طوفان
تلاطم ناگهانی پس از چند ماه ثبات

طوفان "فخاس" پس از آرامش

سهام فولاد خراسان که طی چند ماه پایانی سال گذشته تقریبا ثابت مانده بود، اواخر فروردین ماه و با افزایش نرخ ارز و قیمت محصولات فولادی، بیش از 50 درصد طی یک ماه رشد کرد. اگرچه اکنون با بازگشت نرخ دلار به نقطه قبلی، روند کاهشی ارزش "فخاس" نیز آغاز شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، سهام شرکت فولاد خراسان که طی 3 ماهه پایان 1397 و ابتدای سال جاری ثابت مانده بود، اواخر فروردین ماه با رشد 50 درصدی ظرف 35 روز، به بالای 1300 تومان برای هر سهم رسید. در واقع این رشد در ماه آوریل میلادی و همزمان با رشد ارزش سهام بیشتر شرکت‌های فولادی در بورس صورت گرفت.

طی آوریل گذشته، سهام شرکت فولاد خراسان، با 26 درصد افزایش ارزش، دارای بیشترین رشد در بین شرکت‌های فولادی بازار بورس بود. محرک اصلی رشد سهام این شرکت، افزایش حدود 1500 تومانی نرخ دلار در بازار آزاد بود که از حدود 13 هزار و 800 تومان به 15 هزار و 600 تومان رسید. ضمن اینکه قیمت جهانی سنگ آهن نیز در طی این مدت رو به رشد بود و از سقف 100 دلار بر هر تن عبور کرد. شرکت فولاد خراسان که دسته‌ای از محصولات آن، محصولات میانی زنجیره فولاد (از جمله گندله و آهن اسفنجی) هستند، سود خوبی از این افزایش قیمت به‌دست آورد. این شرکت بخشی از گندله سنگ آهن مورد نیاز خود را خود تولید کرده و مابقی را از سایر شرکت‌های داخلی همچون گل‌گهر و چادرملو تأمین می‌کند.

محصولات شرکت فولاد خراسان 2 دسته هستند: شمش فولادی و آهن اسفنجی که جز محصولات میانی زنجیره فولاد به شمار می‌روند و محصولات سبک ساختمانی که بیش از 55 درصد میزان فروش آن را شامل می‌شود.

اما با ورود به خرداد ماه، ارزش هر سهم فخاس در کمتر از 3 هفته حدود 10 درصد افت پیدا کرد. سهام فولاد خراسان، خرداد ماه را با ارزش 1273 تومان آغاز کرد و روز چهارشنبه، 22 خرداد، به 1168 تومان رسید. افت قیمت فولاد طی این دوره، در کنار افت حداقل 2 هزار تومانی ارزش دلار از دلایل اصلی کاهش ارزش سهام فولاد خراسان بود. با توجه به چشم‌انداز افت قیمت فولاد، در صورتی که ارزش دلار ثابت فرض شود، انتظار می‌رود روند نزولی که به صورت ملایم در هفته‌های اخیر آغاز شده است، ادامه داشته باشد. نمودار 1، تغییرات قیمتی ارزش سهام شرکت فولاد خراسان (فخاس) در ماه‌های اخیر را نشان می‌دهد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد سیرجان ایرانیان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: