سطح بالای پریمیوم کاتد در آمریکا نسبت به سایر مناطق جهان
تلاطم پریمیوم کاتد شانگهای در فصل نخست 2019

سطح بالای پریمیوم کاتد در آمریکا نسبت به سایر مناطق جهان

با آغاز به کار واحدهای ذوب و پالایش صنعت مس پس از تعطیلات سال نو چینی، روند پایدار پریمیوم کاتد مس شانگهای دست‌خوش تغییرات فراوانی شد که در نهایت با کاهش تقاضا در نیمه دوم ماه مارس، کاهش یافت. این در حالی است که پریمیوم کاتد مس در روتردام و آمریکا تغییرات بسیار اندکی داشت و تقریبا ثابت بود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، پریمیوم کاتد مس در سه ماه ابتدایی سال 2019 در مناطق مختلف جهان روند متفاوتی داشت. با توجه به نمودار 1 که روند پریمیوم کاتد مس را برای سه بازار اروپا (روتردام)، ایالات متحده آمریکا و چین (شانگهای) در سه ماه ابتدایی سال 2019 نشان می‌دهد می‌توان دریافت که پریمیوم کاتد مس در بورس شانگهای تغییرات بیشتری را نسبت به پریمیوم کاتد مس در روتردام و آمریکا تجربه کرده است. پریمیوم کاتد مس شانگهای از ابتدای سال 2019 تا اواسط فوریه روند صعودی داشت و سپس تا انتهای مارس روند نوسانی را در پیش گرفت.

پریمیوم کاتد مس در روتردام و آمریکا تغییرات بسیار اندکی داشت و تقریبا ثابت بود. همچنین مشاهده می‌شود که پریمیوم کاتد مس آمریکا نسبت به روتردام و شانگهای رقم بسیار بالایی و در حدود 160 دلار به‌ازای هر تن را به ثبت رسانده است. از دلایل بالا بودن پریمیوم کاتد مس در آمریکا می‌توان به سطح بالای تقاضا و کاهش تدریجی موجودی انبارها این بازار اشاره کرد.

در روزهای ابتدایی ژانویه 2019، پریمیوم کاتد مس شانگهای به‌دلیل کاهش آربیتراژ مس که خرید کاتد مس از بورس شانگهای را برای خریداران جذاب‌تر کرد و در نتیجه تقاضا برای کاتد مس را افزایش داد، در کنار وقوع کانتنگو در بازار، روند صعودی در پیش گرفت و در 4 ژانویه به رقم 71.5 دلار به‌ازای هر تن رسید. با فرارسیدن تعطیلات سال نو در چین، پریمیوم کاتد مس در کشورهای جنوب شرقی آسیا و شانگهای برای مدت طولانی بدون تغییر باقی ماند و حتی در هفته پایانی ژانویه بازار آرام و شاهد هیچ تغییری نبود. پریمیوم کاتد مس در روتردام نیز در ژانویه ثابت و برابر 44.5 دلار در هر تن بود. روند بدون تغییر پریمیوم کاتد مس در آمریکا به رقم 159.84 دلار در هر تن حتی رسید و با وجود لغو روند انبارسازی مقدار قابل توجهی مس در انبارهای LME در نیواورلئان همچنان ثبات در بازار ادامه یافت.

یکی از دلایل روند کاهشی پریمیوم کاتد مس شانگهای، افت شاخص مدیران خرید چین در نتیجه کاهش تقاضا بود.

در نیمه نخست فوریه پریمیوم کاتد مس روتردام به رقم 71.5 دلار در هر تن رسید و با توجه به توزیع مناسب این محصول در اروپا تغییری نکرد. همچنین پریمیوم کاتد مس آمریکا با وجود آن که گفته می‌شد تقاضا در آمریکای شمالی بالا است در رقم 159.84 دلار در هر تن ثابت باقی ماند. در بورس شانگهای هم به‌دلیل فعالیت کم بازار پس از بازگشت از تعطیلات سال نو تغییری در پریمیوم کاتد مس مشاهده نشد و این رقم در انبارهای شانگهای در سطح، 71.5 دلار در هر تن ثابت ماند. در نیمه دوم فوریه، پریمیوم کاتد مس در شانگهای روند نزولی در پیش گرفت. برخلاف آن‌که با مثبت شدن آربیتراژ و افزایش آن، واردات کاتد مس به چین کاهش یافت اما انتشار شاخص مدیران خرید PMI چین که پایین‌ترین سطح در 35 ماه گذشته را نشان می‌داد، بیانگر کاهش فعالیت‌های تولیدی چین و در نتیجه کاهش تقاضا بود که پریمیوم کاتد مس در شانگهای را با کاهش مواجه کرد و به رقم 57.5 دلار در هر تن رساند.

در روزهای نخست ماه مارس پریمیوم کاتد مس در شانگهای به‌دلیل افزایش ذخایر بورس شانگهای و همچنین وقوع شرایط بکواردیشن در بازار به روند نزولی خود ادامه داد و رقم 52.5 دلار در هر تن را به‌ثبت رساند. پریمیوم کاتد مس در روتردام و آمریکا با وجود افزایش نگرانی‌ها مبنی بر کاهش عرضه و افزایش تقاضا در سه ماهه دوم سال 2019 بدون تغییر باقی ماند. در نیمه دوم ماه مارس تأخیر در شروع به کار مجدد واحد ذوب چوکی‌کاماتا و در نتیجه کاهش تولید کاتد مس در شیلی و انتظار کاهش مالیات بر ارزش افزوده از سوی کشور چین از ماه مِی، سبب شد تا پریمیوم کاتد مس شانگهای اندکی افزایش یابد و به رقم 60 دلار در هر تن برسد.

در هفته آخر ماه مارس، کاهش پریمیوم کاتد مس شانگهای مشاهده ‌شد که باتوجه به ثابت بودن موجودی انبار بورس شانگهای در این بازه زمانی می‌توان دریافت تقاضای داخلی (تقاضایی که محل تأمین آن از تولیدات داخلی چین بوده) کاتد مس ثابت بود و افزایش آربیتراژ نشان می‌دهد که میزان واردات کاتد مس کاهش یافته است؛ پس می‌توان چنین نتیجه گرفت که به‌طور کلی تقاضا کاهش یافته و این کاهش تقاضا منجر به کاهش پریمیوم کاتد مس شانگهای شده است. رقم پریمیوم در انبارهای شانگهای به 55 دلار در هر تن رسید. پریمیوم کاتد مس اروپا با تغییر نسبی روند بکواردیشن بازار به‌سوی کانتنگو، تغییری نداشت و در بازار آمریکا تا پایان ماه مارس در سطوح بالایی پایدار ماند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: