانه، عنوان کرد: دلیل تغییر مدیران شرکت‌ها را، باید از سهامداران آن‌ها سوال کرد. این وزراتخانه در رابطه با تغییر مدیران نقشی ندارد. سهامداران تصمیم به تغییر مدیران گرفتند. منطقی نیست که تغییر مدیران شرکت‌ها از سوی سهامداران را وزارات صنعت پاسخگو باشد.

معاون معدنی وزارت صمت در پاسخ به سوال خبرنگار "فلزات آنلاین" مبنی بر نقش شرکت‌های کوچک و متوسط در برنامه‌ریزی‌های کلان این وزارتخانه، گفت: عمده سیاست‌های وزارتخانه این است که با افراد سروکار نداشته باشد. در بحث معادن کوچک و شرکت‌های کوچک و متوسط با انجمن‌ها سر و کار داریم و نمایندگان این بخش در انجمن‌ها حضور دارند و از نظر وزراتخانه هیچ تفاوتی میان بنگاه بزرگ و کوچک وجود ندارد. البته شاید از این سخن اینگونه تلقی شود که برنامه‌های این وزارتخانه اغلب برعهده شرکت‌های بزرگ است و شرکت‌های کوچک و متوسط در این برنامه‌ها نقش بسیار کمی دارند. بنابراین از همکاران وزارتخانه می‌خواهیم که در این رابطه برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهند و این شرکت‌ها را درنظر بگیرند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
اخذ عوارض ۲۵ درصدی از صادرات مواد خام معدنی به گمرک ابلاغ شد
جلوگیری از صادرات تولیدکنندگانی که کف عرضه در بورس کالا را رعایت نمی‌کنند
صادرات صنایع معدنی با وجود تحریم ها افزایش داشت
فولاد، مس و آلومینیوم ایران در دنیا مشتری های خاص خود را دارد
در سال رونق تولید خام‌فروشی متوقف و به ارزش افزوده تبدیل می‌شود
برنا‌مه‌های معدنی وزارت صمت برای سال 98
معادن سبب بی‌نیازی کشور از خارج شده است
توسعه متوازن گروه فولاد مبارکه راهبرد اساسی این شرکت است
 هیچ تحریمی نمی‌تواند فعالیت حوزه معدن کشور را متوقف کند
دولت نمی‌تواند همه نظرات تشکل‌ها را بپذیرد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: