آیا زمان رفع تحریم‌های داخلی نرسیده است؟

آیا زمان رفع تحریم‌های داخلی نرسیده است؟

با توجه به نوسانات نرخ ارز و تاثیر مستقیم آن بر صنایع مختلفی همچون صنایع تولیدکننده و مصرف‌کننده فلزات، بازار داخلی دچار سردرگمی شده است، زیرا بازار هیچ‌گونه ثباتی ندارد و تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان دست به عصا حرکت می‌کنند، در چنین شرایطی که بازار داخلی متشنج است، در چنین شرایطی نقش صنایعی که می‌توانند در بازارهای خارجی فعالیت کنند بسیار پررنگ می‌شود. یکی از این صنایع، صنعت تولید محصولات تخت مسی است که با توجه به کیفیت تولید و دسترسی تولیدکنندگان به مواد اولیه بومی، شرایط مطلوبی برای فعالیت در حوزه صادرات دارد. به طور کلی افزایش صادرات به کشورهای همسایه می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی بر شرایط بحرانی اقتصاد کشور داشته باشد. در این یادداشت از هفته‌نامه «فلزات آنلاین» قصد داریم به مشکلات و معضلات صادرات محصولات تخت مسی بپردازیم.

هر چند با شروع تحریم‌ها وضعیت برای تمامی صنایع بسیار دشوار شد ولی شاید معدود افرادی تصور می‌کردند که تحریم‌ها می‌تواند به آبادانی کشور کمک کند، اما واقعیتی که وجود دارد این است که تحریم‌ها سبب شده است تا رجوع به صنایع داخلی افزایش یابد که خود این مساله می‌تواند نوید بخش روزهای خوبی باشد اما به شرطی که بتوانیم از این فرصت‌ها استفاده کنیم. 

جدای از تحریم‌های خارجی، صادرکنندگان برای فعالیت در حوزه صادرات مشکل  دیگری نیز دارند، مشکلی با نام تحریم‌های داخلی! منظور از تحریم داخلی قوانین و مصوباتی است که سد راه صنعت‌گران برای صادرات شده است؛ با شروع تحریم فلزات توسط آمریکا عوام نگران تاثیرات منفی این تحریم‌ها بر شرایط اقتصادی کشور شدند و تصور می‌کردند شرایط از این پس، دشوارتر نیز شود اما چیزی که مسلم است شرکت‌های بزرگ بین‌المللی پیش از این نیز مراودات خود را با ما قطع کرده بودند، پس تحریم‌های جدید تاثیر ریشه‌ای بر اقتصاد ما نخواهد داشت اما اگر تحریم‌های داخلی کنار نروند حتما صنعت کشور در چشم به هم زدنی سقوط خواهد کرد.

قوانین و مقررات متعدد، بدون ثبات و همچنین سردرگمی قانون‌گذاران و مقررات‌گذاران در بخش صادرات، بخشی از معضلاتی است که از آن‌ها با نام تحریم داخلی بر علیه تولید داخلی یاد می‌شود؛ در حال حاضر شرایط کشورهای سوریه و عراق به دلیل  جنگ‌هایی اخیری که داشته‌اند بستر مناسبی برای فعالیت‌ صادراتی تولیدکنندگان ما به حساب می‌آیند و اگر دولتمردان ما دیر به خود بیایند این بازارها را رقبای ما قبضه خواهند کرد و ما هیچ بهره‌ای از این شرایط نخواهیم برد، رقبایی همچون چین، ترکیه امارات، عربستان و ... آماده هستند تا هر بازار آماده‌ای را در منطقه از آن خود کنند. به عنوان مثال اگر چین بخواهد محصول مسی به عراق صادر کند، باید هزینه هنگفتی بپردازد اما فاصله کشور ما تا عراق بسیار کم است و به راحتی می‌توانیم این بازار را از آن خود کنیم. سه شرکت مس شهید باهنر، مسبار کاوه و ماهان مس در حوزه تولید محصولات تخت مسی فعالیت می‌کنند که در حال حاضر دو شرکت مس شهید باهنر و مسبار کاوه در بخش صادرات نیز فعالیت دارند، اگر قوانین و مقررات صادراتی سد راه این تولیدکنندگان نشود شاید بتوانند گوی رقابت را از رقبای ترک و عرب در عراق بربایند. بازار مستعد محصولات تخت مسی و آلیاژی در عراق را کشورهای ترکیه و عربستان در دست گرفته‌اند و تولیدکنندگان ما و به تبع آن کشور ما به خاطر قوانین و مقررات دست‌وپا گیر داخلی، از این بستر آماده کمترین استفاده را برده‌ است.

یادداشت: حمیرا موسوی

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
بزرگ‌ترین مشکل ما فروش بدون سود است
بازار محصولات تخت بسیار خوب است
هزینه‌ها باید ریالی شود
استفاده از مس به ساختمان جان می‌دهد
بازار عراق تشنه تسمه‌های مسی ایرانی است
انحصار 80 درصدی فویل مسی در بازار آسیای شرقی
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: