با وجود کاهش هزینه‌های تولید، حاشیه سود روسال کاهش یافت
بررسی عملکرد شرکت روسال در فصل نخست 2019

با وجود کاهش هزینه‌های تولید، حاشیه سود روسال کاهش یافت

شرکت روسال در فصل نخست سال 2019، نسبت به دوره مشابه از سال گذشته نتایج مالی ضعیف‌تری را از خود نشان داد. افت قیمت آلومینیوم طی این دوره و همچنان باقی ماندن اثرات تحریم‌های ایالات متحده از اصلی‌ترین عوامل افت نتایج مالی این شرکت طی 3ماه نخست سال بود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، مقدار فروش آلومینیوم روسال در فصل نخست سال 2019 نسبت به دوره مشابه از سال گذشته، حدود 7.2 درصد کاهش داشت و به حدود 896 هزار تن رسید. در عین حال نیز حجم فروش آلومینای این شرکت در این دوره با کاهش 23.7 درصدی همراه شد و به 489 هزار تن رسید. این در حالی است که میزان تولید آلومینیوم آن تقریبا بدون تغییر باقی ماند ولی میزان تولید آلومینای آن با 2.1 درصد افزایش، مقدار 1،932 هزار تن را رقم زد. در نمودار 1، مقدار تولید و فروش آلومینیوم (با احتساب محصولات پایین‌دستی حاصل از نورد آلومینیوم روسال) و آلومینای آن در 5 فصل گذشته نشان داده شده است.

تحریم روسال که در اواخر ژانویه سال 2019، به‌طور رسمی لغو شد، فروش محصولات آن را در بازار آمریکا محدود کرد؛ چرا که بخش عمده‌ای از فروش این شرکت در فصل نخست 2019، طی قراردادهای بوده است که پیش از لغو تحریم‌ها منعقد شده بود. بر همین اساس، سهم ایالات متحده در میزان فروش محصولات این شرکت طی فصل نخست سال 2019، به حدود 5 درصد رسید؛ در حالی که این میزان در مدت مشابه سال پیش از آن، حدود 18 درصد بود.

کل درآمد شرکت روسال در فصل نخست سال جاری، حدود 2.2 میلیارد دلار بود که نسبت به مدت مشابه از سال گذشته حدود 20.9 درصد کاهش داشت. با توجه به اینکه 81 درصد از ساختار درآمد این شرکت مربوط به فروش آلومینیوم است، افت قیمت آلومینیوم طی این دوره، عامل اصلی کاهش درآمد روسال بود.

نمودار 2، حاشیه EBITDA شرکت روسال در بخش‌های آلومینیوم و آلومینا را با هزینه‌های تولید در هر بخش طی فصول گذشته مقایسه می‌کند. روند نزولی قیمت آلومینیوم طی فصول گذشته، سبب شد تا حاشیه EBITDA این شرکت در بخش آلومینیوم روندی نزولی پیدا کند و از حدود 21 درصد در فصل نخست سال 2018، تا نزدیک 4 درصد در فصل نخست سال 2019 کاهش یابد. این در حالی بود که هزینه نقدی تولید هر تن آلومینیوم در روسال با کاهش همراه بود و از حدود 1،686 دلار به‌ازای هر تن آلومینیوم، به حدود 1،633 دلار به‌ازای هر تن رسیده بود. با این حال، روند متضاد در بازار آلومینا که باعث افزایش قیمت آلومینا در بسیاری از بازارهای بین‌المللی شده بود، باعث شد تا حاشیه EBITDA روسال در بخش آلومینا روند معکوسی نسبت به آلومینیوم طی کند و همراه با افزایش و اوج‌گیری قیمت آلومینا در فصل سوم سال، حاشیه EBITDA روسال در بخش آلومینا نیز به حدود 37.8 درصد برسد. هر چند که طی همین دوره نیز، قیمت نقدی تولید هر تن آلومینای روسال، تحت تأثیر تنش‌های تجاری و افزایش هزینه‌های حمل تا 317 دلار به‌ازای هر تن افزایش یافته بود.

از مهم‌ترین برنامه‌ها و استراتژی‌های شرکت روسال می‌توان به برنامه این شرکت برای به‌حداقل رساندن منابع کربنی برای تأمین انرژی و متعاقبا کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای است. بر اساس اطلاعات شرکت روسال، سهم نیروگاه‌های حرارتی با سوخت فسیلی در تأمین انرژی الکتریکی مورد نیاز این شرکت به حدود 2 درصد کاهش یافته است و این امر سبب شد تا مقدار انتشار گازهای گلخانه‌ای آن در فصل نخست سال 2019، تا 2.08 تن گاز معادل کربن دی‌اکسید به‌ازای تولید هر تن آلومینیوم برسد که کمترین میزان از سال 2014 بوده است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
«معادن» با فروش مازاد 300 هزار تنی آلومینا، به بازار این محصول وارد شد
قوانین زیست‌محیطی چین، از قدرت غول آلومینیوم جهان کاست
تولید و عرضه آلومینا طی فصول بعدی سال، افزایش خواهد یافت
آلبای بحرین به حاشیه ضرر نزدیک شد
وقفه‌های تولیدی، شرکت آلکوا را وارد حاشیه ضرر کرد
ممنوعیت واردات شمش از عراق، صنعت آلومینیوم را فلج می‌کند
کاهش درآمدهای نورسک‌هیدرو تحت تاثیر کاهش تولید
بازگشت روسال به بورس فلزات لندن در پی ابطال تحریم‌ها
معاملات آلومینیوم در هیجان بازار ارز، رونق یافت
روسال مصرف انرژی خود را 3،400 گیگاوات ساعت کاهش خواهد داد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: