حربه جدید چین علیه آمریکا/ چین صادرات مواد معدنی کمیاب را کاهش داد

حربه جدید چین علیه آمریکا/ چین صادرات مواد معدنی کمیاب را کاهش داد

در پی تشدید تنش تجاری بین چین و آمریکا چینی‌ها اعلام کرده بودند صادرات مواد معدنی کمیاب به آمریکا را کاهش خواهند داد آمارها نشان می‌دهد که صادرات 17 عنصر کمیاب (عناصر نادر خاکی) چین 16 درصد کاهش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از خبرگزاری فارس، بر اساس گزاریش از اسپوتنیک، آمارهای گمرکی چین که توسط روزنامه سوث چاینا مورنینگ منتشر شده نشان می‌دهند بین ماه‌های آوریل و می صادرات 17 ماده معدنی کمیاب (عناصر نادر خاکی) توسط چین با 16 درصد کاهش از 4 هزار و 329 تن به 3 هزار و 640 تن رسیده است.

در پی تشدید تنش تجاری بین چین و آمریکا و بالا گرفتن جنگ تعرفه‌ای بین دو کشور چین گفته بود که صادرات عناصر نادر خاکی به آمریکا را کاهش خواهد داد.

پیشتر مقامات پنتاگون و وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کردند به دنبال قرارداد با دیگر تولید کنندگان عناصر نادر خاکی در جهان هستند تا وابستگی آمریکا به عناصر نادر خاکی چین را به عنوان مواد استراتژیک کاهش دهند.

کاهش صادرات عناصر نادر خاکی توسط چین در ماه می نشان می‌دهد که صادرات این کشور در 5 ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 7.2 درصد کاهش یافته و به 19 هزار و 265 تن رسیده است.

آمریکا و بسیاری از دیگر کشورهای جهان به شدت به عناصر نادر خاکی که توسط چین تولید می‌شوند وابسته هستند.

بنا به گزارش سازمان زمین‌شناسی آمریکا کشورهای آسیایی با تولید 120 هزار تن عناصر نادر خاکی معادل 70 درصد کل این مواد در جهان طی سال 2018 را تولید کرده‌اند.

در مقابل آمریکا که به شدت به واردات عناصر نادر خاکی وابسته است و 80 درصد نیاز خود در این زمینه را از واردات تامین می‌کند تنها در سال 2018 توانسته است 15 هزار تن از این مواد را تولید کند.

بنا به آخرین آمار ارائه شده از سوی کمیسیون تجارت بین‌الملل آمریکا این کشور 59 درصد کل عناصر نادر خاکی مورد نیاز خود در سال 2018 را با ارزش 92 میلیون دلار از چین وارد کرد.

موادی که به سرعت ترکیب شده یا اکسید می‌شوند

عناصر نادر خاکی به موادی گفته می‌شود که در زمین به وفور یافت می‌شوند اما استخراج آنها به دلیل ترکیب شدن سریع آنها با مواد دیگر و یا اکسید شدن بسیار سخت، پرهزینه و از نظر زیست‌محیطی برای اطراف محل استخراج مضر هستند.

مواد فلزی معدنی کمیاب یا عناصر نادر خاکی برای فناوری‌های مدرن دفاعی کنونی و تجهیزات با فناوری بالا بسیار حیاتی بوده و از تولید سامانه‌های موشکی،‌ راداری و لیزری گرفته تا صفحات نمایشگر، گوشی‌های هوشمند، خودروهای الکتریکی، روشنایی و دیگر تجهیزات الکترونیکی به این مواد وابسته هستند.

هفته گذشته پنتاگون تائید کرد که در حال مذاکره با دیگر کشورها و شرکت‌های تولید کننده عناصر نادر خاکی از جمله شرکت مکانگو ریسورسز مالاوی و رینبو بروندی است تا وابستگی آمریکا به این مواد تولیدی چین را کاهش دهد.

در عین حال وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرده که در حال اجرای سیاست‌هایی برای کاهش آسیب‌پذیری استراتژیک آمریکا به دلیل وابستگی به واردات عناصر معدنی از چین است.

کاهش صادرات محصولات معدنی چین در پی تشدید تنش بین این کشور و آمریکا و شدت گرفتن احتمال اعمال تعرفه 25 درصدی بر واردات 300 میلیارد دلار کالا از چین به آمریکا رخ داده است.

پکن در تقابل با این سیاست آمریکا بر واردات 60 میلیارد دلار کالا از آمریکا تعرفه اعمال کرده است.

ماه گذشته میلادی رسانه‌های چینی اعلام کردند که پکن احتمالا به سمت محدود کردن صادرات محصولات معدنی کمیاب به آمریکا خواهد رفت و این اقدام بخشی از سیاست چین برای مقابله با اقدامات آمریکا خواهد بود.

بر اساس طبقه‌بندی دولت چین عناصر نادر خاکی منابعی استراتژیک محسوب شده و حدود یک قرن است که اکتشاف و استخراج آن را تحت نظارت شدید قرار داده است.

جین کندی مدیر مؤسسه مشاوره‌ای THREE هشدار داده است که توقف صادرات این مواد از چین به آمریکا می‌تواند به خاموش شدن خط تولید تمام خودروها، کامپیوترها، گوشی‌های هوشمند و خطوط تولید هواپیما در خارج چین منجر شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: