صعود ارزش دلار در ژوئن متوقف شد
کاهش 2 درصدی شاخص دلار طی یک هفته

صعود ارزش دلار در ژوئن متوقف شد

طی 3 ماه اخیر، شاخص دلار نزدیک به 1.6 درصد رشد داشته است که مهم‌ترین دلیل آن، اقدام فدرال رزرو در خصوص افزایش نرخ بهره وام بانکی در آمریکا بوده است. با این حال، این روند در پایان ماه مِی متوقف شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، ارزش دلار طی یک هفته ابتدایی ماه مِی، معادل تمام میزان رشد خود در ماه آوریل، کاهش ارزش داشت تا به ارزش خود پیش از صعود 2 درصدی در آوریل گذشته نزدیک شود. از اواخر مارس تا ابتدای آوریل و در پی 3 مرحله افزایش نرخ بهره وام بانکی توسط فدرال رزرو که با هدف کنترل تورم صورت گرفت، شاخص دلار بیش از 2.5 درصد رشد کرده بود که بیشترین میزان رشد در یک ماه طی 2 سال اخیر به شمار می‌رفت. نمودار 1، تغییرات شاخص دلار از ابتدای سال 2019 میلادی را نشان می‌دهد.

اخیرا سناتور آمریکایی، الیزابت وارن پیشنهاد "دخالت جدی به نفع کارگران آمریکایی" را داده بود که در راستای سیاست دولت دونالد ترامپ برای کاهش ارزش دلار است. او خواستار تلاش جدی‌تر دولت برای مدیریت ارزش پول شده بود تا به این طریق قدرت تولید در داخل آمریکا و زمینه صادرات محصولات آن بهبود پیدا کند.

در عمل، کنترل ارزش دلار در اختیار فدرال رزرو (سازمان کنترل سیاست مالی بانکی در آمریکا) است که باید برای این کار، عموما از ابزار نرخ بهره وام بانکی در آمریکا استفاده می‌کند. بر همین اساس، کاهش نرخ بهره، با توجه به اظهار نظر رئیس فدرال رزرو در خصوص "انجام هرگونه اقدام ضروری برای مقابله با بیکاری یا تورم" نیز محتمل به‌نظر می‌رسد؛ به ویژه اینکه کاهش 2 درصدی ارزش دلار در پی رشد بازارهای مالی در آمریکا و در واقع واکنش مثبت بازار به این اظهارات بوده است.

اما در صورتی که این اتفاق عملا رخ دهد و فدرال رزرو اقدام به کم کردن نرخ بهره کند، می‌تواند منجر به کاهش بیشتر ارزش دلار شود. این امر منجر به افزایش قدرت خرید خریداران خارجی ایالات متحده و رونق صادرات آمریکا خواهد شد و واردات را که با وضع تعرفه‌های سنگین بر کالاهای چین، هم اکنون نیز متزلزل است، بیشتر به عقب براند. در پی تشدید جنگ تجاری با چین و احتمال بروز جبهه جدید در مکزیک، واردات در آمریکا، وضعیت دشواری پیدا کرده است.

با این وجود، منطق تصمیم‌گیری، در عمل ارتباط مستقیمی با نرخ تسعیر ارز ندارد. در عوض، قضاوت در خصوص اینکه آیا کاهش نرخ بهره اکنون توجیه درستی دارد یا خیر، به تصمیم فدال رزرو در مورد نیاز اقتصاد به یک محرک بستگی دارد. در حقیقت، پرسش در اینجاست که آیا حجم بیشتر دلار می‌تواند نرخ اشتغال و یا تولید را بدون ایجاد خطر تورم بالاتر افزایش دهد یا خیر؟

انتهای پیام//

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: