نگاهی به تجارت اسلب در سالی که گذشت
ایران ششمین کشور بزرگ صادرکننده اسلب دنیا در سال 2018 ؛

نگاهی به تجارت اسلب در سالی که گذشت

حجم تجارت اسلب دنیا در سال 2018 بیش از 28 میلیون تن گزارش شده است. اسلب یک محصول نیمه‌ساخته فولادی است. این محصول نیز همچون سایر محصولات نیمه‌ساخته فولادی اغلب در فواصل نزدیک یا از طریق راه‌های دریایی خرید و فروش می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، کشورهای روسیه، برزیل و اوکراین بزرگترین صادرکنندگان اسلب در سال 2018 شناخته شدند. نمودار 1 بزرگترین کشورهای صادرکننده اسلب در سال 2018 را نشان می‌دهد. همانطور که در نمودار دیده می‌شود، روسیه با صادرات بیش از 8 میلیون تن در جایگاه نخست قرار دارد. کشورهای تایوان، مکزیک، ترکیه، بلژیک و مصر بزرگترین مقاصد صادراتی اسلب تولید شده در روسیه هستند. روسیه کشور پهناوری است و با کشورهای پیرامون دریای ژاپن، دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک ارتباط دریایی دارد. همین موضوع نیز تجارت محصولات نیمه‌ساخته فولادی همچون اسلب که حجم بالایی دارند را برای آن تسهیل می‌کند.

برزیل که دومین صادرکننده بزرگ اسلب دنیا بود بیش از نیمی از این محصول (یعنی بیش از 3 میلیون و 700 هزار تن) را به ایالات متحده صادر کرد. ترکیه و کانادا در رده‌های بعدی قرار دارند اما حجم صادرات اسلب برزیل به این کشورها بسیار کمتر است. (به ترتیب 532 هزار تن و 416 هزار تن). همواره حجم بالایی از اسلب مورد نیاز ایالات متحده از برزیل تامین شده است. البته این حجم صادرات در سال 2018، رشد قابل توجه بیش از یک میلیون تنی را تجربه کرده است.

اوکراین نیز بیش از 6 میلیون تن اسلب صادر کرده است. حجم عمده اسلب تولید شده در اوکراین به کشورهای ایتالیا، مصر و ترکیه صادر شده است. بیش از 2 میلیون تن اسلب تولیدی اوکراین به ایتالیا و بیش از یک میلیون تن نیز به مصر صادر شده است. ترکیه نیز بیش از 900 هزار تن اسلب از این کشور را وارد کرده است. اوکران و ایتالیا هر دو در اروپا واقع هستند. فاصله اوکراین با ترکیه نیز کم است و از طریق دریای سیاه با این کشور ارتباط دارد. ترکیه اسلب وارداتی از کشورهای حوزه CIS را در تولید ورق و سایر محصولات پایانی فولادی مورد نیاز در صنایع تولید خودرو و لوازم خانگی و ... مصرف می‌کند.

گفتنی است ایران ششمین کشور بزرگ صادرکننده اسلب دنیا شناخته می‌شود. ایران در سال 2018 حدود یک میلیون و 700 هزار تن اسلب صادر کرد. گفتنی است ایران در سال‌های اخیر جایگاه خوبی در صادرات محصولات نیمه‌ساخته به‌دست آورده‌ و حجم قابل توجهی از صادرات اسلب ایران به مقصد تایلند انجام گرفته که این رقم نزدیک به 800 هزار تن گزارش شده است.

همانطور که در نمودار 2 مشاهده می‌شود، ایالات متحده بزرگترین واردکننده اسلب در سال 2018 بوده و مجموع واردات اسلب به این کشور بیش از 5 میلیون تن است و همانطور که قبلا هم اشاره شد حجم قابل توجه آن از کشور برزیل صورت گرفته است. روسیه و مکزیک نیز در رده‌های بعدی قرار دارند و هرکدام به ترتیب 2 میلیون و 490 هزار تن و یک میلیون و 790 هزار تن اسلب به آمریکا صادر کرده‌اند. 

ایتالیا دومین واردکننده بزرگ اسلب دنیا در سال 2018 بود. 2 میلیون و 100 هزار تن اسلب از اوکراین به ایتالیا صادر شده است. روسیه و ایران نیز در جایگاه بعدی صادرات به این کشور قرار دارند. حجم صادرات ایران به ایتالیا در سال 2018بیش از 285 هزار تن عنوان شده است. حجم صادرات روسیه نیز بیش از 490 هزار تن گزارش شده است.

تایوان در جایگاه سومین کشور بزرگ واردکننده اسلب دنیا قرار دارد. بیش از نیمی از اسلب وارداتی این کشور از ژاپن فراهم می‌شود. روسیه نیز 635 هزار تن اسلب به این کشور صادر کرده است. باید خاطرنشان ساخت ایران در سالی که گذشت بیش از 100 هزار تن اسلب به تایوان ارسال کرده است. فاصله نزدیک و ارتباط دریایی را باید از دلایل اصلی تجارت میان کشورهای یاد شده دانست. بلژیک نیز طی سال گذشته میلادی بیش از 2 میلیون تن اسلب وارد کرده است. حجم قابل توجهی از واردات اسلب به بلژیک از کشور روسیه انجام گرفته است.

کشور تایلند نیز سهم بسزایی از اسلب مورد نیاز خود را از ایران و ژاپن تامین می‌کند. ایران بزرگترین صادرکننده اسلب به تایلند در سال 2018 شناخته شد. تولیدکنندگان اسلب ایران طی سال‌های اخیر توانسته‌اند روابط تجاری خوبی با کشورهای آسیایی همچون تایلند برقرار کنند و بخش قابل توجهی از تولیدات خود را در این کشورها به فروش برسانند.

 

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
بازار اسلب در نیمه دوم سال 2018
بخش ساخت‌و‌ساز، محرک تجارت سازه‌های فولادی
ترکیه، بزرگترین واردکننده نیمه‌ساخته فولادی خاورمیانه
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: