طرح«آسمان آبی» واحدهای ذوب را به خارج چین برد

طرح«آسمان آبی» واحدهای ذوب را به خارج چین برد

چین در راستای «اقدام برنامه‌ریزی‌شده برای بازیابی آسمان آبی» و کاهش 18درصدی آلودگی هوا، واردات گروه 7 قراضه مسی را از ژانویه 2019 ممنوع کرده و واردات گروه 6 را نیز از ابتدای جولای محدود خواهد کرد. در پی این قانون واحدهای ذوب مجبور به ترک چین هستند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از مس پرس، شرکت ذوب مس Kinnrich، زیرمجموعه‌ای از یک تولیدکننده بزرگ مس به نام Grad Tai Merchant در شانگهای است که سالانه حدود 50 هزار تن شمش مس با استفاده از منابع ثانویه (قراضه و ضایعات) تولید می‌کند. این واحد ذوب در منطقه ویژه اقتصادی Sihanoukville در کمبوجیه واقع شده است. به نقل از Jason Zhou مسئول خرید این واحد ذوب، در کمبوجیه نیز هر چیزی مشابه چین است، حتی هتل‌ها و رستوران‌ها.

شرکت Kinnrich نیز بخشی از یک روند بزرگی است که جهت احداث واحدهای ذوب و پالایش چینی در کشورهای جنوب شرقی آسیا ایجاد شده است. این شرکت‌ها پس از اعمال ممنوعیت و محدودیت واردات قراضه و ضایعات غیر آهنی به چین، در تلاش برای حفظ فعالیت و بقای خود هستند تا عرضه مس از محل منابع ثانویه در چین را حفظ کنند.
دولت چین واردات گروه 7 قراضه مسی را از ژانویه 2019 ممنوع کرده و واردات گروه 6 را نیز از ابتدای جولای به قراضه‌های با بهترین کیفیت عموماً سیم و کابل محدود خواهد ساخت. این اقدام، در راستای روند چندین ساله شکست واردات بین‌المللی ضایعات و پسماند به چین با نام «اقدام برنامه‌ریزی‌شده برای بازیابی آسمان آبی» است. هدف این برنامه کاهش آلودگی هوا در چین تا سال 2020 به میزان 18 درصد است.

سایر واحدهای ذوب چینی نیز شامل Pt Dinxin در اندونزی و Lanxi Zili در تایلند نیز در نتیجه چنین برنامه و روندی هستند. رشد پروژه‌های کوچک ذوب مس در خارج از چین با قانون‌گذاری جدید چین افزایش یافته است. به نقل از Zhou، چنین وضعیتی برای شرکت‌های خارج از چین فرصت بسیار مناسبی است، چراکه تاکنون چین مقصد صادرات قراضه‌های کشورهایی چون ژاپن، کره جنوبی و مالزی بوده است، اکنون با اعمال مقررات جدید، این محموله‌ها سرگردان خواهند ماند و شرکت‌های ذوبی که در خارج از چین به بهره‌برداری رسیده‌اند، فرصت خرید آن‌ها را به دست خواهند گرفت.

محدودیت واردات قراضه چین روند عرضه مس را تغییر می‌دهد

با اعمال قانون جدید، محموله‌های قراضه‌های کم‌عیار مس تحت تأثیر قرار خواهند گرفت و اگرچه تاکنون به مقصد بنادر استان Guangdong در جنوب چین در حرکت بودند اکنون به مالزی ارسال خواهند شد. واردات قراضه و ضایعات مسی مالزی از حدود 19 هزار تن در سال 2017 به 230 هزار تن در سال 2018 افزایش یافته است. به نقل از مدیر بخش اقتصادی و زیست‌محیطی ICSG، با افزایش واردات قراضه‌های اروپایی به مالزی، واحدهای فراوری قراضه به‌طور ناگهانی و با سرعت بالا در مالزی پدیدار شدند. گفتنی است که انتظار می‌رود واردات قراضه به این کشور طی سال جاری نیز افزایش قابل‌توجهی داشته باشد.
این واحدهای جدید که در مالزی سر بر آوردند، ابتدا پلاستیک‌ها و سایر روکش‌های کابل، سیم‌های برق و لوله‌ها را جدا کرده و سپس این مواد را تحت عنوان قراضه با خلوص بالاتر به واحدهای پالایشگاهی می‌فروشند. این واحدها نیز قراضه را به کاتد یا سایر اشکال از مس تصفیه‌شده تبدیل می‌کنند. شایان‌ذکر است که استان Guangdong تا پیش از اعمال مقررات جدید مسئول فراوری نیمی از قراضه و ضایعات مسی وارداتی به چین بود، اما در مدت کوتاهی از دسامبر 2017، این روند به‌طورکلی تغییر کرد؛ چراکه مجوز واردات این محموله‌ها به چین، به میزان 94 درصد کاهش پیدا کرد.
ارزیابی Fastmarket نشان می‌دهد که تا پایان ماه آوریل سال جاری، نرخ تخفیف قراضه به میزان 37 تا 42 سنت بر پوند مس تحویل داده شده در بنادر چین(CIF) افزایش یافته است. تخفیف قراضه در این مدت به بیشترین سطح خود از جولای 2016 تاکنون رسیده است، زمانی که قیمت مس در سطح چهار هزار و 500 تا پنج هزار و پانصد دلار بر تن بود و تقاضا برای قراضه به‌شدت کاهش‌ یافته بود.
انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فولاد سیرجان ایرانیان
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: