شیلی با کمک انرژی خورشیدی می‌تواند تولید مس را افزایش دهد
بهره‌گیری از انرژی خورشیدی در استخراج مس

شیلی با کمک انرژی خورشیدی می‌تواند تولید مس را افزایش دهد

شیلی با مشکلات بسیاری از جمله کمبود برق مواجه است. با این حال به گفته کارشناسان، این کشور با استفاده از مزارع انرژی خورشیدی می‌تواند نرخ استخراج مس را در فرآیندهای لیچینگ معادن خود از جمله اسکوندیدا تا 85 درصد افزایش دهد.

به گزارش اخبار فلزات، میزان بازیابی بایولیچینگ کالکوپیریت با وجود میکروارگانیسم‌های گرمادوست افزایش می‌یابد؛ از این رو، استفاده از منبع حرارتی ثانویه می‌تواند کارآمدی فرآیند هیپ بایولیچینگ را افزایش دهد. انرژی خورشید، منبع رایگان خوبی برای افزایش سریع‌تر دمای توده و به طبع آن سریع‌تر فعال شدن میکرواورگانیسم‌ها و بهبود بهره‌وری می‌تواند باشد. معادن مس شیلی عمدتا در صحرای آتاکاما قرار گرفته‌اند که این صحرا دارای بیشترین سطح تابش خورشیدی روی کره زمین است. از این رو می‌توان با استفاده از انرژی گرمایی خورشیدی حاصل از مزرعه خورشیدی، در سیستمی با فرآیند هیپ بایولیچینگ، باعث افزایش سریع‌تر دمای توده و متعاقبا افزایش نرخ استخراج مس شد.

در حال حاضر، شیلی، حدود 30 درصد از محصولات معدنی مس در جهان را تولید می‌کند و به‌طور کلی معدن‌کاری مس، بخش عمده‌ای از درآمد این کشور را تشکیل می‌دهد. این کشور دارای معادن بزرگی چون اسکوندیدا (واقع در صحرای آتاکاما) است که پربازده‌ترین معدن مس جهان است و در سال 2016 طبق گزارش شرکت بی.اچ.پی بیلیتون، حدود 650 هزار تن مس محتوی تولید کرد. با توجه به رشد مداوم عرضه و تقاضا، کاهش عیار مس معادن و کاهش اکتشافات جدید، فرآیند هیپ بایولیچینگ که تکنیکی انفعالی در استخراج مس از کانسنگ‌های با عیار پایین محسوب می‌شود، اهمیت می‌یابد.

روند کار در این سیستم به این شکل است که ابتدا محلول اسیدی توسط عبور از مزرعه خورشیدی به دمای مورد نظر رسیده و سپس به‌روی توده پاشیده می‌شود. در بررسی این مدل شبیه‌سازی شده طی یک سال، حداکثر استخراج 85 درصدی حاصل می‌شود؛ در حالی که در سیستم‌های بدون بهره‌گیری از انرژی خورشیدی، بیشترین میزان استخراج مس، 67 درصد گزارش شده است. نمودار 1، میزان استخراج مس طی یک سال نسبت به مساحت مزرعه خورشیدی را برای سرعت جریان‌های متفاوت محلول نشان می‌دهد.

همانطور که در نمودار 1 مشاهده می‌شود، بیشترین میزان استخراج مس برای سرعت جریان 10 کیلوگرم بر ساعت- مترمربع به دست آمده که در مزرعه خورشیدی با مساحت 200 هزار مترمربع، تحت این فرآیند قرار گرفته است. در این حالت، نسبت مساحت مزرعه خورشیدی به مساحت بخش توده 1:1 است. با توجه به این نتایج، افزایش دمای محلول ناشی از انرژی گرمایی خورشیدی در فرآیند هیپ بایولیچینگ، میزان استخراج مس از کانسنگ‌های مس را افزایش می‌دهد. لازم به‌ذکر است که متوسط استخراج صنعتی مس از کانسنگ، در تمامی فناوری‌ها، 85 درصد است.

علاوه بر این، بررسی اقتصادی این طرح با مقایسه هزینه سرمایه‌ای این سیستم نسبت به درآمد حاصل از استخراج بیشتر مس نشان می‌دهد که ارزش خالص کنونی و نرخ بازگشت سرمایه با مساحت‌های 10 هزار تا 150 هزار مترمربع برای مزارع خورشیدی و 200 هزار مترمربع برای بخش توده، مثبت است. این نتایج نشان می‌دهد که این طرح با استفاده از سرعت جریان 10 کیلوگرم بر ساعت- مترمربع و مزارعی با مساحت حداکثر 25 درصد مساحت بخش توده، بهترین نتایج اقتصادی را در بر خواهد داشت. به‌عنوان مثال در این سیستم با سرعت 10 کیلوگرم بر ساعت- مترمربع جریان محلول در مساحت 50 هزار مترمربعی مزرعه خورشیدی و 200 هزار مترمربعی بخش توده، ارزش خالص به‌دست آمده برابر با 28 هزار و 800 دلار و نرخ بازده داخلی برابر با 27 درصد خواهد بود.

با توجه به نتایج بالا می‌توان اذعان داشت که استفاده از انرژی خورشیدی کمک شایانی در لیچینگ کانسنگ‌های سولفیدی اولیه می‌کند؛ همچنین برای کانسنگ‌های اکسیدی و سولفیدی ثانویه نیز مفید خواهد بود؛ چرا که لیچینگ روش مناسب استخراج مس از کانسنگ‌های با عیار پایین محسوب می‌شود و افزایش دما در آن‌ها منجر به افزایش سرعت واکنش و استخراج خواهد شد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
افزایش تولید مس توسط کمپانی قز مینرال
۵ ماده حیاتی برای انرژی سبز کدامند؟
سومین دوره جایزه ملی مدیریت انرژی
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: