تداوم روند نزولی شاخص TC/RC با تعطیلی برخی معادن در پرو و شیلی
کاهش تعرفه‌های ذوب و پالایش مس با ادامه نگرانی درباره عرضه

تداوم روند نزولی شاخص TC/RC با تعطیلی برخی معادن در پرو و شیلی

روند کاهش تعرفه‌های ذوب و پالایش کنسانتره مس که از ابتدای سال 2019 آغاز شد به‌مدت سه ماه ادامه داشت. نگرانی درباره کاهش عرضه مس، انبارسازی کنسانتره از سوی چینی‌ها قبل از تعطیلات سال نو چینی، مسدود شدن راه ارتباطی معدن لاس بامباس در پرو و تعطیلی برخی معادن جهت انجام تعمیرات و نگهداری از جمله مهم‌ترین عوامل کاهش شاخص TC/RC در سه ماه نخست سال 2019 بود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» تعرفه‌های ذوب و پالایش از ابتدای سال 2019 نسبت به سال گذشته کاهش داشت. نمودار 1 به بررسی وضعیت شاخص TC/RC در سه ماه آخر سال 2018 و سه ماه نخست سال 2019 می‌پردازد. با توجه به نمودار 1 روند کاهش تعرفه‌های ذوب و پالایش که از ژانویه 2019 آغاز شده است تا ماه فوریه ادامه می‌یابد اما در فوریه به میزان ثابتی رسیده و سپس در ماه مارس روند نزولی خود را از سر گرفته است.

در ابتدای سال 2019 با ابزار نگرانی درباره عرضه مس از سوی شرکت‌های تعیین کننده شاخص TC/RC در جهان، میزان این شاخص با کاهش روبرو شد. در نیمه نخست ژانویه، گراسبرگ دومین معدن مس دنیا در اندونزی اعلام کرد که تولید خود را برای سه سال به‌منظور تغییر نحوه استخراج از روباز به زیرزمینی کاهش خواهد داد. در نتیجه میزان صادرات کنسانتره این معدن در سال 2019 کاهش یافته و این کاهش عرضه تا سال 2022 تداوم خواهد داشت. با اعلام خبر کاهش عرضه، شاخص TC/RC نیز کاهش یافت.

در نیمه دوم ژانویه تعرفه‌های ذوب و پالایش همچنان به روند نزولی خود در بازارهای شرق آسیا ادامه داد که این موضوع به معنی کمبود عرضه کنسانتره مس و دست بالاتر معدن‌کاران در تعیین قیمت بود. عامل این افت، انبارسازی چینی‌ها قبل از تعطیلات سال نو چینی و البته محدودیت عرضه مس از سوی جمهوری دموکراتیک کنگو به امید کاهش تعرفه کمرگی زامبیا بود که این تعرفه گمرکی کاهش نیافت و همچنان پابرجاست.

گزارش‌ها حاکی از رشد بیشتر مصرف و کاهش عرضه کنسانتره مس در جهان است.

در نیمه نخست ماه فوریه، سیل و بارندگی بی‌سابقه طی 40 سال اخیر کشورهای شیلی و پرو را درگیر خود کرد و فعالیت معادن مس را متوقف نمود که سبب کاهش شاخص TC/RC شد. شرکت مس ساوترن کاپر بهره‌بردار معدن Cuajone گزارش کرده است که انجام تحقیقات از سوی سازمان محیط‌زیست پرو بر روی نشتی ضایعات این معدن به رودخانه Torata سبب توقف فعالیت کارخانه کنسانتره مس این شرکت معدنی شده است.

در نیمه دوم ماه فوریه، با ادامه تعطیلی برخی واحدهای ذوب در شیلی به‌منظور انجام تعمیرات و نگهداری و الزام به تطابق استاندارد آلایندگی، کاهش تقاضا را در پی داشت که از کاهش بیشتر شاخص TC/RC در این زمان جلوگیری کرد. همچنین معدن چوکی‌کاماتا که از ماه دسامبر تعطیل بود اعلام کرد که این تعطیلی 1.5 ماه دیگر ادامه دارد.

در نیمه نخست ماه مارس، با انتشار تحلیل‌های بانک آمریکایی JP Morgan و موسسه تحقیقاتی CRU مبنی بر اعلام تداوم رشد مصرف جهانی مس، شاخص تعرفه‌ها همچنان کاهش داشت. در نیمه دوم ماه مارس، شاخص TC/RC بار دیگر با مسدود شدن جاده اصلی معدن لاس بامباس در پرو توسط معترضان محلی و عدم امکان حمل کنسانتره مس و کسری عرضه بازار روندی نزولی داشت. به‌طور کلی در فصل سرد سال که با آغاز سال جدید میلادی همراه است به ‌دلیل مشکلات جوی ناشی از برودت هوا، تعطیلات سال نو و تغییر دستمزدها عرضه کنسانتره مس با کاهش روبه‌رو می‌شود که این امر کاهش شاخص TC/RC را در پی دارد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: