توقف در صادرات ممنوع!
معاون فروش و بازاریابی شرکت صنایع فولاد تیکمه داش:

توقف در صادرات ممنوع!

معاون فروش و بازاریابی شرکت صنایع فولاد تیکمه داش در خصوص وضعیت صادرات این شرکت گفت: سال جاری پس از اصلاح قیمت‌گذاری‌ میلگرد از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و انجمن تولیدکنندگان فولاد، ارزش گمرکی نیز تغییر پیدا کرد و کاهش یافت؛ ضمن اینکه سامانه نیما نیز تا حدی توجیه پیدا کرد، از این رو صادرات فولاد در یک ماه گذشته از سوی شرکت فولاد تیکمه داش مجددا آغاز شده است. بازارهای هدف این شرکت کشورهای عراق و سوریه هستند؛ اما افغانستان فعلا خواهان میلگرد نیست. دلیل آن هم این است که هنوز ارزش گمرکی میلگردهای سایز 8 و 10 بلاتکلیف است و ما هم قصد ریسک نداریم.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اکبر فرضی مولان در خصوص مقاصد صادراتی شرکت فولاد تیکمه داش، اظهار داشت: بیشترین میزان صادرات شرکت تیکمه داش در سال جاری به کشورهای ارمنستان و آذربایجان بوده است. در حال حاضر صادرات به سوریه نیز روند خوبی دارد، اما صادرات به عراق با توجه به رویکرد جدید این کشور در موضوع قوانین آنتی دامپینگ، چندان مناسب نیست. سوریه در رتبه نخست و ارمنستان و آذربایجان در رتبه‌های بعدی صادرات فولاد تیکمه داش قرار دارند. ناگفته نماند که همه قسمت‌های سوریه قابلیت دریافت فولاد ایران را ندارند. به‌طور مثال برای جنوب سوریه هیچ راه دسترسی زمینی وجود ندارد. هر چند که از راه لبنان دسترسی وجود دارد، اما هزینه حمل دریایی به لبنان و سپس حمل زمینی به جنوب سوریه بسیار بالاست.

‌معاون فروش و بازاریابی شرکت صنایع فولاد تیکمه داش با اشاره به بیشترین مزیت صادراتی تیکمه داش یعنی بحث لجستیک و حمل و نقل، تصریح کرد: تا حد امکان تلاش می‌کنیم قطار جایگزین حمل جاده‌ای شود. به‌طور مثال برای صادرات به سوریه از مسیر ترکیه، بار از تبریز تا اسکندرون در مرز ترکیه و سوریه، با قطار حمل می‌شود. این امر باعث می‌شود که بهای تمام شده خریداران برای همکاری تا حدی توجیه‌پذیر باشد. هرچند بسیاری از مشتریان از موضوع تحریم‌های ایران به‌عنوان اهرم چانه‌زنی استفاده می‌کنند. البته هدف ما از صادرات صرفا کسب سود نیست، بلکه ادامه فعالیت تولیدی و ورود به بازارهای جدید است.

مشکلات صادراتی بیشتر داخلی است

وی مشکل اساسی صادرکنندگان را در حال حاضر گردش مالی دانست و افزود: بسیاری از صادرکنندگان قادر نیستند ارز حاصل از صادرات را به‌راحتی به کشور وارد کنند. این امر با سختی و در صرافی‌ها امکان‌پذیر است که طبعا هزینه‌های خاص خود را دارد. البته این مشکل قابل حل است؛ اما مشکل اساسی‌تر، عرضه ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما است.

فرضی مشکل دیگر صادرات را تعیین ارزش کالاها از سوی گمرک اعلام کرد و در توضیح آن گفت: واقعیت آن است که صادرکنندگان کشور ما نمی‌توانند با قیمت‌های جهانی کالای خود را به فروش برسانند. به‌طور مثال میلگرد صادراتی 547 دلار قیمت‌گذاری شده است. در حالی که این قیمت صحیح نیست و ما به‌عنوان تولیدکننده حاضر هستیم که به دولت میلگرد را 450 دلار بفروشیم و دولت هم میلگرد ما را به قیمت 550 دلاری که قیمت‌گذاری کرده، صادر کند و سود 100 دلاری ببرد.

وی با بیان اینکه مشکل صادرات فولادسازان بازاریابی و یا وضع عوارض از سوی کشورها و یا حتی تحریم نیست، اظهار کرد: تغییر پی در پی قوانین گمرکی و صادراتی بزرگ‌ترین مشکل ماست. باید توجه داشت هر قانونی که موجب کندی صادرات یا توقف آن شود، قطعا عرصه را برای رقبا در بازارهای هدف باز خواهد کرد. به‌طور مثال به‌دلیل مشکلات صادراتی طی 6 ماه دوم سال 97، نتوانستیم به بازار عراق صادرات داشته باشیم. این مساله باعث شد میلگردهای سعودی وارد بازارهای عراق شوند.

معاون فروش و بازاریابی شرکت صنایع فولاد تیکمه داش در خصوص قیمت صادراتی میلگرد ایران، گفت: در حال حاضر قیمت صادرات میلگرد ایران کمتر از 400 دلار است و این اصلا جالب نیست. قیمت‌های جهانی بسیار بیشتر از این رقم است؛ اما صادرکنندگان چاره‌ای جز این ندارند. زیرا بازار داخلی کشش و تقاضای لازم را ندارد و رقابت بسیار سنگین شده است.

وی وضعیت قیمت میلگرد را در بازار داخلی نامناسب توصیف کرد و این‌گونه توضیح داد: با بررسی قیمت‌های محصولات فولادی، مشخص می‌شود تنها قیمت میلگرد با افت همراه بوده اما این اتفاق در مورد قیمت شمش رخ نداده است؛ دلیل اصلی این موضوع ناهماهنگی میان مجموعه‌های نوردکاری است که باعث زیان تولیدکنندگان می‌شود. رقابت منفی و کاهش قیمت میلگرد باعث شده است سودی عاید تولیدکنندگان میلگرد نشود.

چالش‌های بازارهای هدف صادراتی

معاون فروش و بازاریابی شرکت صنایع فولاد تیکمه داش در خصوص سایر بازارهای هدف نیز گفت: در سال جاری با توجه به کاهش تقاضای داخلی، بازاریابی صادراتی فولاد تیکمه داش به‌ویژه در کشورهای همسایه سرعت بیشتری به خود گرفته است. هر چند که با وجود تلاش‌ها برای دستیابی به بازار لبنان، این مهم میسر نشد. دلیل اصلی آن نیز حمل و نقل است زیرا میان ترکیه و لبنان ارتباط زمینی وجود ندارد. که همین مساله ارسال بار از مسیر ترکیه به لبنان را از طریق زمینی برای ما غیر ممکن می‌کند؛ به همین دلیل چاره‌ای جز مسیر دریایی و حمل با کشتی وجود ندارد که این امر نیز از توجیه اقتصادی برخوردار نیست؛ زیرا مسیر دور می‌شود و رساندن محصول به مقصد زمان بیشتری به‌طول می‌انجامد.

فرضی در پاسخ به این سوال که ترکیه چه محدودیت‌هایی را بر فولاد ایران اعمال کرده است، عنوان کرد: در ماه‌های اخیر ترکیه برای برخی از کالاهای ایرانی از جمله فولاد محدودیت‌هایی را برای صادرات به سوریه تعیین کرده است. به این دلیل که قیمت فولاد ایران از قیمت‌های جهانی بسیار کمتر است و وقتی تولیدکنندگان ایرانی به سوریه صادر می‌کنند، دیگر ترکیه نمی‌تواند در این بازار حضور یابد. به‌طور مثال قیمت فولاد ایران حدود 380 دلار است و با کرایه حمل 60 دلاری در مرز سوریه به 440 دلار می‌رسد. این در حالی است که قیمت فولاد ترکیه حداقل 540 دلار در مرز سوریه است و بنابراین قابلیت رقابت با ما را ندارد. البته خود ترکیه روی محصولات ایرانی صادراتی به ترکیه 30 درصد عوارض گذاشته است. ضمن اینکه ما نیز در سال گذشته حدود 7 هزار تن صادرات به ترکیه داشتیم؛ اما در حال حاضر صادرات ما به این کشور با مشکل مواجه شده است.

معاون فروش و بازاریابی شرکت صنایع فولاد تیکمه داش با اشاره به اینکه عربستان در لبنان یک اسکله اختصاصی احداث کرده است و از این طریق به بازارهای سوریه و لبنان دسترسی دارد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر دو کالای میلگرد و سیمان در سوریه تقاضای بالایی دارند؛ اما ما نمی‌توانیم از این بازار استفاده کنیم. با وجود اینکه ایران برای سوریه شهید و هزینه بسیاری داده است، چرا باید کشورهای دیگر، منفعت بازار سوریه را ببرند؟ ضمن اینکه قوانین دست و پاگیر صادراتی در کشور ما عرصه را برای جولان دیگر کشورها در بازارهای هدف خالی می‌کند. متاسفانه در این شرایط صادرکنندگان هر روز تضعیف می‌شوند.

تغییر مداوم مقررات عرصه را بر تولیدکننده تنگ می‌کند

فرضی نسبت به تغییر مقررات نیز گلایه داشت و در این خصوص گفت: تغییرات پی در پی مقررات در حوزه صادرات عرصه را برای صادرکنندگان تنگ کرده است. متاسفانه یک قانون ثابت وجود ندارد که صادرکنندگان و مشتریان آن‌ها بتوانند روی آن تمرکز و برنامه‌ریزی کنند. این امر حتی اعتماد مشتریان را از صادرکنندگان ایرانی سلب می‌کند. در صورتی که همین قوانین دست و پاگیر کنونی حفظ شوند، به‌نظر شرایط بهتری خواهیم داشت. در شرایط کنونی که فشار از هر سو بر ایران وارد می‌شود، بهتر است قوانین حوزه صادرات کارشناسی‌تر از قبل وضع شوند.

وی در توضیح شرایط سخت سال جاری در مقایسه با سال گذشته اینگونه گفت: تمام هزینه‌ها مانند دستمزد، مواد اولیه و انرژی به‌شدت افزایش پیدا کرده است، این امر باعث شده که کارخانه‌ها دیگر توانی برای فعالیت کردن و ایجاد اشتغال نداشته باشند. در این میان موضوع کاهش تقاضای داخلی را هم باید اضافه کرد.

فرضی در پایان به مسئولان پیشنهاد داد: بهتر است دولتمردان و سیاست‌گذاران، تصمیمات را براساس نظرات کارشناسی به‌ویژه در حوزه صادرات فولاد اتخاذ کنند؛ چرا که صنعت فولاد می‌تواند در شرایط کنونی جایگزین خوبی برای بخشی از درآمدهای نفتی باشد. از یک سو توان کافی در کشور وجود دارد و از سوی دیگر تقاضای فولاد در کشورهای همسایه مانند سوریه و عراق بسیار خوب است. حتی اگر ایران با تمام ظرفیت خود به این دو کشور فولاد صادر کند، نمی‌تواند تمام تقاضای این دو کشور را پوشش دهد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
صادرات مواد اولیه، منوط به تامین نیاز داخلی باشد
با بهره‌برداری از پروژه ذوب، قدرت رقابت افزایش می‌یابد/ پیشرفت 30 درصدی پروژه ذوب فولاد کاوه تیکمه داش
احتمال رکود بیشتر در صنعت فولاد در سال 98
تولیدکننگان نیازمند شفاف‌سازی و ثبات در قوانین هستند
خود رقابتی در بازارهای بین‌المللی عامل تضعیف کالای ایرانی
تامین مواد اولیه، اصلی‌ترین چالش صنعت فولاد استان آذربایجان
شفاف‌سازی قوانین و حمایت از تولیدکنندگان صادرات محور، اولویت وزیر جدید صمت باشد
صادرات امر حیاتی برای تولیدکنندگان محصولات نورد است
نداشتن تفکرملی و سیستمی عامل شکست در بازارهای صادراتی است
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
همایش دنیای اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: