صادرات بیلت برنجی‌ باید افزایش یابد
سیاوش قشونی، رئیس‌هیات‌مدیره‌گروه‌ صنعتی‌قشونی، درگفت‌و‌گو با‌«فلزات آنلاین»؛

صادرات بیلت برنجی‌ باید افزایش یابد

چند سالی است که میزان تولید بیلت مسی و آلیاژی در کشور به دلیل تقاضای محدود، کاهش داشته است؛ حتی می‌توان گفت معدود شرکت‌هایی هستند که در زمینه تولید این نوع بیلت‌ها فعالیت می‌کنند. بیلت مسی توسط یکی از شرکت‌های داخلی به اندازه نیاز خودش تولید می‌شود و کل مصرف کشور نیز در همین حد است. اما بیلت آلیاژی، به‌خصوص بیلت برنجی، توسط تولیدکنندگان مقاطع برنجی که با تکنولوژی اکستروژن مقاطع تولید می‌کنند، تولید می‌شود که عموما این تولیدکنندگان به اندازه مصرف خود بیلت تولید می‌کنند. یکی از شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت گسترده‌‌تری دارد، گروه صنعتی قشونی است که نه تنها بیلت مورد نیاز خود و همکارانش را تولید می‌کند، بلکه سهمی هم از بازار کشورهای آسیایی به خود اختصاص داده است. در همین راستا خبرنگار ما با سیاوش قشونی، رئیس هیات مدیره این شرکت، به گفت‌و‌گو نشسته و آنچه در ادامه می‌خوانید حاصل همین گپ‌وگفت است:

شما در مجموعه صنعتی قشونی چه محصولاتی تولید می‌کنید؟

ما یکی از پیشگامان صنعت تولید قطعات و مقاطع برنجی با بیش از 50 سال سابقه هستیم؛ پدرم در سال 46 فعالیت خود را از یک کارگاه کوچک آغاز کرد و در ادامه من و برادرانم نیز به ایشان اضافه شدیم و توانستیم آن واحد کوچک را به یک کارخانه بزرگ تبدیل کرده و به سبد محصولات خود بیلت و لوله برنجی را نیز اضافه کنیم تا از تکنولوژی روز دنیا عقب نمانیم. در واقع برای به‌روز شدن نیاز به تولید بیلت داشتیم و خوشبختانه فعالیت خوبی را نیز در این زمینه آغاز کردیم که موفقیت‌آمیز بود. در سال‌های دورتر با استفاده روش ریخته‌گری سنتی، مقاطع تولید می‌شد و به همین دلیل نیازی به تولید بیلت احساس نمی‌شد اما امروزه همراه با پیشرفت علم و تکنولوژی، در راستای افزایش کیفیت مقاطع، از بیلت استفاده می‌شود. مقاطعی که با روش اکستروژن تولید می‌شوند نسبت به مقاطعی که به‌وسیله ریخته‌گری تولید می‌شوند کیفیت بیشتری دارند. در بحث مقاطع، محصولات ما شامل دو گروه اصلی توپر و توخالی هستند که همگی مطابق با استانداردهای روز دنیا تولید می‌شوند. در مجموعه تولیدی قشونی، کیفیت مقاطع برنجی همواره آنالیز شود. بیش از 180 نفر پرسنل باتجربه در مجموعه ما مشغول به‌کار هستند و همگی در همین راستا آموزش دیده‌اند و امیدواریم امسال نیز بتوانیم در این اوضاع نابسمان فعالیت خوبی داشته باشیم.

بیلت برنجی با استفاده از چه فرآیندی تولید می‌شود؟

بیلت به روش ریخته‌گری پیوسته تولید شده و در ادامه این بیلت‌ها اکسترود شده و تبدیل به مقاطع برنجی می‌شوند. انواع مقاطع شش‌پر، چهاپر و گرد، اعم از تو پر و تو خالی با همین روش تولید می‌شوند، البته برای تولید مقاطع برنجی روش دیگری نیز وجود دارد که در این روش نیازی به تولید بیلت نیست و به صورت مستقیم مقاطع را ریخته‌گری می‌کنند؛ به این شکل که قالب مورد نظر را در انتهای خروجی مذاب از کوره قرار می‌دهند که فرایندی شبیه به تولید لوله برنجی است. مقاطع تولید شده با این روش کیفیت لازم را ندارند اما هزینه تولید آن‌ها نسبت به روش اکستروژن کمتر است. متاسفانه برخی برای کاهش هزینه‌ها به سمت تولید با این روش رفته‌اند. تولید مقاطع باکیفیت نیازمند تولید بیلت است و اگر کیفیت مد نظر نباشد حتی می‌توان از ریخته‌گری با قالب ماسه‌ای برای شکل‌دهی استفاده کرد.  ولی ما به‌صورت پیوسته بیلت برنجی تولید کرده و سپس بیلت را وارد فرآیند اکستروژن می‌کنیم. قبل از اکستروژن، بیلت را در کوره پیش‌گرم، دمان آن را افزیش داده و با اکسترود کردن، محصول نهایی که همان مقاطع است را تولید می‌کنیم. در واقع تفاوت مقاطع برنجی در روش تولید آن‌ است و از ظاهر نیز می‌توان متوجه تفاوت فرایند تولید آن‌ها شد. از مقاطع برنجی در صنایع تولیدکننده شیرآلات بهداشتی، گازی و لوله‌های پنج لایه استفاده می‌شود.

وضعیت بازار شما چگونه است؟

با اینکه بازار داخلی به دلایل مختلف کاهش تقاضا داشته اما ما اوایل سال 97 یک هزار تن به یکی از همین شرکت‌های داخلی بیلت فروختیم، گرچه بازار بیلت، لوله و مقاطع برنجی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به دلیل افزایش قیمت مس و روی، با کاهش تقاضا همراه بوده اما نسبت به بهمن و اسفند ماه سال 97 به دلیل کاهش قیمت، اوضاع بهبود نسبی داشته است. پیک بازار صنعت ما نیز همین ماه‌های ابتدایی سال است؛ عموما با شروع سال جدید، خریداران اقدام به تامین مواد اولیه مورد نیاز خود می‌کنند و این خرید نهایتا تا پایان اردیبهشت ماه ادامه دارد و از اوایل تیر ماه با سیر نزولی همراه است. البته این تغییرات برای مجموعه ما با شیب بسیار کندتری اتفاق می‌افتد و تاثیر چندانی بر بازار ما ندارد. تقریبا فروش ما در ماه‌های سال روند یکنواختی دارد و شاهد نوسان چشم‌گیری نیستیم و این ثبات همیشگی نشات گرفته از قدمت ما است.

آیا مواد اولیه تولید بیلت همواره در دسترس شما هست؟

بله، ما هر مقدار که بخواهیم می‌توانیم از بازار آزاد قراضه خریداری کنیم؛ خوشبختانه همواره مواد اولیه در دسترس ما هست و از این بابت مشکلی نداریم.

آیا برای خرید مواد اولیه از بورس اقدام کرده‌اید؟

خرید کاتد از بورس کالا برای صنف ما به‌صرفه نیست، این مسلم است که قیمت کاتد نسبت به قراضه بیشتر است و این مختص کشور ما نیست، در تمام دنیا نیز منوال همین است اما چیزی که در حال حاضر صنف ما را آزار می‌دهد تفاوت قیمت بین دلار آزاد با دلار نیمایی است. دلیل اینکه برخی اعتقاد دارند تولید با کاتد مس از قراضه به‌صرفه‌تر است، همین اختلاف قیمت ارز نیمایی با ارز آزاد است، تولید بیلت برنجی از کاتد به‌هیچ وجه عاقلانه نیست و در دنیا نیز از کاتد مس برای تولید محصولات خالص‌تری استفاده می‌شود. اگر اختلاف قیمت دلار آزاد و نیمایی از بین برود دیگر کسی به دنبال خرید کاتد مس به منظور تولید بیلت یا مقاطع نخواهد بود. در هیچ جای دنیا قیمت کاتد کمتر از قیمت قراضه نیست.

آیا در زمینه صادرات بیلت نیز فعالیت می‌کنید؟

بله، ما سال گذشته به کشورهای ترکیه، کره جنوبی و هندوستان بیلت صادر کردیم، امکان افزایش صادرات به کشورهای دیگر را داریم و به‌دنبال توسعه این بخش نیز هستیم. حتی بیلت‌های مجموعه ما، به‌صورت غیر مستقیم به اروپا نیز صادر می‌شود، بدین شکل که مشتریان ترک از ما خرید می‌کنند و مستقیم بیلت‌ها را از گمرک ترکیه به اروپا ارسال می‌کنند که اگر شرایط صادرات به اروپا برای کشور ما فراهم شود، سود بسیار زیادی از این طریق حاصل خواهد شد. ترکیه با 70 درصد قیمت LME محصول را از ما می‌خرد و بدون هیچ زحمتی با 75 درصد قیمت LME به اروپا می‌فروشد.

از چه نوع بیلتی بیشتر در کشور استفاده می‌شود؟

بیلت مسی مصرف چندانی ندارد، مقاطع مسی نیز با روش اکستروژن تولید نمی‌شوند و ما اصلا اکستروژن سنتی مسی نداریم بلکه مقاطع به روش آپکست یا روش‌های دیگر تولید می‌شود که در این نوع روش‌ها نیازی به بیلت‌ریزی نیست؛ البته مقداری بیلت مسی تولید و به‌عنوان محصول مسی از کشور خارج می‌شود اما استفاده داخلی خاصی ندارد. در واقع برای دور زدن قانون منع صادرات ضایعات مسی از این طریق، مس را به این شکل از کشور خارج می‌کنند. بیشترین مصرف بیلت به صورت آلیاژ مس با روی یا همان بیلت برنج است که برای تولید مقاطع از آن استفاده می‌شود.

 

ظرفیت تولید شما چقدر است؟

ما براساس ظرفیتی که داریم تولید نمی‌کنیم، اگر ما با تمام توان و با استفاده از خط مداوم‌ریز محصول تولید کنیم تا 100 تن در روز نیز قادر به تولید هستیم؛ مجموعه ما با توجه به ظرفیتی که به لحاظ پرسنل، تکنولوژی و مساحت کارخانه دارد، بیش از این‌ها می‌تواند تولید کند.

انتهای پیام//

گفت‌وگو: حمیرا موسوی

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تحریم‌ها تاثیر چندانی بر صادرات نگذاشته است
کاهش حجم تولید و مصرف اسلب و بیلت برنجی
بازار برنج ثبات ندارد
استفاده از برنج در تزئینات مراکز تجاری
امنیت شغلی نداریم
نوسانات قیمت برنج در بازار
بازار مقاطع برنجی امسال وضعیت خوبی ندارد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: