توسعه ساخت‌وساز، محرک توسعه تجارت میلگرد است
بررسی بازار میلگرد فولادی در سال 2018 ؛

توسعه ساخت‌وساز، محرک توسعه تجارت میلگرد است

میلگرد یک محصول فولادی است که در سازه‌های ساختمانی کاربرد دارد. بنابراین واردات این محصول در کشورهایی بیشتر است که ساخت‌وساز به هر دلیلی در آن‌ها رونق دارد. ترکیه بزرگ‌ترین صادرکننده میلگرد و آلمان به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکننده این محصول فولادی در سال 2018، شناخته شدند.

پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، در این گزارش به بررسی تجارت جهانی میلگرد در سال 2018 پرداخته است. میلگرد به‌عنوان یک تقویت‌کننده در سازه‌های ساختمانی استفاده می‌شود. بنابراین روند توسعه ساخت‌و‌ساز و زیرساخت‌ها بر تجارت این محصول فولادی اثرگذار است. نمودار 1 بزرگ‌ترین کشورهای صادرکننده میلگرد جهان را در سال 2018 نشان می‌دهد. همان‌طور که در این نمودار پیداست ترکیه بزرگ‌ترین صادرکننده انواع میلگرد دنیا در سال گذشته میلادی محسوب می‌شود. این کشور در سال 2018 بیش از 8 میلیون تن انواع میلگرد به سایر کشورها صادر کرد. اسرائیل، یمن، سنگاپور، نیوزلند و هنگ‌کنگ بزرگ‌ترین مقاصد میلگرد صادراتی ترکیه هستند. بیش از یک میلیون تن از انواع میلگرد تولید شده در ترکیه به اسرائیل صادر می‌شود؛ یعنی حجم اصلی میلگرد وارداتی اسرائیل توسط ترکیه تامین می‌شود. بیش از 800 هزار تن میلگرد تولیدی ترکیه نیز در سال گذشته به یمن ارسال شد. سنگاپور بیش از 400 هزار تن از انواع میلگرد تولیدی این کشور و نیوزلند و هنگ‌کنگ هرکدام بیش از 300 هزار تن میلگرد از آن دریافت کردند. توسعه شهرک‌های یهودی‌نشین در اسرائیل و جنگ و تنش در یمن، محرک توسعه ساخت‌وساز در این 2 کشور بوده است. سرعت بالای توسعه اقتصادی و ساختمان‌سازی در سنگاپور و هنگ‌کنگ نیز، عامل رونق تجارت میلگرد در این مناطق شناخته می‌شود.

ایتالیا در سال 2018، بیش از 3 میلیون تن انواع میلگرد را صادر کرد. بیشترین حجم صادرات آن به‌ترتیب به کشوهای آلمان، اتریش، ایالات متحده، سوییس و فرانسه انجام شد. نکته قابل توجه آن است که همه این کشورها (به جز آمریکا) جزو اتحادیه اروپا هستند. بدون شک این گزینه (امکان تجارت آزاد بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا) تسهیل‌کننده تجارت میان آن‌ها است. میزان صادرات ایتالیا به آلمان بیش از 560 هزار تن، به اتریش بیش از 300 هزار تن و به کشورهای آمریکا، فرانسه و سوییس هرکدام بیش از 200 هزار تن گزارش شده است.

روسیه در جایگاه سومین صادرکننده بزرگ میلگرد دنیا قرار دارد. میزان صادرات آن بیش از 2 میلیون و 800 هزار تن برآورد می‌شود. بیشترین حجم صادرات روسیه در سال 2018 به مقصد بلاروس، قزاقستان و لیتوانی انجام شد. گفتنی است هر 3 کشور یاد شده در همسایگی روسیه قرار دارند و همین موضوع تجارت میلگرد میان روسیه و این کشورها را تسهیل کرده است.

نمودار 2، بزرگ‌ترین واردکنندگان میلگرد فولادی جهان در سال 2018 را نشان می‌دهد. بر اساس این نمودار، بزرگ‌ترین کشورهای واردکننده میلگرد دنیا عبارتند از: آلمان، ایالات متحده آمریکا، نیوزلند، هنگ‌کنگ، لهستان، ایتالیا، فرانسه، کانادا، اسرائیل، روسیه، انگلیس و یمن. آلمان سالانه بیش از 2 میلیون و 900 هزار تن انواع میلگرد را وارد می‌کند. بیش از 660 هزار تن از این حجم واردات از کشور ایتالیا و بیش از 480 هزار تن آن از فرانسه انجام می‌شود. بهبود زیرساخت و خدمات عمومی در کشورهای اروپایی را باید دلیل اصلی واردات میلگرد این کشورها عنوان کرد. فاصله نزدیک و عضویت در اتحادیه اروپا، تاثیر بسرایی در شکل‌گیری تجارت میلگرد میان آلمان با کشورهای ایتالیا و فرانسه داشته است.

ایالات متحده دومین واردکننده بزرگ میلگرد دنیا است. کانادا و ترکیه کشورهایی هستند که بیشترین میلگرد وارداتی ایالات متحده را (هرکدام بیش از 300 هزار تن) تامین کردند. رشد زیرساخت و خدمات عمومی در ایالات متحده نیز محرک اصلی توسعه بازار این محصول در این کشور بوده است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
صادرات مواد اولیه، منوط به تامین نیاز داخلی باشد
بازار محصولات فولادی چین، متاثر از تنش‌های سیاسی
اقدامات حمایتی دولت چین، به تولید میلگرد رونق داد
تمهیدات اقتصادی دولت چین، محرک بازار میلگرد فولادی شد
قیمت میلگرد از قیمت ورق گرم بیشتر شد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد سیرجان ایرانیان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: